Հայաստանում բացվել է BAJ Unicorn ակադեմիա․ մեքենայական ուսուցման ինժեներներ կպատրաստվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Orion»-ի և «BAJ Accelerator»-ի նախաձեռնությամբ Հայաստանում մեկնարկել է «BAJ Unicorn Academy» ծրագիրը, որի առաջին դասընթացում մեքենայական ուսուցման  բարձրակարգ ինժեներներ կպատրաստվեն։ ՏՏ ոլորտի կրթական ծրագիրն իրագործում է «Armenian Code Academy»-ն (ACA)՝ «Embodied» և «cognaize» ընկերությունների ֆինանսավորմամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են « Armenian Code Academy»-ից, կրթությունն  ուսանողների համար անվճար է, առաջին դասը տեղի է ունեցել հունվարի 28-ին, ուսումը կտևի 5 ամիս` 20 ընտրված շրջանավարտներով։
«Ապագա միաեղջյուր ընկերությունների հետ աշխատելով, անմիջապես արձանագրեցինք, որ Հայաստանում ավագ մասնագետների պակաս կա։ Մեր գնահատմամբ, հետագա տարիներին նույնպես ՏՏ ընկերությունները շարունակելու են արագ զարգանալ, հետևաբար, մասնագետների կարիք ավելի շատ է լինելու։ Որոշեցինք խնդիրը լուծել կրթության և միջազգային չափանիշներով փորձառության հնարավորություն ստեղծելու միջոցով: Հաջողության դեպքում ուսանողների և ծրագրերի քանակը կավելացնենք»,- նշել է «Orion Worldwide Innovations Armenia»-ի համահիմնադիր, տնօրեն Դիանա Արզումանյանը։
«Armenian Code Academy»-ի համահիմնադիր, տնօրեն Նարեկ Ասլիկյանն էլ ընդգծել է, որ մեքենայական ուսուցման բարձրակարգ ինժեներներ պատրաստելու համար հրավիրել են դասախոսների աշխարհի առաջատար ընկերություններից և համալսարաններից։ Դասախոսներ ունեն Արիզոնայի համալսարանից, Google-ից և այլ միջազգային ընկերություններից։
Լավագույն ուսանողներն աշխատանքի առաջարկ կստանան «Embodied» և «cognaize» ստարտափներից, որոնք երկուսն էլ մեծ հաջողություններ են արձանագրել համաշխարհային շուկայում և ներկայում ակտիվորեն համալրում են հայաստանյան թիմերը։ BAJ Unicorn ակադեմիայում ստացած գիտելիքների շնորհիվ շրջանավարտները նաև մրցունակ կլինեն աշխատաշուկայում և պահանջված կլինեն այլ ընկերություններում։
«Օրիոնը» (Orion Worldwide Innovations) ստարտափների աճի և փոխկապակցված էկոհամակարգի զարգացման հանգույց է, որն առաջարկում է ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: «Օրիոնը» ներդրումների ենթակա ընկերությունների համար ստեղծում է ԱՄՆ մուտք գործելու հնարավորություններ, բարելավում այդ ընկերությունների՝ հաճախորդներ ձեռք բերելու ռազմավարությունները, օգնում մնալ մրցունակ և պաշտպանում իրենց նորարարությունները։ «Օրիոնը» հիմնադրվել է 2017 թ., ԱՄՆ-ում։ Ընկերությունը գրասենյակներ ունի Նյու Յորքում և Երևանում, համագործակցում է աշխարհի տարբեր երկրներում գործող ընկերությունների և ներդրողների ցանցերի հետ։
«BAJ Accelerator»-ը աճն արագացնող ծրագիր է, որը նախատեսված է «Seed»-ից «Series A+» փուլերի ստարտափների համար: «BAJ Accelerator»-ը աշխարհում առաջինն է, որն «արագացնում է տեխնոլոգիաների զարգացումը», հասունացնում է ստարտափները` դարձնելով ներդրումների ենթակա: Ծրագիրն ընդգրկում է թեմաների տպավորիչ շրջանակ, այդ թվում՝ ֆինանսավորման, աճի, բիզնեսի, իրավաբանական, ներդրումների, ակադեմիական: «BAJ Accelerator»-ը իր արագընթաց զարգացումն է բերում «Քիչ խոսակցություններ, շատ գործարքներ» տեսլականով
