ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարները հատուկ ուշադրություն են դարձրել անվտանգության աճող մարտահրավերներին և սպառնալիքներին
ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարները հատուկ ուշադրություն են դարձրել անվտանգության աճող
մարտահրավերներին և սպառնալիքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում իր աշխատանքներն ավարտեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանձնաժողովի հերթական նիստը, որն անցկացվում էր ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ նիստից հետո ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար, նիստի նախագահող Արմեն Գրիգորյանը հայտարարեց լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին, որ ԱԽ քարտուղարները հատուկ ուշադրություն են դարձրել անվտանգության գլոբալ մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին և ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում ստեղծված իրավիճակին:
Արմեն Գրիգորյանի խոսքով՝ ԱԽ քարտուղարների նիստը, ինչպես միշտ, անցել է կառուցողական և հետաքրքիր մթնոլորտում:
«Այսօրվա նիստը հատկանշական էր նրանով, որ մի կողմից՝ ընթացիկ տարին հոբելյանական է կազմակերպության համար. մենք նշում ենք Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի 30-ամյակը և ՀԱՊԿ-ի հիմնադրման 20-ամյակը, մյուս կողմից՝ նիստը անցկացվում է ինչպես աշխարհում ընդհանուր առմամբ, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում աճող մարտահրավերների և սպառնալիքների պայմաններում: Բնականաբար, տվյալ գործոնը պահանջում է ժամանակին և արդյունավետ որոշումների ընդունում՝ ուղղված այդ մարտահրավերների և սպառնալիքների չեզոքացմանը և ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության ապահովմանը», - հայտարարեց նիստի նախագահողը:
Ելնելով վերոնշյալ իրողություններից՝ ԱԽ քարտուղարները հատուկ ուշադրություն են հատկացրել ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում ստեղծված իրավիճակին, ինչպես նաև՝ այնպիսի արդիական խնդիրների, ինչպիսիք են հակազդեցությունը ահաբեկչությանը, կառավարման մարմինների համատեղ ստեղծումը, հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների ձևավորումը և կազմակերպության ռազմական բաղադրիչի ամրապնդումը:
Նիստի նախագահողը նաև հաղորդեց, որ նիստի աշխատանքի արդյունքներով ԱԽ քարտուղարները ստորագրել են մի շարք փաստաթղթեր, որոնք բոլորն անցել են համապատասխան ընթացակարգերը: Դրանց թվում ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների հանձնաժողովը հաստատել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման նախագիծը «Վարձկան» անունը կրող օպերատիվ-կանխարգելիչ միջոցառումների համալիրին տարածաշրջանային հակաահաբեկչական գործողության կարգավիճակ տալու մասին: Ստորագրվել է նաև հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների ձևավորման և կառավարման մարմինների պատրաստման պլանը 2023 թվականի համար:
ՀԱՊԿ երկրների ԱԽ քարտուղարների հանձնաժողովի հունիսի 17-ի նիստը անցկացվեց ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում:
Հայաստանի Հանրապետությունը նախագահում է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդում 2021 թ. սեպտեմբերի 16-ից՝ մեկ տարի ժամկետով:
2022 թվականին նշվում է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը, ինչպես նաև՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հիմնադրման 20-ամյակը:
Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագիրը ստորագրվել է 1992 թ. մայիսի 15-ին Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարների կողմից: Ավելի ուշ պայմանագրին են միացել նաև Ադրբեջանը, Բելառուսը և Վրաստանը: Պայմանագիրը ուժի մեջ է մտել մասնակից պետություններում հաստատման ընթացակարգերն անցնելուց հետո՝ 1994 թ. ապրիլի 20-ին: Սակայն հետագայում Ադրբեջանը, Վրաստանը և Ուզբեկստանը դուրս են եկել պայմանագրից: 2002 թ. մայիսի 14-ին Մոսկվայում Հավաքական անվտանգության խորհրդի ընդունած որոշմամբ ստեղծվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (կրճատ՝ ՀԱՊԿ), որին անդամակցում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը:

Секретари Совбезов государств-членов ОДКБ особое внимание уделили растущим вызовам и угрозам безопасности
Секретари Совбезов государств-членов ОДКБ особое внимание уделили растущим
вызовам и угрозам безопасности
В Ереване завершилась работа очередного заседания Комитета секретарей Советов безопасности государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности, которое состоялось в рамках председательства Республики Армения в ОДКБ. Как сообщает  «Арменпресс», председательствовавший на заседании секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян сообщил представителям СМИ, что секретари Совета безопасности особое внимание уделили вызовам и угрозам глобальной безопасности и ситуации в зоне ответственности ОДКБ.
По словам Армена Григоряна, встреча секретарей Совета безопасности, как всегда, прошла в конструктивной и деловой атмосфере.
«Сегодняшнее заседание знаменательно тем, что, с одной стороны, текущий год для организации юбилейный - мы отмечаем 30-летие Договора о коллективной безопасности и 20-летие образования ОДКБ. С другой стороны, заседание проводится в условиях возрастающих вызовов и угроз в зоне ответственности ОДКБ и в мире в целом. Очевидно, что этот факт требует своевременных эффективных решений по устранению этих вызовов, нейтрализации угроз и обеспечению безопасности государств-членов ОДКБ», - сказал он.
Исходя из вышеизложенных реалий, секретари Советов безопасности уделили особое внимание ситуации в зоне ответственности ОДКБ, а также актуальным вопросам, таким как противодействие терроризму, совместное формирование органов управления, мобилизация коллективных сил безопасности, укрепление военного компонента организации.
Председатель заседания также сообщил, что по итогам работы заседания секретарями Совета безопасности подписан ряд документов, которых прошли соответствующие процедуры. В том числе Комитет секретарей Совета безопасности ОДКБ утвердила проект решения Совета коллективной безопасности ОДКБ о предоставлении комплексу оперативно-профилактических мероприятий, носящих имя «Наемник», статуса региональной антитеррористической операции. Также был подписан план подготовки сил органов управления Системы коллективной безопасности на 2023 год.
Заседание Комитета секретарей Совета безопасности ОДКБ 17 июня состоялось в рамках председательства Армении в ОДКБ.
Республика Армения председательствует в Совете коллективной безопасности ОДКБ 16 сентября 2021 года сроком на один год.
В 2022 году исполняется 30-летие подписания Договора о коллективной безопасности и 20-летие  образования Организации Договора о коллективной безопасности.
Договор о коллективной безопасности был подписан 15 мая 1992 года в столице Узбекистана, Ташкенте руководителями Армении, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана. Позднее к соглашению присоединились Азербайджан, Беларусь и Грузия. Договор вступил в силу 20 апреля 1994 году после ратификационных процедур в государствах-членах. Однако позже Азербайджан, Грузия и Узбекистан вышли из соглашения. 14 мая 2002 г. в Москве решением Совета коллективной безопасности была создана Организация Договора о коллективной безопасности (сокращенно ОДКБ), в которую входят Армения, Беларусь, Россия, Казахстан, Киргизия и Таджикистан.