Արցախում մեկնարկում է տեղահանվածների բնակարանային կարիքի բավարարմանն ուղղված բնակվարձի փոխհատուցման նոր ծրագիր
Արցախում մեկնարկում է տեղահանվածների բնակարանային կարիքի բավարարմանն
ուղղված բնակվարձի փոխհատուցման նոր ծրագիր
ԵՐԵԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի և Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի նախագահությամբ հունիսի 20-ին փախստականների համաշխարհային օրվա առթիվ կազմակերպվել է կառավարության ներկայացուցիչների հանդիպում պաշտպանին առընթեր բռնի տեղահանված եվ փախստական անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցերով խորհրդի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Արտակ Բեգլարյանը շեշտադրել է կառավարության պատրաստակամությունը համագործակցելու բոլոր մարմինների ու կազմակերպությունների հետ տեղահանված և փախստական անձանց հիմնախնդիրների լուծման նպատակով:
«Տեղյակ եք հետպատերազմյան ծրագրերի մասին, որոնց միջոցով հնարավոր է դարձել ապահովել որոշակի սոցիալական կայունություն տեղահանված անձանց համար: Այդ համատեքստում մեկնարկում ենք նոր ծրագիր բնակվարձի փոխհատուցման նպատակով, որը կնպաստի տեղահանվածների բնակարանային միջանկյալ կարիքի բավարարմանը, և նախագիծն արդեն դրված է հանրային քննարկման: Իհարկե, այդ ընթացքում շարունակում ենք շահառու խմբերին ապահովել առաջնային ու երկրորդային շուկայի բնակարաններով, և առաջիկա ամիսներին հարյուրավոր նոր տներ են շահագործման հանձնվելու: Տեղեկացնեմ նաև, որ Հանրապետության նախագահի հանձնարարությամբ երկարաձգվում է պետական ֆինանսավորմամբ գործող բռնազավթված տարածքների հիմնարկների աշխատակիցների պարապուրդի վճարների տրամադրման ժամկետը մինչև 2022թ. տարեվերջ, իսկ այդ ընթացքում մեկնարկելու ենք զբաղվածության ապահովման լրացուցիչ ծրագրեր, որպեսզի կարողանանք խուսափել սոցիալական ցնցումներից: Բացի դրանից, ավարտին ենք հասցնում հարկադիր տեղահանված անձանց մասին օրենքի նախագիծը, որի ընդունումից հետո հնարավոր կլինի մեկնարկել իրավական կարգավիճակի տրամադրման գործընթացը: Այս և այլ ծրագրերը Արցախի Հանրապետության կառավարությունն իրականացնելու է ներառական սկզբունքով՝ նպատակ ունենալով բոլոր շահագրգիռ կողմերին ընդգրկել որոշումների կայացման գործընթացներում»,- իր խոսքում նշել է պետական նախարարը:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը կարևորել է այդ ձևաչափով հանդիպումը գործադիր իշխանության ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու տեղահանված ու փախստական անձանց հուզող հարցերը: Պաշտպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել նպաստելու առկա հիմնախնդիրների բարձրացմանն ու լուծմանը:
Պետական լիազոր մարմինների և տեղահանված ու փախստական անձանց կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցությամբ ծավալվել է շահագրգիռ քննարկում նրանց զբաղվածության, սոցիալական ու բնակարանային հիմնախնդիրների, ներպետական ու միջազգային իրավական և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:

В Арцахе стартует новая программа по компенсации жилья перемещенным семьям
Под председательством государственного министра Республики Арцах Артака Бегларяна и Защитника прав человека Гегама Степаняна 20 июня по случаю Всемирного дня беженцев была организована встреча представителей правительства с членами Совета по защите прав насильственно перемещенных лиц и беженцев при ЗПЧ. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает отдел информации и по связям с общественностью Аппарата государственного министра Республики Арцах.
Артак Бегларян подчеркнул готовность правительства сотрудничать со всеми органами и организациями для решения проблем вынужденных переселенцев.
«Вам известно о послевоенных программах, которые позволили обеспечить некоторую социальную стабильность для перемещенных лиц. В этом контексте мы запускаем новую программу компенсации жилища, которая поможет удовлетворить жилищные потребности переселенцев, проект уже вынесен на общественное обсуждение. В то же время мы продолжаем обеспечивать группы льготников квартирами с первичного и вторичного рынков, и в ближайшие месяцы будут сданы в эксплуатацию сотни новых квартир. Также хотел бы сообщить Вам, что по поручению президента республики до 2022 года продлен срок предоставления выплат по простоям работникам учреждений оккупированных территорий, работающих на государственном финансировании. До конца года мы запустим дополнительные программы занятости, чтобы избежать социальных потрясений. Кроме того, мы дорабатываем законопроект о ВПЛ, после принятия которого, можно будет начать процесс предоставления им правового статуса. Эти и другие программы будут реализованы правительством Республики Арцах на инклюзивной основе, с целью вовлечения всех заинтересованных сторон в процесс принятия решений», - представил в своем выступлении госминистр.
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян подчеркнул необходимость встреч с представителями исполнительной власти для обсуждения вопросов, волнующих перемещенных лиц и беженцев.
При активном участии представителей органов государственной власти, организаций вынужденных переселенцев и беженцев состоялась интересная дискуссия по вопросам их трудоустройства, социально-жилищным вопросам, внутригосударственным и международно-правовым вопросам и по ряду других вопросов.