Սյունիքն ու Արցախն ուղիղ 300 տարի առաջ բարձրացրեցին Հայաստանի ազատագրության դրոշը. Պատմության թանգարանում մեկնարկեց հանրապետական գիտաժողով
Սյունիքն ու Արցախն ուղիղ 300 տարի առաջ բարձրացրեցին Հայաստանի
ազատագրության դրոշը. Պատմության թանգարանում մեկնարկեց հանրապետական
գիտաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական Սյունիքն ու Արցախը, որոնք վերջին պատերազմից հետո բավական բարդ վիճակում են հայտնվել ռազմաքաղաքական առումով, Հայոց պատմության ողջ ընթացքում Հայաստանի ու Հայկական լեռնաշխարհի ողնաշարն են եղել: Այդ ողնաշարը երբեմն մասամբ կոտրվել է, բայց հայ ժողովրդի ուղեղն ու գիտակցությունն արթուն են մնացել: Դրա ամենավառ վկայությունն այն փաստն է, որ միջնադարյան ժամանակաշրջանում՝ հայկական թագավորությունների անկումից հետո, Սյունիքն ու Արցախը ինքնավար կարգավիճակ պահպանած հայկական քիչ երկրամասերից են: Հենց նրանք ուղիղ 300 տարի առաջ՝ 1720-ական թթ., բարձրացրեցին Հայաստանի ազատագրության դրոշը Դավիթ Բեկի, Մխիթար Սպարապետի, Ավան Հարյուրապետի, Եսայի Հասան-Ջալալյանի և այլոց գլխավորությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ Հայաստանի պատմության թանգարանում այսօր՝ հունիսի 23-ին, տեղի ունեցավ Սյունիքի և Արցախի ազատագրական պայքարի 300-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողովի հանդիսավոր բացումը:
«Դեռ անցած տարվանից Հայաստանի պատմության թանգարանը նախաձեռնել է ամենամյա գիտաժողովների անցկացման մի այսպիսի նոր մոտեցում, ըստ որի՝ ամեն տարի թանգարանն անդրադառնալու է մեր երկրի, ժողովրդի և պատմության համար կարևոր մի իրադարձության արժևորմանը: Նախորդ տարվա հանրապետական գիտաժողովը նվիրված էր ՀՀ անկախության 30-ամյակին: Այս տարի մենք որոշեցինք անդրադառնալ ոչ պակաս կարևոր մի իրադարձության՝ Սյունիք-Արցախյան ազատագրական պայքարի 300-ամյակին, որի հաշվարկը սկսում է Դավիթ Բեկի ապստամբությունից», - բացման խոսքում հայտնեց Պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը:
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի փոխտնօրեն Արսեն Բոբոխյանի խոսքով՝ Սյունիքի և Արցախի մասին հատկապես վերջին տարիներին են շատ խոսում, բայց հայկական այս երկրամասերը, որոնք միասին կարելի է նաև կոչել Լեռնահայաստան, միշտ են արդիական ու կարևոր եղել: Ըստ գիտնականի՝ Հայաստանի երկարատև պատմության ամբողջ ընթացքում Լեռնահայաստանը Հայկական լեռնաշխարհի ողնաշարն է եղել, և անընդհատ փորձ է արվել այդ ողնաշարը կոտրելու: Երբեմն եղել է այնպես, որ այն մասամբ կոտրվել է, բայց մեր ուղեղն ու գիտակցությունն արթուն են մնացել:
«Մենք այսօր էլ այդպիսի վիճակում ենք գտնվում՝ թեթևակիորեն մեր ողնաշարը կոտրված է, բայց մեր ուղեղը,  մեր արյան շրջանառությունը շատ լավ աշխատում է, և մենք շեշտը պիտի դնենք այդ ուղեղի և գիտակցության վրա, որպեսզի կարողանանք այսօրվա իրավիճակից դուրս գալ: Մեր մասնագիտության մեջ մենք, որպես կանոն, կարևորություն ենք տալիս պատմական փոփոխությանը՝ տրանսֆորմացիային, բայց մեր բնագավառը հետազոտում է ոչ միայն այդ տրանսֆորմացիան, այլև՝ անփոփոխը որևիցե մշակույթում, որևիցե իրականության մեջ: Եվ երբ մենք հասկանում ենք այդ անփոփոխը՝ կարողանում ենք ըստ էության այն փոփոխել: Եվ այսօր՝ մեր պետականության այս փուլում, շատ կարևոր է, որ մենք գիտակցենք մեր պատմության այդ անփոփոխ տարրը և հնարավորինս միասնական լինելով՝ փորձենք ինչ-որ բան փոխել առնվազն մեր բնագավառում», - շեշտեց Բոբոխյանը:
