Բաքուն կոպիտ խախտում է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի միջանկյալ միջոցների կիրառման որոշումը. Արցախի ԱԳՆ
Բաքուն կոպիտ խախտում է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի
միջանկյալ միջոցների կիրառման որոշումը. Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի՝ հայկական մշակութային ժառանգությունը յուրացնելու մտադրության կապակցությամբ՝ նշելով, որ Ադրբեջանում հատուկ հանձնաժողովի ստեղծումը, որը կփոխակերպի հայկական մշակութային և կրոնական կոթողները՝ դրանց հետագա յուրացմամբ, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի միջանկյալ միջոցների կիրառման մասին որոշման կոպիտ խախտում է: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարությունից։
«Խստագույնս դատապարտում ենք ադրբեջանական իշխանությունների՝ հատուկ հանձնաժողով ստեղծելու որոշումը, որի աշխատանքը, համաձայն պաշտոնատար անձանց հաջորդող հայտարարությունների, ուղղված կլինի Ադրբեջանի կողմից Արցախի օկուպացված տարածքներում գտնվող մշակութային և կրոնական կոթողներից հայկականության հետքերի ջնջմանը: Տվյալ քայլը ևս մեկ անգամ համոզիչ կերպով հաստատում է այն ակնհայտ փաստը, որ ադրբեջանական իշխանությունների վերահսկողության տակ հայտնված հայկական մշակութային ժառանգությանը լիակատար ոչնչացման կամ պատմական արմատներից անջատվելու իրական վտանգ է սպառնում։
Բազմիցս նշել ենք, որ Ադրբեջանի կողմից պատմության կեղծումն ու մշակութային ցեղասպանությունը տասնամյակներ շարունակ կանոնավոր կերպով իրականացվող ավելի լայն հակահայկական քաղաքականության մաս են կազմում: Եթե ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության սկզբնական փուլում պատմության և մշակույթի հետ մեքենայությունները ծառայում էին որպես արդարացում նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից հայկական բնակչության բռնի տեղահանման համար, ապա հիմա դրանք միտված են Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ռազմական ուժի ապօրինի կիրառման արդյունքների օրինականացմանը»,- ընդգծում են Արցախի ԱԳՆ-ում:
Նշվում է, որ ինչպես օկուպացված տարածքներում, այնպես էլ Ադրբեջանում հայկական ներկայության ոչնչացումը պատմության կեղծման, հայկական մշակութային կոթողների ոչնչացման և բնիկ տեղանունների անվանափոխման միջոցով, ըստ էության, Ադրբեջանի ագրեսիայի շարունակումն է այլ մեթոդներով:
«Միջազգային հանրությունում և փորձագիտական շրջանակներում հստակ համոզմունք կա, որ մշակութային կոթողների ոչնչացումը ոտնձգություն է ժողովուրդների արժանապատվության, արժեքների և կատարելատիպերի նկատմամբ, որի նպատակն է քայքայել ազգի՝ պատմական փորձություններին դիմակայելու և զարգանալու ունակությունը: Հայկական պատմությանը և մշակույթին պատերազմ հայտարարելով՝ Ադրբեջանը հենց այդ նպատակն է հետապնդում»,- շեշտված է հայտարարության մեջ, որի համաձայն՝ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը ոչ միայն Արցախի ժողովրդին իր իրավունքներից, այդ թվում՝ մշակույթի իրավունքից զրկելու փորձ է, այլև՝ մարտահրավեր միջազգային հանրության համար և սպառնալիք խաղաղությանը և անվտանգությանը: Ըստ փաստաթղթի՝ վերջին տասնամյակների ընթացքում միջազգային հանրությունը՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի, արձագանքելով հակամարտությունների ընթացքում մշակութային կոթողների դիտավորյալ ոչնչացման հաճախակի դարձած դեպքերին, մշակել է դիրքորոշում, ըստ որի՝ մշակութային օբյեկտների ոչնչացումը պատերազմական հանցագործություն է և հավասարեցվում է ահաբեկչական գործողություններին:
«Ադրբեջանում հատուկ հանձնաժողովի ստեղծումը, որը կփոխակերպի հայկական մշակութային և կրոնական կոթողները՝ դրանց հետագա յուրացմամբ, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի միջանկյալ միջոցների կիրառման մասին որոշման կոպիտ խախտում է: Դրանք  պաշտոնական Բաքվից պահանջում են ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման գործողությունները, որոնք վերաբերում են հայկական մշակութային ժառանգությանը, ներառյալ, բայց չսահմանափակվելով եկեղեցիներով և պաշտամունքի այլ վայրերով, հուշարձաններով, տեսարժան վայրերով, գերեզմանատներով և արտեֆակտներով: Որոշումը պարտադիր ուժ ունի Ադրբեջանի համար: Բաքվի հրաժարումը կատարել այն ցուցադրում է Բաքվի մտադրությունը խափանել, թեկուզև տեղային մակարդակով, միջազգային հարաբերությունների համակարգը, որն ապահովում է միջազգային խաղաղություն և անվտանգություն»,- գտնում են Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում։
Արցախի ԱԳՆ-ն ևս մեկ անգամ կոչ է անում միջազգային հանրությանը և մասնագիտացված միջազգային կազմակերպություններին անհապաղ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ պարտադրելու Բաքվին կատարել իր միջազգային պարտավորությունները՝ պահպանելով և հարգելով հայ ժողովրդի մշակութային ժառանգությունը, և լիարժեք կերպով կատարել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի միջանկյալ միջոցների կիրառման մասին որոշումը:

