Վրաստանն արգելք կսահմանի ցորենի եւ գարու արտահանման վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի կառավարությունը որոշում Է ընդունել այս երկրից ընթացիկ տարվա հուլիսի 4-ից մինչեւ 2023 թվականի հուլիսի 4-ը ցորենի եւ գարու արտահանման արգելքի վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Օթար Շամուգիան: Տարվա ընթացքում Վրաստանն սպառում Է 700-800 հազար տոննա ցորեն:
Երկրի ցորենի հիմնական մասը երկիրը ներկրում Է Ռուսաստանից, Ղազախստանից, Ուկրաինայից եւ ԱՄՆ-ից: Ռուսաստանին բաժին Է ընկնում այդ հացահատիկի ներմուծման 70 տոկոսը: Դրա արժեքը ամենաշահավետն Էր Վրաստանի համար: «Կառավարությունը որոշում Է ընդունել ընթացիկ տարվա հուլիսի 4-ից մինչեւ 2023 թվականի հուլիսի 4-ը Վրաստանից ցորենի եւ գարու ներմուծման արգելքի վերաբերյալ: Այս փուլում սահմանափակումները չեն տարածվում եգիպտացորենի արտահանման վրա»,-հայտարարել Է Շամուգիան: Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի իրադրությունը, պարենային անվտանգությունն ապահովելու համար կարեւոր Է տեղական արտադրության ցորենն ու գարին վաճառել միայն ներքին շուկայում:
«Շրջակա միջավայրի եւ գյուղատնտեսության նախարարությունը մի շարք հանդիպումներ Է անցկացրել ցորենի եւ գարու արտադրողների հետ եւ լսել նրանց դիրքորոշումները: Արտադրողների խոսքով, ելնելով առկա պահանջարկից, իրենք կկարողանան լիովին իրականացնել երկրում արտադրված բերքը»,-հայտարարել Է Շամուգիան: Նախարարի խոսքով՝ չնայած այն բանին, որ Վրաստանը լիովին կախված Է ցորենի ներմուծումից (տարեկան 500 հազար տոննա) եւ չի կարող արտահանել արտադրանքը, ներկա իրադրությունը կստեղծի այն բանի ռիսկը, որ որոշակի քանակությամբ ցորեն, այնուամենայնիվ, արտահանվելու Է երկրից: Ինչ վերաբերում Է գարուն, ապա վրացական գարին արտահանվում Է Իրաք եւ Իրան: Անասնաբուծության, թռչնաբուծության եւ խոզաբուծության բնագավառում կարեւոր Է, որ գարին ներկա փուլում վաճառվի միայն վրացական շուկայում: Ցորենի գինը միջազգային շուկաներում սկսել Է աճել 2021 թվականի ամռանից: Ուստի Վրաստանի ալրաղաց կոմբինատների համար շահավետ Էր վերամշակել ներմուծված ցորենը եւ ալյուրն արտադրել տեղում, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Грузия вводит запрет на экспорт пшеницы и ячменя
Правительство Грузии приняло решение о запрете экспорта пшеницы и ячменя из Грузии с 4 июля текущего года по 4 июля 2023 года, заявил глава Минсельхоза Грузии Отар Шамугия.
В течение года Грузия потребляет 700-800 тысяч тонн пшеницы. Основную часть пшеницы страна завозит из России, Казахстана, Украины и США. На долю России приходится 70% от импорта этого зерна. Ее стоимость была самой выгодной для Грузии,сообщает Арменпресс со ссылкой на  Sputnik.
"Правительство приняло решение о запрете импорта пшеницы и ячменя из Грузии с 4 июля текущего года по 4 июля 2023 года. На данном этапе ограничения не распространяются на экспорт кукурузы", – заявил Шамугия.
По его словам, учитывая ситуацию в регионе, для обеспечения продовольственной безопасности важно продавать пшеницу и ячмень местного производства только на внутреннем рынке.
"Министерство окружающей среды и сельского хозяйства провело ряд встреч с производителями пшеницы и ячменя, и выслушало их позиции. По словам производителей, исходя из существующего спроса, они смогут полностью реализовать произведенный в стране урожай", – Шамугия.
По словам министра, несмотря на то, что Грузия полностью зависит от импорта пшеницы – 500 тысяч тонн в год – и не может экспортировать продукцию, текущая ситуация создает риск того, что определенное количество пшеницы все-таки будет экспортировано из страны.
Что касается ячменя, то грузинский ячмень экспортируется в Ирак и Иран. В области животноводства, птицеводства и свиноводства важно, чтобы ячмень на данном этапе продавался только на грузинском рынке.
Цена на пшеницу на международных рынках начала расти с лета 2021 года. Поэтому для грузинских мелькомбинатов было невыгодно перерабатывать импортированную пшеницу и производить муку на месте.