Ժոզեպ Բորելը հայտնել է, որ Իրանի հետ միջուկային համաձայնագիրը շատ մոտ է
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը շաբաթ օրը հայտարարել է, որ Իրանը և համաշխարհային տերությունները շատ մոտ են 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրի վերականգնման շուրջ համաձայնությանը, որը կսահմանափակի Թեհրանի միջուկային ծրագիրը՝ կոշտ պատժամիջոցները չեղարկելու դիմաց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է Reuters-ը, Բորելը նման մեկնաբանություն է արել՝ ելույթ ունենալով «Դոհա ֆորում» միջազգային համաժողովում:
Միջուկային բանակցությունների՝ ԵՄ համակարգող Էնրիկե Մորան ավելի վաղ ասել է, որ մարտի 26-ին մեկնելու է Թեհրան՝ հանդիպելու Իրանի գլխավոր բանակցողի հետ:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեին Աբդոլահիանը այս շաբաթ ասել է, որ միջուկային համաձայնագիրը կարող է ձեռք բերել կարճաժամկետ հեռանկարում, եթե ԱՄՆ-ն պրագմատիկ է: Սակայն ԱՄՆ պաշտոնյաներն ավելի զգույշ են եղել համաձայնագրի վերականգնմանն ուղղված ջանքերի գնահատման հարցում:

Ядерное соглашение с Ираном очень близко. Жозеп Боррель
Глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель заявил в субботу, что Иран и мировые державы очень близки к соглашению о восстановлении ядерного соглашения 2015 года, которое ограничит ядерную программу Тегерана в обмен на снятие жестких санкций.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Reuters, такой комментарий Боррель сделал, выступая на международной конференцииDoha Forum.
Ранее координатор ЕС по ядерным переговорам Энрике Мора заявил, что 26 марта отправится в Тегеран для встречи с главным переговорщиком Ирана
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Абдоллахиан сказал на этой неделе, что ядерное соглашение может быть достигнуто в краткосрочной перспективе, если США прагматичны. Однако американские чиновники были более осторожными в оценке усилий по восстановлению соглашения.