Էրդողանը ստորագրել է հրամանագիր «Շուշիի հռչակագրի» վավերացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ստորագրությամբ օրենքի ուժ է ստացել  օրերս թուրքական մեջլիսի կողմից վավերացված «Շուշիի հռչակագիրը»:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Էրդողանի ստորագրած հրամանագիրը հրապարակվել է Resmi Gazete պաշտոնական տեղեկատուում:
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Իլհամ Ալիևի կողմից 2021 թվականի հունիսի 15-ին ստորագրված հռչակագրում, մասնավորապես, նշվում է, որ երկու երկրները համատեղ կգործեն երրորդ պետության կողմից «սպառնալիքի կամ ագրեսիայի» դեպքում։ Հռչակագրում նշվում է նաև, որ «կողմերը կշարունակեն համատեղ ջանքերը՝ ժամանակակից պահանջներին համապատասխան երկու եղբայրական երկրների զինված ուժերի արդիականացման համար»։

Эрдоган подписал указ о ратификации «Шушинской декларации»
«Шушинская декларация», недавно ратифицированная парламентом Турции и подписанная президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, получила силу закона.
Указ, подписанный Эрдоганом, опубликован в официальном бюллетене официальной газеты Resmi Gazete.
В декларации, подписанной Реджепом Тайипом Эрдоганом Ильхамом Алиевым 15 июня 2021 года, в частности, говорится, что две страны будут действовать сообща в случае «угрозы или агрессии» со стороны третьей страны. В декларации говорится, что «стороны продолжат совместные усилия по модернизации вооруженных сил двух братских стран в соответствии с современными требованиями».