Եռօրյա գիտաժողովի ընթացքում պատմության, հնագիտության, ազգագրության և մշակութաբանության մասնագետներն իրենց զեկույցներով կպատմեն 1722 թվականին Սյունիքում Դավիթ Բեկի գլխավորությամբ բարձրացված ապստամբության, զուգահեռաբար՝ Արցախի մելիքությունների ազատագրական ձգտումների, տարածաշրջանում ծավալվող աշխարհաքաղաքական ակտիվ փոփոխությունների, արտատարածաշրջանային դերակատարների մրցակցության և նրանց ուժերի փոխդասավորության, ազատագրական շարժման առաջնորդների արտաքին կողմնորոշումների, շարժման վերջնական անհաջողության պատճառների, նաև՝ Սյունիքի ու Արցախի մշակութային ժառանգության, հնագիտական ուսումնասիրությունների մասին և կբացատրեն այդ ամենի արդիականությունը ներկա տարածաշրջանային իրավիճակի համապատկերում:
Ընդհանրապես, 1722-30 թթ. ժամանակահատվածը թե՛ Հայոց պատմության և թե՛ առհասարակ տարածաշրջանի պատմության ամենահետաքրքիր ժամանակաշրջաններից է: Ռազմաքաղաքական իրադրությունը Հարավային Կովկասում այն ժամանակ, իհարկե, էապես տարբերվում էր ներկա իրավիճակից, բայց արտատարածաշրջանային հիմնական դերակատարները նույն երեք տերություններն էին՝ Պարսկաստանը, որն այժմ կոչում են Իրան, Օսմանյան կայսրությունը, որի իրավահաջորդը այսօրվա Թուրքիան է, և Պետրոս Մեծի հզոր ձեռքով թափ հավաքող Ռուսական կայսրությունը, որի ժառանգորդն այսօրվա Ռուսաստանի Դաշնությունն է: Այլ էին նաև ռեգիոնում նրանց զբաղեցրած դիրքերը: Օսմանցիներն ու պարսիկները, որոնք վաղուց արդեն Հայաստանը բաժանել էին Արևմտյան և Արևելյան մասերի, խույս չէին տալիս առիթի դեպքում հայկական հողը միմյանց դեմ հակամարտության ռազմական թատերաբեմի վերածելուց, իսկ Պետրոս Մեծի առաջնորդությամբ հզորացող Ռուսիան առաջին քայլերն էր ձեռնարկում մերձկասպյան և այսրկովկասյան տարածաշրջան մտնելու ուղղությամբ՝ ձեռքի տակ ունենալով Իսրայել Օրու կողմից ներկայացված Հայաստանի ազատագրության ծրագիրը:
1720 թ. Իրանը ցնցվում է աֆղանների ապստամբությունից: 1722 թ. նրանք գրավում են Սպահանը, գահընկեց են անում շահ Սուլթան Հուսեյնին և նրա փոխարեն գահին են նստեցնում իրենց առաջնորդ Մահմուդ խանին՝ կործանելով երկրում ավելի քան 200 տարի իշխող Սեֆյանների դինաստիան: Օգտվելով Պարսկաստանի խառնակ իրավիճակից՝ Արևելյան Հայաստանում ինքնավարություն պահպանող Սյունիքի և Արցախի հայկական իշխանությունները ազատագրության և անկախության դրոշ բարձրացրեցին:
Սաստկացող կամայականություններից և բռնություններից ազատվելու ելքը շահական Պարսկաստանի հպատակ ժողովուրդները տեսնում էին զինված պայքարի մեջ: Անմասն չմնացին նաև հայերը, որոնք, օգտվելով Իրանում ստեղծված բարդ իրավիճակից և հուսադրվելով Ռուսաստանի զինված օգնության հեռանկարով, քայլեր ձեռնարկեցին օտար լուծը թոթափելու նպատակով: Ձևավորվում էր մի կարևոր քաղաքական ծրագիր, որի կենսագործման համար Ստեփանոս Շահումյանի նախաձեռնությամբ և Սյունիքի հայ տանուտերերի խնդրանքով Վրաստանից Սյունիք գործուղվեց հայ զորավար Դավիթ Բեկն՝ իր 2000-անոց զորքով և երկու տասնյակ հարյուրապետերով: Հասնելով Սիսիան՝ Դավիթ Բեկը ձեռնամուխ եղավ հայկական զորքի կազմավորմանը: Զորահավաքի արդյունքում զինվորագրվեց շուրջ 4000 զորական: Նյութական և ռազմական կայուն հենարան ստեղծելու համար ընթացքում կառուցվեցին կամ վերանորոգվեցին բազմաթիվ ամրություններ: Այսպես սկսվեց Դավիթ Բեկի հռչակավոր ապստամբությունը, որը, ցավոք, մարեց 1728 թ. Բեկի հանկարծամահության, ներքին հակասությունների և 1730 թ. Մխիթար Սպարապետի սպանության պատճառով:
