ՀՀ-ի և Ղազախստանի մասնակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացին հնարավորություն է բացում առևտրատնտեսական համագործակցության համար. Երլան Կոշանով
ՀՀ-ի և Ղազախստանի մասնակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացին
հնարավորություն է բացում առևտրատնտեսական համագործակցության համար. Երլան
Կոշանով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահը հունիսի 6-ին ընդունել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի շրջանակում Հայաստան ժամանած Ղազախստանի Հանրապետության Մաժիլիսի նախագահ Երլան Կոշանովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԱԺ-ից, ողջունելով գործընկերոջը՝ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել նրան՝ Ղազախստանի Հանրապետության համար վճռորոշ օրերին Հայաստանում գտնվելու համար:
«Երեկ Ձեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի օրն էր, եւ այդ կարեւոր իրադարձությունից հետո Երեւան մեկնելը գնահատելի է»,-նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգության հարցերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության, կայունության օրակարգին: Նա շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումը շարունակում է Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունենալ, եւ այն բնավ տարածքային վեճ չէ, ինչպես ներկայացնում է Բաքվի ղեկավարությունը, այլ տեղաբնակ հայ բնակչության իրավունքների հարց է: Ալեն Սիմոնյանը խնդրել է ղազախ գործընկերոջն իր ներդրումն ունենալ ԼՂ-ին վերաբերող մարդասիրական եւ խաղաղարար հարցերի լուծման գործում:
Կողմերը դրական են գնահատել ավանդական բարեկամության եւ փոխըմբռնման վրա հիմնված հայ-ղազախական բազմակողմ հարաբերությունների մակարդակը: Նրանք ընդգծել են Հայաստանի եւ Ղազախստանի օրենսդիր մարմինների առանձնահատուկ դերը՝ հաշվի առնելով, որ հայ-ղազախական քաղաքական հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ աճող տեմպերով: Երկուստեք կարեւորվել են միջազգային ասպարեզում փոխգործակցությունը եւ միջազգային կազմակերպություններում ակտիվ մասնակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մաժիլիսի նախագահը նշել է, որ Խորհրդային Միության տարիներին Հայաստանում է անցել իր զինվորական ծառայությունը՝ հավելելով, որ հարազատ վայրեր է վերադարձել, այստեղ իրեն ամեն ինչ ծանոթ է եւ երբեք չի մոռանա Արարատ լեռը: Երլան Կոշանովը ներկայացրել է Ղազախստանում անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն՝ նշելով, որ դա մեկ քայլ առաջ էր ժողովրդավարության ճանապարհին: Նա շնորհակալություն է հայտնել սահմանադրական հանրաքվեին Հայաստանի կողմից գործուղված դիտորդական առաքելության համար: Մաժիլիսի նախագահը գոհունակություն է հայտնել, որ ընտրվելուց հետո իր առաջին միջպետական այցը եղել է հենց Հայաստան:
Ղազախ գործընկերն ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Ղազախստանի մասնակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացին նոր հնարավորություններ է բացում առեւտրատնտեսական համագործակցության համար՝ արձանագրելով, որ այսօրվա ցուցանիշները չեն արտացոլում իրական հնարավորությունները, առավել եւս, որ ե՛ւ Հայաստանում, ե՛ւ Ղազախստանում կան հեռանկարային փոխընդունելի նախագծեր, որոնք կարելի է փոխշահավետ իրականացնել:
Երլան Կոշանովը Ալեն Սիմոնյանին պաշտոնական այցով հրավիրել է Ղազախստան:
Կողմերը խոսել են առարկայական պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու անհրաժեշտությունից, ինչին կանդրադառնան այսօրվա ՀԱՊԿ ԽՎ նիստից հետո:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ ղազախ պատվիրակները շրջել են ԱԺ շենքում, եղել նիստերի դահլիճում:

Председатель Национального собрания РА принял делегацию Республики Казахстан во главе с председателем Меджлиса
Председатель Национального собрания РА принял делегацию Республики Казахстан во
главе с председателем Меджлиса
6 июня председатель Национального собрания РА принял делегацию во главе с председателем Меджлиса Республики Казахстан Ерланом Кошановым, прибывшую в Армению в рамках заседания Парламентской Ассамблеи ОДКБ.
Как сообщили «Арменпресс» в Национальном собрании, приветствуя своего коллегу, Ален Симонян поблагодарил его за визит в Армению в ответственные для Республики Казахстан дни.
«Вчера был день референдума по конституционным реформам в Вашей стране, и приезд в Ереван после этого важного события очень значим», - сказал глава Парламента РА.
Касаясь вопросов безопасности региона, председатель НС РА отметил, что Армения привержена повестке мира и стабильности. Он подчеркнул, что урегулирование нагорно-карабахского конфликта продолжает оставаться жизненно важным для Армении, и это вовсе не территориальный спор, как это представляется бакинским руководством, а вопрос прав местного армянского населения. Ален Симонян попросил своего казахстанского коллегу внести свой вклад в решение гуманитарных и мирных вопросов, связанных с Нагорным Карабахом.
Стороны положительно оценили уровень армяно-казахстанских многосторонних отношений, основанных на традиционной дружбе и взаимопонимании. Они подчеркнули особую роль законодательных органов Армении и Казахстана, учитывая, что армяно-казахстанские политические отношения продолжают развиваться нарастающими темпами. Обе стороны отметили сотрудничество на международной арене и активное участие в международных организациях.
Выразив признательность за прием, председатель Меджлиса РК отметил, что в годы Советского Союза он служил в Армении, добавив, что вернулся в родные края, он знает здесь все и никогда не забудет гору Арарат. Ерлан Кошанов рассказал о референдуме по конституционным изменениям в Казахстане, отметив, что это шаг к демократии. Он поблагодарил за наблюдательную миссию, направленную Арменией на конституционный референдум. Председатель Меджлиса выразил удовлетворение тем, что его первым межгосударственным визитом после избрания стал визит в Армению.
Он подчеркнул, что участие Армении и Казахстана в евразийском интеграционном процессе открывает новые возможности для торгово-экономического сотрудничества, отметив, что сегодняшние показатели не отражают реальных возможностей, тем более что и в Армении, и в Казахстане есть перспективные взаимовыгодные проекты. Они могут быть реализованы в общих интересах.
Ерлан Кошанов пригласил Алена Симоняна посетить Казахстан с официальным визитом.
Стороны говорили о необходимости достижения содержательных договоренностей, которые будут рассмотрены после сегодняшнего заседания ПА ОДКБ.
В завершение встречи председатель НС Ален Симонян и казахстанские делегаты осмотрели помещение НС и посетили зал заседаний.