Արցախի նախագահը ողջունել է ՌԴ-ի կողմից Դոնեցկի և Լուգանսկի անկախության ճանաչումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է Ռուսաստանի նախագահի կողմից Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական հանրապետությունների անկախությունը ճանաչելու որոշումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արայիկ Հարությունյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Արցախի Հանրապետության իշխանությունների ու ժողովրդի անունից ողջունում եմ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի որոշումը՝ ճանաչել Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների անկախությունը:
Ազգերի ինքնորոշման և սեփական պետություն կառուցելու իրավունքն անքակտելի է յուրաքանչյուր ժողովրդի համար և հանդիսանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունք: Անկախ պետականության կերտումը և նրա միջազգային ճանաչումը հրամայական է դառնում հատկապես գոյաբանական վտանգների ներքո, քանի որ այն բավականին ազդեցիկ ու քաղաքակիրթ միջոց է արյունահեղության և մարդասիրական աղետի կանխարգելման համար:
Արցախի Հանրապետությունը տասնամյակներ շարունակ պայքարում է իր ազատության, անվտանգության ու պետականակերտման համար և ստիպված է եղել բազմիցս անցնել ծանր փորձությունների ու ցեղասպան գործողությունների միջով: Ուստի, համոզված ենք, որ Արցախի Հանրապետությունը, որն ունի համապատասխան պատմական, քաղաքական, իրավական ու բարոյական անվիճարկելի հիմքեր, վաստակել է իր ինքնիշխան պետության միջազգային ճանաչումը:
Շնորհավորում ենք Դոնբասի ժողովրդին այս պատմական իրադարձության կապակցությամբ։ Հուսով ենք, որ երբեմնի ծաղկող այս երկրում կրկին կվերահաստատվի ամուր խաղաղություն և կայունություն»,- գրել է Հարությունյանը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 21-ին հայտարարեց Դոնեցկի և Լուգանսկի սուվերենությունը ճանաչելու մասին։ Պուտինն այս մասին հայտարարեց ռուս ժողովրդին ուղղված ուղերձում։ ՌԴ նախագահն ուղերձից հետո ստորագրեց Լուգանսկի և Դոնեցկի անկախությունը ճանաչելու մասին հրամանագրերը, ինչպես նաև Դոնեցկի և Լուգանսկի ղեկավարների հետ ստորագրեց բարեկամության և փոխադարձ օգնության մասին համաձայնագրեր։

President of Artsakh welcomes recognition of independence of Donetsk and Lugansk by Russia
STEPANAKERT, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan welcomed the decision of Russian President Vladimir Putin to recognize the independence of the Donetsk and Lugansk People’s Republics.
President Harutyunyan made a statement on this occasion which says:
“On behalf of the authorities and people of the Republic of Artsakh I welcome the decision of President of the Russian Federation Vladimir Putin to recognize the independence of the Donetsk and Lugansk People’s Republics.
The right of nations to self-determination and building one’s own state is inalienable for every people and is a fundamental principle of the international law.
The establishment of an independent state and its international recognition becomes an imperative especially in the face of existential dangers, as it is the most effective and civilized means of preventing bloodshed and humanitarian disaster.
The Republic of Artsakh has been fighting for its freedom, security and state-building for decades and has been exposed to many trials and genocidal actions. Thus, we hope that the Republic of Artsakh, which has relevant indisputable historical, political, legal and moral bases, has earned the international recognition of its sovereign state.
Congratulations to the people of Donbass on this historic event! We hope that steadfast peace and stability will be restored in this once prosperous country”.
On February 21 Russian President Vladimir Putin announced about the recognition of sovereignty of Donetsk and Lugansk. Putin made this statement while addressing the people of Russia. Following the address, the Russian President signed the decrees recognizing the independence of Lugansk and Donetsk, as well as the agreements on friendship and mutual assistance with the leaders of Donetsk and Lugansk.