Գուստավո Պետրոն հաղթում Է Կոլումբիայի նախագահի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սենատոր Գուստավո Պետրոն, որը ներկայացնում Է «Պատմական դաշինք» ձախ կոալիցիան, հաղթում Է Կոլումբիայի նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլում: Այդ մասին են վկայում տվյալները քվեաթերթիկների 98,22 տոկոսի արագ հաշվումից հետո, որոնք հունիսի 19-ին իր կայքում հրապարակել Է Քաղաքացիական կացության ակտերի ազգային ռեեստրը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այդ տեղեկատվության համաձայն՝ Պետրոյի օգտին Է քվեարկել ընտրողների 50,51 տոկոսը: Նրա մրցակից Ռոդոլֆո Էռնանդեսին, որը ներկայացնում Է «Հակակոռուպցիոն կառավարիչների լիգա» սեփական քաղաքական շարժումը, որը դաշինք չի կազմել այլ կուսակցությունների հետ, պաշտպանել Է քվեարկողների 47,22 տոկոսը:
«Այսօր տոն Է ժողովրդի համար: Թող նա տոնի առաջին ժողովրդական հաղթանակը: Թող կրած այդքան զրկանքները մեղմացնի ուրախությունը, որն այսօր համակում Է հայրենիքի սիրտը»,- գրել Է Պետրոն Twitter-ում, քվեների հաշվման արդյունքների հրապարակումից հետո, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. Senator Gustavo Petro, leader of the left-wing “Historic Pact” coalition, wins the second round of presidential elections in Colombia, according to the results of counting of 98.22% of ballots, reports TASS.
According to the National Civil Registry, 50.51% of voters favored Petro. His rival Rodolfo Hernandez received 47.22% of votes.
“It is a celebration for the people today. Let the people celebrate the first popular victory. Let so much experienced suffering be softened by the joy that fills the heart of the homeland,”Petro tweeted after the vote outcome was announced.