Հայաստանն իր մշակութային հարստությամբ կներկայանա «Շարժայի ժառանգության օրեր» փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, որը բոլորովին վերջերս է ստանձնել փոխնախարարի պարտականությունները, վստահեցնում է՝ երկրի մշակութային արժեքները պահպանելու, վերականգնելու, հանրայնացնելու ամբիցիոզ և հեռանկարային ծրագրեր ունեն:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Քոչարյանը հայտնում է, որ 2022-ին վերականգնելու են պատմամշակութային մի շարք հուշարձաններ, ուշագրավ միջոցառումներ են կազմակերպելու ոչ միայն Երևանում, այլև Հայաստանի մարզերում, իսկ մարտի 10-28-ը Հայաստանը մասնակցելու է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կայանալիք «Շարժայի ժառանգության օրեր» փառատոնին:
Նրա խոսքով՝ Շարժայի ցուցադրությանը Հայաստանը զբաղեցնելու է կենտրոնական դիրք: «Մեր տաղավարում  ներկայացվելու են մեր ամբողջ մշակույթն ու պատմությունը: Ելույթներով հանդես կգան նաև նվագախմբեր, պարզապես դեռ քննարկումների փուլ է, և չենք կարող բացել փակագծերը: Պատրաստել ենք տեսաֆիլմեր, հոլովակներ: Արել ենք հնարավորը մեր տաղավարի այցելուներին   տպավորելու համար»,-նշում է Քոչարյանն ու հավելում, որ Հայաստանի պատվիրակության կազմում է Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, որը համագործակցության հուշագիր կստորագրի Շարժայի ժառանգության ինստիտուտի հետ:
Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացմանը նպաստելու, Երևանից զատ նաև այլ քաղաքներում մշակութային կյանքն ակտիվացնելու նպատակով ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի նախաձեռնությամբ առաջիկայում Գյումրիում կկազմակերպվի «Գյումրի՝ վարպետաց քաղաք» խորագրով ցուցահանդեսը: Փոխնախարարը կարծում է՝ եթե միջոցառումը պատշաճ լուսաբանվի, այն զբոսաշրջիկներին կտանի Գյումրի:
Անդրադառնալով Հովհ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի Դիլիջանի մասնաճյուղի շենքի վիճակին՝ Քոչարյանը նշում է, որ այն բարվոք վիճակում չէ և պետք է ամրակայվի, նորոգվի, վերականգնվի: Ըստ փոխնախարարի՝ թանգարանի շենքի բարեկարգումն իրենց ծրագրերում կա: Առաջիկա 2 կամ 3 տարվա ընթացքում այնտեղ վերանորոգում կլինի, իսկ մի քանի տարի անց կվերականգնվի ամբողջությամբ:
Ալֆրեդ Քոչարյանը նախարարության առաջնային ու կարևոր խնդիրներից է համարում պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնումը և հիշեցնում, որ հուշարձանների վերականգնման համար 2022-ին պետական բյուջեից կտրամադրվի 108 մլն դրամ. չի բացառում, որ ևս 128 մլն դրամով ավելանա գումարը, ինչը կախված է ծրագրերի իրականացման ընթացքից: «Շարունակվելու է պեղումների գործընթացը, պետական-մասնավոր համագործակցությունը: Նման համագործակցության լավ օրինակ է Արագածոտնի մարզի Աստվածընկալ եկեղեցու վերականգնումը: 2022-ին կմեկնարկեն Կոտայքի մարզի Սոլակի Մայրավանքի և Արագածոտնի մարզի  Թալինի Կաթողիկե եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները, որոնք ևս պետական-մասնավոր հատված համագործակցությամբ են իրականացվելու»,-տեղեկացնում է Քոչարյանը:
Տարվա ընթացքում շարունակվելու են նաև Սանահինի վանական համալիրի կտուրի, Գոշավանքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու, Քոբայրի վանքի բարեկարգման աշխատանքները:
Ալֆրեդ Քոչարյանը կարծում է՝ հուշարձանների պահպանության գործում կարևոր է հասարակության գիտակցության բարձրացումը: Դրան հասնելու համար մեծ դերակատարություն կարող են ունենալ ընտանիքը, դպրոցը: «Պետք է մարդուն հիշեցնել, որ հուշարձանը ևս իր հայրենիքն է, որն անհրաժեշտ է սիրել, պահպանել, չվնասել, չփչացնել: Այդ նպատակով տարբեր կրթական ծրագրեր են իրականացնում նախարարության ենթակայությամբ գործող ՊՈԱԿ-ները և այլ կառույցներ»,-եզրափակում է Ալֆրեդ Քոչարյանը:

Армения представит свое культурное богатство на фестивале «Дни наследия Шарджи»
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Альфред Кочарян, недавно возложивший на себя эти обязанности, уверяет, что министерство разработало амбициозные и перспективные программы по сохранению, восстановлению и популяризации культурных богатства страны.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» Кочарян сообщил, что в 2022 году намечена реставрация ряда памятников истории и культуры, будут организованы знаменательные мероприятия в Ереване и в регионах Армении, с 10 по 28 марта Армения в Объединенных Арабских Эмиратах примет участие в фестивале «Дни наследия Шарджи».
По его словам, Армения на фестивале в Шардже займет центральное место. «В нашем павильоне будут представлены вся наша культура и история. Будут выступления ансамблей, они пока обсуждаются, не будем раскрывать скобки. Мы сделали все возможное, чтобы произвести впечатление на посетителей нашего павильона», - рассказал Кочарян, добавив, что в составе армянской делегации директор Музея истории Армении Давид Погосян, который подпишет Меморандум о сотрудничестве с Институтом наследия Шарджи.
В целях содействия развитию туризма в Армении, активизации культурной жизни и в других городах помимо Еревана, при содействии Министерства ОНКС РА, по инициативе Музея народного творчества им. О. Шарамбеяна в Гюмри будет организована выставка «Гюмри - город мастеров». Заместитель министра считает, что при должном освещении события оно приведет в Гюмри много туристов.
Коснувшись состояния здания дилижанского филиала Музея народного творчества им. О. Шарамбеяна, Кочарян отметил, что оно в плохом состоянии, его нужно укрепить, отремонтировать и реставрировать. По словам замминистра, они планируют и эту реконструкцию. В ближайшие 2 - 3 года музей будет отремонтирован, в течение нескольких лет он полностью будет восстановлен.
Альфред Кочарян считает восстановление памятников истории и культуры одной из первостепенных и важных задач министерства. Он напомнил, что в 2022 году из госбюджета на реставрацию памятников будет выделено 108 млн драмов, и не исключил, что сумма увеличится на 128 млн драмов, что зависит от реализации программ. «Будут продолжены раскопки и сотрудничество государство - частные предприниматели. Хорошим примером такого сотрудничества является реставрация церкви Аствацинкал в Арагацотнской области. В 2022 году начнутся реставрационные работы церкви Солаки Майраванк в Котайкской области и в Талине Арагацотнской области церкви Катогике, которые будут осуществляться в сотрудничестве государства с частным сектором», - представил Кочарян.
В течение года будет отремонтирована крыша монастырского комплекса Санаин, будут продолжены работы по благоустройству территорий церкви Сурб Аствацацин Гошаванка и монастыря Кобайри.
Альфред Кочарян считает, что необходимо привлечение внимания общественности к вопросу сохранения памятников. Семья и школа могут сыграть большую роль в этом. «Нужно напоминать людям, что памятники - часть  их родины, их надо любить, оберегать и не портить. С этой целью подведомственные министерству ГНКО и другие структуры реализуют различные образовательные программы», - заключил Альфред Кочарян.