Սյունիքում Դավիթ Բեկի գլխավորած ազատագրական պայքարի մասին իր չափազանց հետաքրքիր և հարուստ զեկույցում մասրամասն պատմեց պատմաբան Սմբատ Հովհաննիսյանը՝ շեշտելով, որ նշված ժամանակաշրջանը կարիք ունի պատմագիտական վերանայման, քանի որ այդ ժամանակաշրջանի մասին հետազոտությունների մեծ մասն արվել է խորհրդային ժամանակաշրջանում և օբյեկտիվ վերլուծության հետ կապված որոշ խնդիրներ ունի:
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Արտակ Մաղալյանը պատմեց Արցախի մելիքությունների և Ղարաբաղի խանության ծագման մասին՝ ընդհուպ մինչև 19-րդ դարի սկզբներին տարածաշրջանում ռուսական տիրապետության հաստատումը:
«Սյունիքի և Արցախի ազատագրական պայքարի 300-ամյակը Հայոց պատմության կարևորագույն տարեդարձերից մեկն է, և այդ առումով հիշելը և արժևորելը, ինչպես նաև գիտաժողովի նյութերի հրապարակումը, չափազանց կարևոր նշանակություն ունեն», - ընդգծեց պատմաբանը:
Մաղալյանի խոսքով՝ միջնադարյան այս ժամանակաշրջանում՝ Բագրատունիների թագավորության և Կիլիկյան Հայաստանի անկումից հետո, Արևելյան Հայաստանի կիսաանկախ իշխանություններից առավել հզորը հենց Արցախի մելիքություններն էին, որոնց ինքնիշխան տիրակալները՝ մելիքները, մի քանի դար շարունակ հանդիսացել են հայոց ազատագրական պայքարի դրոշակակիրները:
«Ողջ միջնադարի ընթացքում, իր նպաստավոր աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ, Արցախը կարողացել է դիմակայել օտար ներխուժողների ավերածություններին և հիմնականում պահպանել է ոչ միայն իր քաղաքական ինքնուրույնությունը, այլև հայ ավատատիրական հասարակությանը բնորոշ սոցիալ-տնտեսական կառուցվածքը», - հավելեց զեկուցողը:
Սյունիքի և Արցախի ազատագրական պայքարի 300-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողովը տեղի կունենա հունիսի 23-25-ը: Հունիսի 23-ին պանելային քննարկումներ կլինեն նաև Սյունիքում և Արցախում մշակութային ժառանգության պահպանության թեմայով: Հունիսի 24-ին կներկայացվեն հնագիտությանն ու ազգագրությանը վերաբերող թեմաներ, այդ թվում՝ «Սյունիքի և Արցախի լեռների ժայռապատկերները», «Հայկական բանակի զինվորական հանդերձանքը (1918-1920 թթ.)», «Սյունիք-Արցախի կանանց ավանդական տարազի ակունքները նախաքրիստոնեական ժամանակաշրջանում» և այլն: Եռօրյա գիտաժողովի վերջին օրը կլինեն զեկույցներ 20-րդ դարի պատմական իրադարձություններին վերաբերող, այնուհետև տեղի կունենա գիտաժողովի փակման արարողությունը: Ներկայացված զեկույցները հոդվածների տեսքով կհրապարակվեն «Աշխատություններ Հայաստանի պատմության թանգարանի» պարբերական ժողովածուի 10-րդ համարում:

Сюник и Арцах 300 лет назад подняли флаг освобождения Армении: в Музее истории проходит республиканская конференция
Сюник и Арцах 300 лет назад подняли флаг освобождения Армении: в Музее истории
проходит республиканская конференция
