Հայաստանի կառավարությունը ծրագրում է ավելացնել աշխարհում հայագիտական կենտրոնների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օտարերկրյա  պետությունների համալսարաններում  թանգարան-ինստիտուտներում  և գիտաուսումնական կենտրոններում հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, հայոց մշակույթի հանրահռչակման նպատակով ծրագրեր են իրականցվում 9 երկրի 11 համալսարանում:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի  նախարարի տեղակալ  Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նա հավելեց, որ դրանցից երեքը նոր են՝ պայմանագրերը կնքվել են 2021-2022 թվականներին: Այդ ցանկի մեջ են Կահիրեի համալսարանը, Ուրուգվայի համալսարանը և Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտը: Լրացուցիչ ֆինանսավորվել են նաև 2 հետազոտական աշխատանքներ ՝Արգենտինայում և Գերմանիայի «Մաշտոց» հայագիտական կենտրոնում:
«Փորձում ենք հայագիտական կենտրոնները ընդլայնել և պետական բյուջեով տարեկան 2 կենտրոն գոնե հիմնել, նոր բովանդակություն հաղորդել, որպեսզի տարբեր հայագիտական կենտրոններ իրար մեջ նոր հարաբերություններ ստեղծեն և իրականացնեն համատեղ ծրագրեր և հետազոտություններ: Առաջիկայում մենք պլանավորում ենք իրականացնել հայագիտական խորհրդաժողով, որին կմասնակցեն բոլոր 11 հայագիտական կենտրոնները: Փորձելու ենք հասկանալ մեր հաջորդ քայլերը և համագործակցության տարբեր ձևաչափերը՝ կենտրոնների  մեջ, նախարարության և  Հայաստանում առկա հայագիտական կենտրոնների հետ :
Փոխնախարարը նշեց, որ 2022 թվականին նախատեսում  են  ընդարձակել հայոց լեզու դասավանդող համալսարանների ցանկը: Քննարկվում են նաև Հայաստանին և հայկական մշակույթին առնչվող այլ միջոցառումների անցկացման հնարավորությունները: Նախատեսվում  են  ծրագրեր իրականացնել Լեհաստանում, Պորտուգալիայում, Իսպանիայում, Իրանում և Վրաստանում:
Արթուր Մարտիրոսյանը շեշտեց, որ աշխարհում հակահայկական քարոզչությանը հակազդելու լավագույն ձևը մեր մշակույթը տարածելն է,  հայերենի, հայ ժողովրդի և Հայաստանի հանդեպ հետաքրքրության աճի մեծացումն է: «Հայաստանի հանդեպ հետաքրքրության մեծացման իմաստով հայագիտական կենտրոնները, իհարկե, ունեն առանցքային նշանակություն և հենց դա է պատճառը, որ մենք շարունակաբար ընդլայնում ենք այդ կենտրոնները, որպեսզի աշխարհում Հայաստանի և հայ ժողովրդի հանդեպ հետաքրքրությունը՝ որպես  մշակութային հարուստ ժառանգություն ունեցող ժողովուրդ և որպես պետություն, միայն ու միայն աճի»,-եզրափակեց փոխնախարարը:
Հայագիտական առարկաների դասավանդման, հայոց մշակույթի հանրահռչակման նպատակով ծրագրեր են իրականցվում 9 երկրի 11 համալսարանում՝  Պրահայի Կարլովի համալսարան ( Չեխիայի Հանրապետություն), Բուխարեստի համալսարան ( Ռումինիա), Վենետիկի Կա՛Ֆոսկարի և Հռոմի Լա՛Սապիենցա համալսարաններ ( Իտալիայի Հանրապետություն), Զալցբուրգի համալսարան ( Ավստրիայի Հանրապետություն),Պոտսդամի Լեփսիուսի տուն-թանգարանի ինստիտուտ, Հալլեի «Մեսրոպ» հայագիտական հետազոտությունների կենտրոն ( Գերմանիայի Դաշնային հանրապետություն), Կահիրեի համալսարանը( Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն), Ուրուգվայի համալսարանը( Ուրուգվայի Հանրապետություն) և Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտը( Ռուսաստանի դաշնություն), Արգենտինայի Քենեդի համալսարան (Արգենտինայի Հանրապետություն):

Government plans to increase number of centers of Armenian studies abroad
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Programs are being implemented in 11 universities of 9 countries aimed at promoting Armenian studies, Armenian language and culture in universities, museum-institutes and research centers abroad, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Artur Martirosyan said in an interview to ARMENPRESS.
He informed that three of these programs are new as the contracts were signed in 2021-2022. The list includes the Cairo University, the University of Uruguay and the Moscow State Institute of International Relations. Additional funding was provided for 2 research projects in Argentina and the Mashtots Center for Armenian Studies in Germany.
“We are trying to expand the centers of Armenian studies and establish at least 2 such centers annually with the state budget, give a new content so that various such centers create relations and implement joint projects, research. We will soon hold a conference of Armenian studies which will be attended by all 11 centers of Armenian studies. We will try to understand our next steps and different cooperation formats within these centers, with the ministry and these kind of centers existing Armenia”, he added.
The deputy minister said they are planning to expand the list of universities teaching Armenian language in 2022. The possibilities of holding other events relating to Armenia and the Armenian culture are also being discussed. Programs are planned to be implemented in Poland, Portugal, Spain, Iran and Georgia.
According to the deputy minister, the best way to counter the anti-Armenian propaganda in the world is to spread the Armenian culture, increase the interest towards the Armenian language, people and Armenia. “In terms of increasing the interest towards Armenia, the centers of Armenian studies, of course, play a significant role, and this is the reason that we continue expanding these centers so that the interest towards Armenia and its people, as a nation and state with a rich cultural history, only grows”, Artur Martirosyan said.