Հայաստան-Իրան տնտեսական կապերի վրա չի ազդում. Բադասյանը՝ ադրբեջանցիների կողմից բեռնատարներից մաքսատուրք գանձելու մասին
Հայաստան-Իրան տնտեսական կապերի վրա չի ազդում. Բադասյանը՝ ադրբեջանցիների
կողմից բեռնատարներից մաքսատուրք գանձելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածում ադրբեջանցիների կողմից իրանական բեռնատարներից մաքսատուրք գանձելու հանգամանքը չի ազդում Հայաստանի և Իրանի տնտեսական հարաբերությունների վրա, իրանական բեռնատարների հոսքը Հայաստան է գալիս նորակառույց ճանապարհով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վստահեցրեց ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե ադրբեջանցիների կողմից մաքսատուրքի գանձման հետևանքով որքանո՞վ են տուժում Իրանի հետ տնտեսական հարաբերությունները:
«Մեծ հոսքը գնում է Տաթևի նորակառույց ճանապարհով»,-նշեց Բադասյանը:
Անդրադառնալով նորակառույց ճանապարհում առաջացած դժվարությունների վերաբերյալ դիտարկմանը՝ նա ասաց, որ պայմանավորված եղանակով՝ մեկ կամ երկու օր կարող են խնդիրներ առաջանալ, նույն խնդիրները կարող են առաջանալ տարբեր ճանապարհների վրա:
«Դա Իրանի հետ մեր հարաբերությունների վրա չի ազդում՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ այն ծավալը, որը մտնում էր Հայաստան, այսպես թե այնպես, նույն ծավալով էլ մտնում է»,-ասաց Բադասյանը:
Նա հիշեցրեց նոր ճանապարհների կառուցման մասին, որոնց գործարկման դեպքում հավելյալ խնդիրներ չեն առաջանա:

Взимание пошлины азербайджанцами с грузовых автомобилей не влияет на экономические связи Армении с Ираном: Бадасян
Взимание пошлины азербайджанцами с грузовых автомобилей не влияет на
экономические связи Армении с Ираном: Бадасян
Взимание пошлины азербайджанцами с иранских грузовых автомобилей на дороге Горис-Капан, не влияет на экономические отношения между Арменией и Ираном, поток иранских грузовиков в Армению идет по вновь заложенной дороге.
Как сообщает «Арменпресс», председатель Комитета государственных доходов РА Рустам Бадасян заверил в этом журналистов в Национальном собрании, касаясь вопроса, насколько страдают экономические отношения с Ираном из-за взимания азербайджанцами таможенных пошлин.
«Большой поток иранских грузовиков проходит по недавно построенной Татевской дороге», - сказал Бадасян.
Касаясь замечания о проблемах на этой дороге, он сказал, что они могут возникать из-за погодных условий, на один или на два дня, те же проблемы возникают и на других дорогах.
«Это не влияет на наши отношения с Ираном, учитывая тот факт, что объем товаров, поступавших в Армению, не изменился», - сказал Бадасян.
Он напомнил о строительстве новых дорог, при задействовании которых дополнительных проблем больше не будет возникать.