Armenian Code Academy-ն տեխնոլոգիական կրթության առաջատար հաստատություն է՝ հիմնադրված Երևանում։ Վերջին վեց տարիների ընթացքում (ACA-ն) առաջարկում է բարձրորակ կրթական ծրագրեր ինչպես սկսնակ էնտուզիաստների համար, ովքեր ցանկանում են մուտք գործել ծրագրավորման ոլորտ, այնպես էլ փորձառու ծրագրավորողների՝ ընդլայնելու իրենց մասնագիտական հորիզոնները։

В Армении действует «BAJ Unicorn Academy», где готовят высококвалифицированных инженеров-механиков
По инициативе «Orion» и «BAJ Accelerator» в Армении стартовала программа «BAJ Unicorn Academy», которая будет готовить высококвалифицированных инженеров-механиков. Образовательную программу в области ИТ реализует «Armenian Code Academy» (ACA) при финансировании компаний «Embodied» и «cognaize».
Как сообщили «Арменпресс» в «Armenian Code Academy», обучение будет бесплатным, первое занятие состоялось 28 января, обучение продлится в течение 5 месяцев с 20 отобранными учащимися.
«Работая с будущими компаниями-единорогами, мы сразу признали, что в Армении не хватает старших специалистов. По нашей оценке, в ближайшие годы ИТ-компании продолжат бурный рост, поэтому потребность в специалистах будет увеличиваться. Мы решили решить проблему, создав возможность для получения опыта по международным стандартам. В случае успеха мы увеличим количество обучающих программ», - рассказала Диана Арзуманян, соучредитель и директор «Orion Worldwide Innovations Armenia».
Нарек Асликян, соучредитель и директор «Armenian Code Academy», подчеркнул, что для подготовки высококвалифицированных инженеров-механиков приглашены специалисты ведущих компаний и университетов мира. Среди них преподаватели из Университета Аризоны, из Google и из других международных компаний.
Лучшие студенты получат предложения на работу от стартапов «Embodied» и «cognaize»,  которые добились больших успехов на мировом рынке и в настоящее время активно набирают армянские команды. Благодаря знаниям, полученным в «BAJ Unicorn Academy», выпускники станут конкурентоспособными на рынке труда и будут востребованы и в других компаниях.
«Orion Worldwide Innovations» - это центр роста стартапов и развития взаимосвязанной экосистемы, предлагающий полный спектр услуг. Он для инвестиционных компаний создает возможности выхода на рынок США, совершенствует их стратегию привлечения клиентов, помогает им быть конкурентоспособными и поддерживает их инновации. Компания «Orion» была основана в 2017 году в США. Компания имеет офисы в Нью-Йорке и в Ереване, сотрудничает с компаниями и сетями инвесторов, работающими в разных странах мира.
«BAJ Accelerator» - программа роста стартапов от «Seed» до «Series A+». Первая в мире компания, которая «ускоряет развитие технологий», взращивая стартапы и делая их привлекательными для инвестиций. Программа охватывает впечатляющий спектр: финансы, рост, бизнес, право, инвестиции и научные круги. «BAJ Accelerator» стремительно развивается, имея видением «меньше разговоров, больше сделок».
«Armenian Code Academy» - ведущее учебное заведением в области технологий, основанное в Ереване. В течение последних шести лет ACA предлагает высококачественные образовательные программы как для начинающих энтузиастов, стремящихся войти в область программирования, так и для опытных программистов, желающих расширить свой профессиональный кругозор.