Հայաստանում բացվել է BAJ Unicorn ակադեմիա․ մեքենայական ուսուցման ինժեներներ կպատրաստվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Orion»-ի և «BAJ Accelerator»-ի նախաձեռնությամբ Հայաստանում մեկնարկել է «BAJ Unicorn Academy» ծրագիրը, որի առաջին դասընթացում մեքենայական ուսուցման  բարձրակարգ ինժեներներ կպատրաստվեն։ ՏՏ ոլորտի կրթական ծրագիրն իրագործում է «Armenian Code Academy»-ն (ACA)՝ «Embodied» և «cognaize» ընկերությունների ֆինանսավորմամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են « Armenian Code Academy»-ից, կրթությունն  ուսանողների համար անվճար է, առաջին դասը տեղի է ունեցել հունվարի 28-ին, ուսումը կտևի 5 ամիս` 20 ընտրված շրջանավարտներով։
«Ապագա միաեղջյուր ընկերությունների հետ աշխատելով, անմիջապես արձանագրեցինք, որ Հայաստանում ավագ մասնագետների պակաս կա։ Մեր գնահատմամբ, հետագա տարիներին նույնպես ՏՏ ընկերությունները շարունակելու են արագ զարգանալ, հետևաբար, մասնագետների կարիք ավելի շատ է լինելու։ Որոշեցինք խնդիրը լուծել կրթության և միջազգային չափանիշներով փորձառության հնարավորություն ստեղծելու միջոցով: Հաջողության դեպքում ուսանողների և ծրագրերի քանակը կավելացնենք»,- նշել է «Orion Worldwide Innovations Armenia»-ի համահիմնադիր, տնօրեն Դիանա Արզումանյանը։
«Armenian Code Academy»-ի համահիմնադիր, տնօրեն Նարեկ Ասլիկյանն էլ ընդգծել է, որ մեքենայական ուսուցման բարձրակարգ ինժեներներ պատրաստելու համար հրավիրել են դասախոսների աշխարհի առաջատար ընկերություններից և համալսարաններից։ Դասախոսներ ունեն Արիզոնայի համալսարանից, Google-ից և այլ միջազգային ընկերություններից։
Լավագույն ուսանողներն աշխատանքի առաջարկ կստանան «Embodied» և «cognaize» ստարտափներից, որոնք երկուսն էլ մեծ հաջողություններ են արձանագրել համաշխարհային շուկայում և ներկայում ակտիվորեն համալրում են հայաստանյան թիմերը։ BAJ Unicorn ակադեմիայում ստացած գիտելիքների շնորհիվ շրջանավարտները նաև մրցունակ կլինեն աշխատաշուկայում և պահանջված կլինեն այլ ընկերություններում։
«Օրիոնը» (Orion Worldwide Innovations) ստարտափների աճի և փոխկապակցված էկոհամակարգի զարգացման հանգույց է, որն առաջարկում է ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: «Օրիոնը» ներդրումների ենթակա ընկերությունների համար ստեղծում է ԱՄՆ մուտք գործելու հնարավորություններ, բարելավում այդ ընկերությունների՝ հաճախորդներ ձեռք բերելու ռազմավարությունները, օգնում մնալ մրցունակ և պաշտպանում իրենց նորարարությունները։ «Օրիոնը» հիմնադրվել է 2017 թ., ԱՄՆ-ում։ Ընկերությունը գրասենյակներ ունի Նյու Յորքում և Երևանում, համագործակցում է աշխարհի տարբեր երկրներում գործող ընկերությունների և ներդրողների ցանցերի հետ։
«BAJ Accelerator»-ը աճն արագացնող ծրագիր է, որը նախատեսված է «Seed»-ից «Series A+» փուլերի ստարտափների համար: «BAJ Accelerator»-ը աշխարհում առաջինն է, որն «արագացնում է տեխնոլոգիաների զարգացումը», հասունացնում է ստարտափները` դարձնելով ներդրումների ենթակա: Ծրագիրն ընդգրկում է թեմաների տպավորիչ շրջանակ, այդ թվում՝ ֆինանսավորման, աճի, բիզնեսի, իրավաբանական, ներդրումների, ակադեմիական: «BAJ Accelerator»-ը իր արագընթաց զարգացումն է բերում «Քիչ խոսակցություններ, շատ գործարքներ» տեսլականով
Armenian Code Academy-ն տեխնոլոգիական կրթության առաջատար հաստատություն է՝ հիմնադրված Երևանում։ Վերջին վեց տարիների ընթացքում (ACA-ն) առաջարկում է բարձրորակ կրթական ծրագրեր ինչպես սկսնակ էնտուզիաստների համար, ովքեր ցանկանում են մուտք գործել ծրագրավորման ոլորտ, այնպես էլ փորձառու ծրագրավորողների՝ ընդլայնելու իրենց մասնագիտական հորիզոնները։

BAJ Unicorn Academy launched in Armenia to develop Machine Learning Engineers
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. With the initiative of Orion and BAJ Accelerator the BAJ Unicorn Academy program has been launched in Armenia, highly qualified Machine Learning Engineers will be developed. The IT education program is implemented by the Armenian Code Academy (ACA) with funding from Embodied and cognaize companies, the ACA told Armenpress.
The education program is free of charge for the 20 selected students. The first class took place on January 28th and the program lasts for 5 months.
“Working with our future unicorn companies, we noticed a lack of senior Machine Learning specialists in Armenia. In our estimation, in the coming years, IT companies will continue to grow rapidly, therefore, there will be a need for more specialists. We decided to solve the problem by creating opportunities to gain experience on the educational and international standards’ level. If the first class is successful, we will increase the number of students and programs moving forward,” said Diana Arzumanyan, CEO & Co-Founder of Orion Armenia.
“We have invited lecturers from the world’s leading companies and universities to train and prepare highly qualified Machine Learning Engineers. We have lecturers from the University of Arizona, Google, and other international companies,” said Narek Aslikyan, CEO & Co-Founder of Armenian Code Academy.
The best students from the class will get job offers from Embodied and cognaize startups, both of which have achieved great successes in the global market, and currently are actively recruiting and expanding their Armenian teams. With the knowledge gained at BAJ Unicorn Academy, the graduates will also be competitive in the labor market and will be highly sought after by other companies.
About Orion
Orion Worldwide Innovations (“Orion”), is a startup growth and ecosystem acceleration hub and offers a full-service package to make companies investable and enter the US market, enhance their customer acquisition strategies, stay competitive, and protect their innovation.Orion is a U.S.-based company that was formed in 2017, with offices in New York City, U.S., and Yerevan, Armenia.Orion partners with companies and investor networks worldwide.
About BAJ Accelerator
BAJ Accelerator is a growth stage accelerator and is for startups at the Seed to Series A+ levels. BAJ Accelerator is the first one in the world “accelerating the acceleration of technology” by offering high-touch relationships for funding and growth, business and legal, investment and academia. Topics span an impressive range including technology, legal, finance, sales, marketing, leadership, storytelling and exponential thinking.BAJ Accelerator brings fast-paced drive with the unique vision of “Less Talk, More Deals” slogan.
About ACA
Armenian Code Academy is a leading tech education institution based in Yerevan, Armenia. For the past six years, we have been organizing training programs offering high-quality education to both enthusiasts who want to join computer programming and already practicing programmers who wish to expand their horizons.