На протяжении всей армянской истории опорой Армении и Армянского нагорья были Сюник и Арцах, оказавшиеся после последней войны в довольно сложном военно-политическом положении. Этот хребет временами бывал сломленным, но мышление и сознание армянского народа  бодрствовали. Ярчайшим свидетельством этого является тот факт, что в средние века, после падения армянских царств, Сюник и Арцах были в числе немногих армянских территорий, сохранивших автономный статус. Ровно 300 лет назад, в 1720-х годах, они подняли знамя освобождения Армении под руководством Давида Бека, Мхитара Спарапета, Авана Центуриона, Эсаи Гасан-Джалаляна и других.
Корреспондент «Арменпресс» передает, что сегодня, 23 июня, в Музее истории Армении состоялось торжественное открытие республиканской конференции, посвященной 300-летию освободительной борьбы Сюника и Арцаха.
«Музей истории Армении с прошлого года инициировал такой новый подход к проведению ежегодных конференций, согласно которому ежегодно музей будет обращаться к какому-нибудь важному событию в истории нашей страны и народа. Прошлогодняя республиканская конференция была посвящена 30-летию независимости Армении. В этом году мы решили приурочить к не менее важному событию - 300-летию Сюникско-Арцахской освободительной борьбы, которая началась с восстания Давида Бека», - отметил директор музея Давид Погосян.
По словам заместителя директора Института археологии и этнографии НАН Арсена Бобохяна, о Сюнике и Арцахе много говорят, особенно в последние годы, но эти армянские территории, которые вместе можно назвать Горной Арменией, всегда были актуальны и важны. По словам ученого, Горная Армения на протяжении всей долгой истории Армении была хребтом Армянского нагорья, и предпринимались постоянные попытки сломать этот хребет. Иногда он частично бывал сломленным, но мышление и сознание армянского народа  бодрствовали.
«Мы сегодня находимся именно в таком состоянии: наш хребет чуть сломлен, но наш мозг, наше кровообращение работают очень хорошо, мы должны сделать упор именно на мышление и  сознание, чтобы суметь выйти из сложившейся ситуации. В нашей профессии мы обычно придаем значение историческим изменениям, трансформации, но наша область изучает не только эту трансформацию, но и неизменность в любой культуре, в любой реальности. И когда мы поймем эту неизменность, мы действительно сможем ее изменить. И сегодня, на данном этапе нашей государственности, очень важно, чтобы мы осознали этот неизменный элемент нашей истории, максимально объединившись, попытались что-то изменить, хотя бы в нашей сфере», - подчеркнул Арсен Бобохян.
В течение трехдневной конференции историки, археологи, этнографы и культурологи расскажут о восстании под предводительством Давида Бека, поднятом в Сюнике в 1722 году, об освободительных устремлениях арцахских княжеств, активных геополитических изменениях в регионе, о конкуренции внерегиональных акторов и расположении их сил, о внешних ориентациях лидеров освободительного движения и причинах окончательной неудачи движения. Также о культурном наследии Сюника и Арцаха, об археологических исследованиях и объяснят актуальность всего этого на фоне нынешней региональной ситуации.
