«Դիմադրություն» շարժումը Ազգային ժողովից երթով կշարժվի ԵՄ գրասենյակ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցները ակցիա են կազմակերպել Ազգային ժողովի մոտ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` շարժման անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց, որ ակցիայից հետո մասնակիցները շարժվելու են Եվրամիության գրասենյակ: «Հուլիսի 5-ի համար ևս որոշակի գործողություն է մշակված»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ այսօրվա հավաքը ևս պահանջված էր գաղափարակիցների շրջանում:
Արամ Վարդևանյանի խոսքով՝ վերջին օրերին դատական համակարգում տեղի ունեցած փոփոխությունները` մասնավորապես Ջհանգիրյանի հեռացումը չի նշանակում Ջհանգիրյանի թողած ժառանգության վերացում, իսկ  ԵՄ-ն այդտեղ խնդիր չի տեսնում:
«Մենք մինչև հիմա ռազմագերիներ ունենք Ադրբեջանում, ԵՄ-ն չունի՞ այդտեղ անելիքներ: Ես չեմ տեսել, որ ԵՄ-ն ասի Ադրբեջանը ժողովրդավարական երկիր չէ: Ցանկացած գործողություն, խոսք, որը հնչեցվում է հանրայնորեն, ոչ միայն արձանագրվում է Երևանում, այլև Բրյուսելում»,-ասաց Վարդևանյանը:
Անդրադառնալով խմբակցության  ներսում մանդատներ վայր դնելու հարցին՝ Վարդևանյանն ասաց, որ  մանդատը պետք է ծառայեցվի կորևորագույն օրակարգերին` օրինակ վարչապետի ընտրությանը:
«Մենք խնդիր չունենք մանդատ վայր դնելու, եթե իմանանք, որ դրանով ինչ որ հավելյալ արժեք կստեղծվի»,-ասաց նա:
Նշենք, որ հուլիսի 5-ին՝ Սահմանադրության օրը շարժումը երթ է  նախատեսում  ի պաշտպանություն ՀՀ Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների։ Հուլիսի 8-ին` ժամը 19:30-ին Ֆրանսիայի հրապարակում կրկին հանրահավաք է լինելու։

Движение «Сопротивление» пройдет маршем от Национального собрания к офису ЕС
ЕРЕВАН, 4 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Участники движения «Сопротивление» организовали акцию возле Национального собрания.
Как сообщает «Арменпресс», член движения, депутат фракции "Айастан" Арам Вардеванян на брифинге с журналистами сказал, что после акции участники пройдут к офису Евросоюза. "На 5 июля разработана определенная акция", - сказал он, добавив, что сегодняшняя акция также пользовалась спросом у единомышленников.
По словам Арама Вардеваняна, недавние изменения в судебной системе, в частности отстранение Джангиряна, не означают ликвидации оставленного Джангиряном наследия, и ЕС не видит в этом проблемы.
«У нас в Азербайджане до сих пор есть военнопленные, разве ЕС там нечего делать? Я не видел, чтобы ЕС говорил, что Азербайджан не демократическая страна. Любое действие, речь, которая произносится публично, записывается не только в Ереване, но и в Брюсселе", - сказал Вардеванян.
Коснувшись вопроса сложения мандатов внутри фракции, Вардеванян сказал, что мандат должен быть использован для решения наиболее важных задач, например, выборов премьер-министра.
«У нас нет проблем со сложением мандата, если будем знать, что это создаст дополнительную ценность», — сказал он.
Отметим, что 5 июля, в День Конституции, движение планирует шествие в защиту Конституции РА и государственных символов. 8 июля в 19:30 на площади Франции состоится очередной митинг.