Կատարի Էմիրն ընդունել է Հայաստան այցելելու՝ Փաշինյանի հրավերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Կատարի Պետության էմիր, շեյխ Թամիմ Բին Համադ Ալ Թանիի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով վարչապետ Փաշինյանին` Կատարի էմիրը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Կատարի միջև ձևավորված բարիդրացիական հարաբերություններն ու փոխվստահությունը` ընդգծելով, որ կատարական կողմը շահագրգիռ է զարգացնել ու ամրապնդել երկկողմ փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վստահություն հայտնել, որ այս այցը նոր ազդակ կհաղորդի հայ-կատարական համագործակցությանը, այդ թվում` տնտեսության և հումանիտար ոլորտներում:
Հայաստանի վարչապետն ու Կատարի էմիրն ընդգծել են երկու բարեկամ երկրների միջև փոխգործակցության մեծ ներուժը, հարաբերությունների ընդլայնման ու ամրապնդման երկուստեք պատրաստակամությունը:
Կողմերը կարևորել են հարաբերությունների զարգացումը հատկապես տնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գիտության, ավիահաղորդակցության, զբոսաշրջության, մշակույթի ոլորտներում։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մեր երկրում ձևավորված գործարար միջավայրին և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում նպաստել Կատարի ընկերությունների կողմից հնարավոր ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:
Զրուցակիցները վստահություն են հայտնել, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցն ու օրակարգով նախատեսված հանդիպումները կնպաստեն ներդրումների և առևտրաշրջանառության ոլորտներում կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը:

Эмир Катара принял приглашение Никола Пашиняна посетить Армению
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, находящийся с официальным визитом в Государстве Катар, встретился с эмиром Государства Катар, шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
Приветствуя премьер-министра Пашиняна, эмир Катара высоко оценил сформировавшиеся между Арменией и Катаром добрососедские отношения и взаимное доверие, подчеркнув, что катарская сторона заинтересована в развитии и укреплении двустороннего взаимодействия в различных сферах.
Никол Пашинян поблагодарил за теплый прием и выразил уверенность, что этот визит придаст новый импульс армяно-катарскому сотрудничеству, в том числе в экономической и гуманитарной сферах.
Премьер-министр Армении и эмир Катара подчеркнули большой потенциал сотрудничества между двумя дружественными странами, обоюдную готовность к расширению и укреплению отношений.
Стороны подчеркнули важность развития отношений, особенно в сферах экономики, информационных технологий, науки, авиасообщения, туризма и культуры.
Никол Пашинян коснулся сформировавшейся в нашей стране бизнес среды и отметил, что правительство Армении готово в рамках своих инструментов содействовать реализации возможных инвестиционных программ со стороны катарских компаний.
Собеседники выразили уверенность, что официальный визит премьер-министра РА и предусмотренные повесткой встречи будут способствовать расширению и углублению связей в сферах инвестиций и товарооборота.
Премьер-министр Армении пригласил эмира Катара с официальным визитом посетить Армению. Приглашение было принято с большой любовью.