период 1722-1730 гг. является одним из самых интересных периодов в истории как Армении, так и региона в целом. Военно-политическая обстановка на Южном Кавказе в то время, конечно, сильно отличалась от нынешней, но главными внерегиональными акторами были те же три державы: Персия, именуемая ныне Ираном, Османская империя, на смену которой пришла Турция и Российская империя, набирающая силы мощной рукой Петра I, преемницей которой является современная Российская Федерация. Их положение в регионе было разным. Османы и персы, давным-давно разделившие Армению на западно-восточные части, не чурались превратить армянскую землю в военную арену взаимных конфликтов. Россия же, крепнущая под предводительством Петра Великого предпринимала первые шаги в направлении вступления в Прикаспийский и Южнокавказский регион, имея под рукой представленную Исраэлем Ори программу освобождения Армении.
В 1720 году Персию потряс афганский мятеж. В 1722 афганы захватили Исфахан, свергли шаха Султана Хусейна и заменили его своим лидером Махмуд-ханом, свергнув династию Сефевидов, правившую страной более 200 лет. Воспользовавшись неспокойной ситуацией в Персии, власти Сюника и Арцаха, сохранявшие автономию в Восточной Армении, подняли флаг освобождения и независимости.
Выход из все возраставшего произвола и насилия народы, оказавшиеся по д властью Персии, видели в вооруженной борьбе. Не остались в стороне и армяне, которые, пользуясь тяжелым положением в Персии, и надеясь на российскую военную помощь, предприняли шаги по свержению иноземного ига. Сформировалась мощная политическая программа, для осуществления которой по инициативе Степаноса Шаумяна, по просьбе армянских князей Сюника   из Грузии в Сюник был направлен армянский военачальник Давид Бек со своим 2 000-ым войском. Прибыв в Сисиан, Давид Бек приступил к формированию армянской армии. В результате мобилизации было призвано около 4 000 солдат. При этом были построены и отремонтированы многочисленные укрепления, нужно было создать стабильную материальную и военную базу. Так началось известное восстание Давида Бека, которое, к сожалению, потухло в 1728 году из-за внезапной смерти Давида Бека, внутренних разногласий и убийства Мхитара Спарапета в 1730 г.
В своем чрезвычайно интересном и насыщенном докладе об освободительной борьбе во главе с Давидом Беком в Сюнике подробно рассказал историк Смбат Ованнисян, подчеркнув, что указанный период нуждается в историографическом пересмотре, поскольку большая часть исследований о том периоде была проведена в советский период и имеет некоторые пробелы, связанные с объективным анализом.
Артак Магалян, старший научный сотрудник Института истории Национальной академии наук, рассказал об арцахских княжествах и Карабахском ханстве вплоть до установления российского господства в регионе, в начале XIX века.
«300-летие освободительной борьбы Сюника и Арцаха является одной из самых важных дат в истории Армении.
По мнению Артак Магалян, в этот период, после падения царства Багратуни и Киликийской Армении, самой могущественной из полунезависимых властей в Восточной Армении были княжества Арцаха, чьи полновластные правители-мелики были знаменосцами армянской освободительной борьбы на протяжении нескольких столетий.
«На протяжении всего Средневековья, благодаря своему выгодному географическому положению, Арцах смог противостоять нападениям иноземных захватчиков, в основном сохраняя не только свою политическую независимость, но и социально-экономическую структуру, характерную для армянского передового общества», - добавил спикер.
Республиканская конференция, посвященная 300-летию Сюникско-арцахской освободительной борьбы, продлится до 25 июня. 23 июня пройдут панельные дискуссии о сохранении культурного наследия Сюника и Арцаха. 24 июня будут представлены темы по археологии и этнографии, в том числе доклады «Наскальные рисунки Сюникско-Арцахских гор», «Военная форма Армянской армии (1918-1920 гг.)», «Истоки Сюникско-Арцахского женского традиционного костюма в дохристианский период» и др. В последний день конференции будут доклады об исторических событиях ХХ века, после чего состоится церемония закрытия конференции. Представленные доклады будут опубликованы в 10-м номере периодического сборника «Труды Музея истории Армении».