Հայաստանն իր մշակութային հարստությամբ կներկայանա «Շարժայի ժառանգության օրեր» փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, որը բոլորովին վերջերս է ստանձնել փոխնախարարի պարտականությունները, վստահեցնում է՝ երկրի մշակութային արժեքները պահպանելու, վերականգնելու, հանրայնացնելու ամբիցիոզ և հեռանկարային ծրագրեր ունեն:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Քոչարյանը հայտնում է, որ 2022-ին վերականգնելու են պատմամշակութային մի շարք հուշարձաններ, ուշագրավ միջոցառումներ են կազմակերպելու ոչ միայն Երևանում, այլև Հայաստանի մարզերում, իսկ մարտի 10-28-ը Հայաստանը մասնակցելու է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կայանալիք «Շարժայի ժառանգության օրեր» փառատոնին:
Նրա խոսքով՝ Շարժայի ցուցադրությանը Հայաստանը զբաղեցնելու է կենտրոնական դիրք: «Մեր տաղավարում  ներկայացվելու են մեր ամբողջ մշակույթն ու պատմությունը: Ելույթներով հանդես կգան նաև նվագախմբեր, պարզապես դեռ քննարկումների փուլ է, և չենք կարող բացել փակագծերը: Պատրաստել ենք տեսաֆիլմեր, հոլովակներ: Արել ենք հնարավորը մեր տաղավարի այցելուներին   տպավորելու համար»,-նշում է Քոչարյանն ու հավելում, որ Հայաստանի պատվիրակության կազմում է Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, որը համագործակցության հուշագիր կստորագրի Շարժայի ժառանգության ինստիտուտի հետ:
Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացմանը նպաստելու, Երևանից զատ նաև այլ քաղաքներում մշակութային կյանքն ակտիվացնելու նպատակով ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի նախաձեռնությամբ առաջիկայում Գյումրիում կկազմակերպվի «Գյումրի՝ վարպետաց քաղաք» խորագրով ցուցահանդեսը: Փոխնախարարը կարծում է՝ եթե միջոցառումը պատշաճ լուսաբանվի, այն զբոսաշրջիկներին կտանի Գյումրի:
Անդրադառնալով Հովհ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի Դիլիջանի մասնաճյուղի շենքի վիճակին՝ Քոչարյանը նշում է, որ այն բարվոք վիճակում չէ և պետք է ամրակայվի, նորոգվի, վերականգնվի: Ըստ փոխնախարարի՝ թանգարանի շենքի բարեկարգումն իրենց ծրագրերում կա: Առաջիկա 2 կամ 3 տարվա ընթացքում այնտեղ վերանորոգում կլինի, իսկ մի քանի տարի անց կվերականգնվի ամբողջությամբ:
Ալֆրեդ Քոչարյանը նախարարության առաջնային ու կարևոր խնդիրներից է համարում պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնումը և հիշեցնում, որ հուշարձանների վերականգնման համար 2022-ին պետական բյուջեից կտրամադրվի 108 մլն դրամ. չի բացառում, որ ևս 128 մլն դրամով ավելանա գումարը, ինչը կախված է ծրագրերի իրականացման ընթացքից: «Շարունակվելու է պեղումների գործընթացը, պետական-մասնավոր համագործակցությունը: Նման համագործակցության լավ օրինակ է Արագածոտնի մարզի Աստվածընկալ եկեղեցու վերականգնումը: 2022-ին կմեկնարկեն Կոտայքի մարզի Սոլակի Մայրավանքի և Արագածոտնի մարզի  Թալինի Կաթողիկե եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները, որոնք ևս պետական-մասնավոր հատված համագործակցությամբ են իրականացվելու»,-տեղեկացնում է Քոչարյանը:
Տարվա ընթացքում շարունակվելու են նաև Սանահինի վանական համալիրի կտուրի, Գոշավանքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու, Քոբայրի վանքի բարեկարգման աշխատանքները:
Ալֆրեդ Քոչարյանը կարծում է՝ հուշարձանների պահպանության գործում կարևոր է հասարակության գիտակցության բարձրացումը: Դրան հասնելու համար մեծ դերակատարություն կարող են ունենալ ընտանիքը, դպրոցը: «Պետք է մարդուն հիշեցնել, որ հուշարձանը ևս իր հայրենիքն է, որն անհրաժեշտ է սիրել, պահպանել, չվնասել, չփչացնել: Այդ նպատակով տարբեր կրթական ծրագրեր են իրականացնում նախարարության ենթակայությամբ գործող ՊՈԱԿ-ները և այլ կառույցներ»,-եզրափակում է Ալֆրեդ Քոչարյանը:

Armenian culture to be presented at Sharjah Heritage Days festival
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. The new Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Alfred Kocharyan says they have ambitious and promising projects aimed at preserving, restoring and promoting Armenian cultural values.
In an interview with ARMENPRESS, Kocharyan said the ministry will restore a number of monuments in 2022, and several events will be organized across the country. In addition, Armenia will participate in the Sharjah Heritage Days festival to be held March 10-28 in the United Arab Emirates.
Kocharyan said Armenia will be in the focus at the Sharjah exhibition.
“We will present our entire culture and history in our pavilion,” Kocharyan said. “Orchestras will perform, now we are in the phase of discussions and I can’t reveal more details. We have produced films and videos. We did everything possible to impress the visitors of our pavilion,” Alfred Kocharyan said.
The Armenian delegation to the event will include the Director of the History Museum of Armenia Davit Poghosyan, who will sign a memorandum of cooperation with the Sharjah Institute for Heritage.
Speaking about other projects, the deputy minister noted that soon an exhibition will be organized in Gyumri – with support from the ministry and at the initiative of the Hovhannes Sharambeyan Museum of Folk Arts – aimed at promoting tourism and boosting cultural life in other cities in addition to Yerevan. The Gyumri: Master City has the potential to attract tourists, if the event is properly promoted and covered, Kocharyan said.
In turn, the building of the Dilijan branch of the Hovhannes Sharambeyan Museum of Folk Arts will undergo renovation in the coming years.
Kocharyan said the restoration of historical-cultural monuments is a top priority for the ministry. He reminded that 108 million drams will be provided from the state budget in 2022 for this purpose, and an additional 128 million drams could be allocated depending on the course of implementation of the programs.
“The process of excavations will continue, and the government-private sector cooperation. A good example of such cooperation is the restoration of the Astvatsynkal Church in Aragatsotn Province,” he said, adding that the restoration of the Mayravank monastery in Solak and Talin's Katoghike Church will also commence in 2022. Works will continue at the Sanahin monastic complex, the Goshavank and Kobayr monastery.
Alfred Kocharyan said he attaches importance to raising awareness on preservation of monuments, and increasing consciousness of the public on the matter. He highlighted family and school as having a major role for achieving this. “We must remind people that monuments are also their homeland, monuments should be loved and preserved, not harmed or ruined. The governmental agencies and other structures under our ministry are carrying out educational projects for this,” he said.