ՀՀ ԲՏԱ նախարարը և Ֆրանսիայի դեսպանը քննարկել են բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտի զարգացմանն առնչվող հարցեր
ՀՀ ԲՏԱ նախարարը և Ֆրանսիայի դեսպանը քննարկել են բարձր տեխնոլոգիական
արդյունաբերության ոլորտի զարգացմանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը  մայիսի 16-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, Ռոբերտ Խաչատրյանը, բարձր գնահատելով Ֆրանսիայի հարուստ փորձը տեխնոլոգիական ոլորտում, ինչպես նաև նախարարության հետ նախկինում իրականացված ծրագրերի արդյունավետությունը, կարևորել է երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։
«Անն Լույոն՝ շնորհավորելով Ռոբերտ Խաչատրյանին նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, վերահաստատել է համագործակցության շարունակության պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին նվիրաբերած սուպեր համակարգիչը Երևան տեղափոխելու գործընթացին, «Ինժեներական քաղաքի» գործունեությանը, ստարտափների զարգացմանն ուղղված ինկուբացիոն և աքսելերացիոն ծրագրերին, տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում  համագործակցության  հնարավորություններին, մի շարք այլ թեմաների»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Կողմերը քննարկել են նաև հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզի շրջանակում նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները:
Ռոբերտ Խաչատրյանն  ու Անն Լույոն անդրադարձել են նաև հունիսին Փարիզում կայանալիք Viva-Technology-2022 և այլ միջազգային ցուցահանդեսներին նախարարության մասնակցությանն առնչվող մի շարք հարցերի։
Նշվում է, որ հանդիպման ավարտին ևս մեկ անգամ վերահաստատվել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտությունն ու պատրաստակամությունը:

Обсуждены вопросы армяно-французского сотрудничества в сфере высоких технологий
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Роберт Хачатрян 16 мая принял делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным послом Французской Республики в Республике Армения Анн Луйо.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, Роберт Хачатрян, высоко оценив богатый опыт Франции в технологической сфере, а также эффективность реализованных с министерством предыдущих программ, подчеркнул необходимость углубления двустороннего взаимовыгодного сотрудничества.
Поздравив Роберта Хачатряна с вступлением в должность министра, Анне Луйо подтвердила готовность к продолжению сотрудничества.
В ходе встречи были затронуты процесс передачи Еревану подаренного Францией суперкомпьютера, деятельность «Инженерного городка», инкубационные и акселерационные программы, направленные на развитие стартапов, а также возможности сотрудничества в сфере технологического образования и ряд других тем.
Стороны также обсудили возможности сотрудничества в сфере новейших технологий в рамках дорожной карты армяно-французского экономического сотрудничества.
Роберт Хачатрян и Анн Луйо также коснулись ряда вопросов, связанных с участием министерства в запланированной в июне в Париже выставке Viva-Technology-2022 и в других международных выставках.
Была подтверждена необходимость и готовность развивать двусторонние отношения в сфере высокотехнологичной промышленности.