ՌԴ-ի հետ Հայաստանի առևտուրը, ամենայն հավանականությամբ, կկրճատվի. ԿԲ փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս-ուկրաինական հակամարտության ազդեցությամբ պայմանավորված՝ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի առևտուրը, ամենայն հավանականությամբ, կկրճատվի: Ուկրաինայի հետ առևտուրը մոտ է զրոյին, սակայն ծավալներն ինչ-որ կերպ լրացվելու են:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման ներկայացմանը՝ անդրադառնալով առևտրի և Ռուսաստանի տնտեսության ազդեցությանը ՀՀ տնտեսության վրա:
«Մենք ունենք 2.5 մլրդ դոլարի միջազգային առևտուր ՌԴ-ի հետ, որտեղ 800 մլն դոլարի կարգի արտահանումն է, 1.7 մլրդ դոլարի՝ ներմուծումը: Վերջին 1.5 ամսվա դինամիկ զարգացումների պարագայում առկա տվյալները դեռ քիչ են հեռու գնացող ենթադրություններ անելու համար, բայց, ամենայն հավանականությամբ, առևտուրը կկրճատվի»,-ասաց Խաչատրյանը:
ԿԲ-ն, սակայն, վճարային հաշվեկշռի, կապիտալ հոսքերի, առևտրային հաշվեկշռի տեսանկյունից դեռ վերջնական գնահատական չի տվել, թե որ ուղղությամբ կլինի զուտ առևտրի փոփոխությունը:
Հայաստանն Ուկրաինայի հետ ունի ոչ մեծ ծավալի առևտուր՝ 160 մլն դոլարի, որից 120 միլիոնը ներմուծումն է: «Դա, եթե չի զրոյացել, ապա զրոյին մոտ է»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ այդ ներմուծման և արտահանման ծավալները, բնականաբար, ինչ-որ կերպ լրացվելու են այլ ճանապարհներով:
Իսկ ինչ վերաբերում է ՌԴ-ի տնտեսության կանխատեսումներին՝ ԿԲ նախագահի տեղակալն ասաց.  «ՌԴ-ի տնտեսության կանխատեսումները մեզ մոտ, բնականաբար, բացասական են, կանխատեսել ենք 8 տոկոսի չափով: Սակայն շատ մեծ, անհասկանալի իրադարձությունների մեջ ենք այդ կանխատեսումն արել, այս պահին հնչում են 10-15 տոկոս, 6-7 տոկոս, շատ տարբեր կանխատեսումներ»:
Ռուսաստանը երկնիշ՝ մոտ 15 տոկոս գնաճ ունի, որը արդյունք է մեծ անորոշությունների և ռուբլու փոխարժեքի արժեզրկման: Վերջին շրջանում իրավիճակի կայունացման հետ և ռուբլու փոխարժեքի փոփոխության հետ կապված՝ կլինեն փոփոխություններ:

Торговля Армении с Россией, по всей вероятности, сократится: вице-президент ЦБ
Вследствие российско-украинского конфликта торговля Армении с Россией, вероятно, сократится. Торговля с Украиной близка к нулю, но эти объемы будут восполняться.
Как передает «Арменпресс», об этом на представлении годового отчета о деятельности Центрального банка на заседании постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, заявил заместитель председателя Центрального банка Ованнес Хачатрян, касаясь влияния экономики России на экономику РА.
«Наша торговля с Россией оценивается в 2,5 миллиарда долларов, из них 800 миллионов долларов - экспорт и 1,7 миллиарда долларов - импорт. Данных, при динамичном развитии событий последних 1,5 месяцев, пока недостаточно для далеко идущих прогнозов, но, по всей вероятности, торговля сократится», - отметил Ованнес Хачатрян.
Однако ЦБ еще не дал окончательной оценки изменения чистой торговли с точки зрения платежного баланса, потоков капитала и торгового баланса.
Армения с Украиной имеет небольшой товарооборот - на сумму 160 миллионов долларов, из которых 120 миллионов долларов - это импорт. «Если это не нуль, то близко к нулю», - сказал он, добавив, что объем импорта и экспорта, конечно, будет дополняться каким-то другим образом.
Что касается прогнозов российской экономики, то зампред ЦБ сказал: «Естественно, прогнозы по российской экономике в нашей стране негативные, мы прогнозируем на уровне 8%. Однако мы сделали этот прогноз при очень непонятных событиях, на данный момент говорится о 10-15%, говорится о 6-7%, очень разные прогнозы».
В России двузначная инфляция, около 15 процентов, что является результатом большой неопределенности и девальвации рубля. Курс рубля будет зависеть от стабилизации ситуации.