Բելառուսը սահմանում է որոշ ապրանքների արտահանման արգելք
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն երկու հրամանագիր է ստորագրել, որոնցով ժամանակավոր արգելվում է արդյունաբերական առանձին ապրանքների, ինչպես նաև հացահատիկի վերամշակման միջոցով ստացված արտադրանքի արտահանումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՏԱՍՍ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնել է Բելառուսի նախարարների խորհրդի մամուլի ծառայությունը։
«Առաջինը կենդանիներին կերակրելու համար նախատեսված վերամշակված հացահատիկի արտադրանքի արտահանման արգելքն է։ Այն վերաբերում է նաև կերերի արդյունաբերության համար նախատեսված սպիտակուցային հումքի արտահանմանը»,-ասված է հայտարարությունում։
Կառավարությունը տեղեկացրել է, որ երկրորդ փաստաթղթով արգելվում է արդյունաբերական ապրանքների առանձին տեսակների արտահանումը պետության տնտեսական շահերը պաշտպանելու համար։ Ընդհանուր առմամբ, փաստաթղթում խոսքը 254 տեսակի ապրանքի մասին է։
Երկու փաստաթղթով նախատեսված արգելքը սահմանվում է 6 ամսով։ Ուժի մեջ են մտնում պաշտոնական հրապարակումից հետո։

Премьер Белоруссии подписал постановление о запрете вывоза за рубеж 254 видов промтоваров
Премьер-министр Белоруссии Роман Головченко подписал два постановления, которыми вводится временный запрет на вывоз за пределы страны отдельных видов промышленных товаров и продуктов зернопереработки, предназначенных для кормления животных. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила в понедельник пресс-служба Совета министров Белоруссии.
"Первое - о запрете на вывоз продуктов зернопереработки, используемых для кормления животных. Запрет распространяется также на вывоз белкового сырья для комбикормовой промышленности и принят в целях обеспечения стабильной работы животноводства", - отмечается в сообщении.
В правительстве проинформировали, что вторым документом вводится запрет "на вывоз отдельных видов промышленных товаров" для "защиты экономических интересов государства". "Всего в документе 254 вида товаров", - уточнили в Совмине.
Там пояснили, что оба постановления вводят запрет на шесть месяцев и вступают в силу после официального опубликования - 22 марта.