Հայաստանն ու Կուբան առողջապահական ոլորտում գործակցության համաձայնագիր ստորագրելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել
Հայաստանն ու Կուբան առողջապահական ոլորտում գործակցության համաձայնագիր
ստորագրելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժնևում անցկացվող Առողջապահության համաշխարհային 75-րդ վեհաժողովի շրջանակներում հանդիպել են Հայաստանի առողջապահության և Կուբայի հանրային առողջության նախարարները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Առողջապահության նախարարությունից, Անահիտ Ավանեսյանն ու Խոսե Անխել Պորտալ Միրանդան քննարկման շրջանակներում անդրադարձել են երկու երկրների առողջապահական համակարգերի առաջնահերթություններին:
Մասնավորապես, պայմանավորվել են գործակցել առողջության առաջնային պահպանման օղակի, առողջության համապարփակ ապահովագրության, հետբուհական բժշկական կրթության, կլինիկական հետազոտությունների ոլորտներում:
Խոսե Անխել Պորտալ Միրանդան Անահիտ Ավանեսյանին հրավիրել է Կուբա: ՀՀ առողջապահության նախարարն էլ իր հերթին հրավիրել է Կուբայի հանրային առողջության նախարարին` մասնակցելու հոկտեմբերի 5-7-ը Երևանում կայանալիք Արագ արձագանքման բժշկական թիմերի 5-րդ գլոբալ հանդիպմանը:

Armenia, Cuba to cooperate in healthcare sector
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Minister of Healthcare of Armenia Anahit Avanesyan met with Minister of Public Health of Cuba José Angel Portal Miranda in Geneva, on the sidelines of the 75th World Health Assembly, the Armenian ministry reported.
The ministers discussed the priorities of the healthcare systems of the two countries. They agreed to cooperate in the fields of primary healthcare, health insurance, postgraduate medical education and clinical research.
The Cuban Minister of Public Health invited Anahit Avanesyan to Cuba. In her turn Mrs. Avanesyan invited José Angel Portal Miranda to Armenia to attend the 5th Emergency Medical Teams (EMT) Global Meeting in Yerevan on October 5-7, 2022.