Թուրքիան պահանջում է Շվեդիայից և Ֆինլանդիայից վերանայել դիրքորոշումը Քրդական բանվորական կուսակցության նկատմամբ
Թուրքիան պահանջում է Շվեդիայից և Ֆինլանդիայից վերանայել դիրքորոշումը
Քրդական բանվորական կուսակցության նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Անկարան կարծում է, որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցել ցանկացող Շվեդիան և Ֆինլանդիան պետք է վերանայեն իրենց վերաբերմունքը Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող Քրդական բանվորական կուսակցության նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարություն է արել Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության փոխնախագահ Էֆքան Ալյան:
«ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի անդամակցության հարցում Թուրքիայի դիրքորոշումը շատ հստակ է ու հասկանալի: Այս երկրները պետք է հստակորեն վերանայեն իրենց վերաբերմունքը Քրդական բանվորական կուսակցության ահաբեկչական տարրերի նկատմամբ: Թուրքիայում ևս կա ահաբեկչության խնդիրը, որին մենք արդեն երկար տարիներ է՝ բախվում ենք: Կա կարծիք, որ այս խնդիրը վերոնշյալ երկրներն անհրաժեշտ մակարդակով չեն ընկալում, բավարար ուշադրության չեն արժանացնում»,- «Անադոլու» գործակալության փոխանցմամբ՝ ասել է Ալյան:
Նա նշել է, որ շվեդ նախարարը վերջերս այցելել է մի միջոցառում, որը կազմակերպված է եղել Քրդական բանվորական կուսակցության կողմից: «Ակնկալում ենք, որ նրանք մեր անվտանգային խնդիրներին կվերաբերվեն նույնքան լուրջ, որքան մենք ենք վերաբերում այդ երկրների անվտանգային հարցերին»,- հայտարարել է Ալյան:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ ասելով, որ ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի անդամակցության հնարավորությունը դրական չի համարում, քանի դեռ այդ երկրները «հյուրատուն են ահաբեկչական կազմակերպությունների համար»:

Турция требует от Швеции и Финляндии пересмотреть позицию по отношению к РПК
Швеция и Финляндия должны пересмотреть свои отношения с Рабочей партией Курдистана (РПК), которую Турция считает террористической организацией.
Как  передает Арменпресс, об этом заявил в субботу заместитель председателя правящей Партии справедливости и развития (ПСР) Эфкан Аля.
"Позиция Турции в отношении членства Швеции и Финляндии в НАТО очень ясна и понятна. Эти страны должны очень четко пересмотреть свои отношения с террористическими элементами РПК и положить им конец. У Турции также есть проблема терроризма, с которой мы сталкиваемся в течение многих лет. И есть мнение, что эта проблема не воспринимается этими странами на достаточном уровне, этому не придается должное значение", - цитирует его агентство Anadolu.
Турецкий политик рассказал, что шведский министр недавно посетил мероприятие, которое было организовано РПК. "Мы ожидаем, что они отнесутся к нашим проблемам безопасности так же серьезно, как мы относимся к проблемам безопасности этих стран", - добавил Аля.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Анкара не считает позитивной возможность вступления в состав НАТО Стокгольма и Хельсинки, так как "скандинавские страны являются гостевым домом для террористических организаций".