Artsakh’s MFA issues statement over the intention of Azerbaijan to appropriate the Armenian cultural heritage
Artsakh’s MFA issues statement over the intention of Azerbaijan to appropriate the Armenian
cultural heritage
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of the Artsakh Republic issued a statement on the occasion of Azerbaijan's intention to appropriate Armenian cultural heritage, noting that the establishment of a special commission in Azerbaijan, which is tasked with changing the appearance of Armenian cultural and religious monuments and with their subsequent appropriation is a gross violation of the order of the International Court of Justice, ARMENPRESS was informed from the Ministry of Foreign Affairs of the Artsakh Republic.
“We strongly condemn the decision of the Azerbaijani authorities to establish a special commission tasked with, according to subsequent statements by officials, destroying the traces of the Armenian identity of cultural and religious monuments located in the territories of Artsakh occupied by Azerbaijan. This serves as another convincing evidence of the fact that the Armenian cultural heritage that has come under the control of the Azerbaijani authorities is in real danger of being completely destroyed or torn off from their historical roots.
We have repeatedly stated that the falsification of history and the cultural genocide by Azerbaijan are an integral part of the broader anti-Armenian policy systematically pursued by Baku for several decades. If at the initial stage of the Azerbaijani-Karabagh conflict, manipulations with history and culture served as a justification for the deportation of the Armenian population from the former Azerbaijan SSR, now they are aimed at legitimizing the results of the illegal use of military force by Azerbaijan against Artsakh.
The elimination of any traces of the Armenian presence both in the occupied territories of Artsakh and in Azerbaijan through the falsification of history, destruction of Armenian cultural monuments and renaming of autochthonous toponyms is, in fact, a continuation of Azerbaijan's aggression by other methods.
There is a strong belief among the international community and in expert circles that the destruction of cultural monuments is an attack on the dignity of peoples, their values and ideals in order to undermine the nation's ability to withstand historical trials and develop. By declaring war on Armenian history and culture, Azerbaijan is trying to achieve exactly this goal.
The destruction of the Armenian cultural heritage is not only an attempt to deprive the people of Artsakh of their rights, including the right to culture, but also a challenge to the international community and a threat to peace and security. Over the past decades, the international community represented by the UN, in response to the increasing number of cases of deliberate destruction of cultural monuments during conflicts across the world, has developed a position according to which the destruction of cultural sites is a war crime and amounts to acts of terrorism.
The creation in Azerbaijan of a special commission tasked with changing the appearance of Armenian cultural and religious monuments and with their subsequent appropriation is a gross violation of the order of the International Court of Justice on provisional measures, which require official Baku to prevent and punish acts of vandalism and desecration of the Armenian cultural heritage, including, but not limited to, churches and other places of worship, monuments, landmarks, cemeteries and artefacts. The order of the International Court of Justice is binding on Azerbaijan. The refusal to implement it demonstrates Baku's intention to undermine, albeit at a local level, the system of international relations that ensures international peace and security.
We once again call on the world community and specialized international organizations to urgently take all necessary measures to make Azerbaijan comply with its international obligations to preserve and respect the cultural heritage of the Armenian people and to fully implement the order of the International Court of Justice on provisional measures”, reads the statement.