Տնտեսագետի համոզմամբ՝ դրամի արժևորման պայմաններում ամենալավ վիճակում գտնվում են ներմուծողները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանի համոզմամբ՝ Հայաստանում ներկայում դրամի արժևորման, արտարժույթի «էժանացման» պայմաններում այսօր ամենալավ վիճակում գտնվում են ներմուծողները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ տնտեսագետը նման տեսակետ հայտնեց հուլիսի 21-ին կայացած ասուլիսում:
«Այսօր ամենաբարվոք, ամենալավ վիճակում գտնվում են ներմուծողները, ոչ արդյունաբերողները, ոչ արտադրություն հիմնողները, այլ ներմուծողները: Եվ դա առաջին հերթին պայմանավորված է «էժան դոլարով», արժևորված դրամով»,-ասաց Մանասերյանը:
Նա նկատեց՝ ներմուծողները հիմա նույն ապրանքների դիմաց ավելի էժան են վճարում, մեծ շահույթ են ստանում:
«Երբ տնտեսության մեջ նկատվում է ազգային արժույթի արժևորում, գրեթե ավտոմատ ձևով  դա անպայման բերում է գների անկման: Երբ մենք ներմուծման ուղղվածություն ունեցող պետություն ենք, ներմուծում ենք նաև համաշխարհային շուկայի գները: Երբ դրամն արժևորվում է, այդ գները՝ դրամով արտահայտված, մի քիչ պետք է անկում ապրեն, որը տեղի չի ունենում»,-ասաց տնտեսագետը:
Նա այդ առումով գների՝ պետական պատշաճ վերահսկողության կարիք է տեսնում: Տնտեսագետը նկատում է, որ այսօր ներկրողների ձեռքում կա արժևորված ազգային արժույթ, նաև անգամ բարձր գների համեմատ բարձր պահանջարկ կա, որքան էլ գները բարձրանում են, պահանջարկը չի նվազում:

Согласно экономисту, в условиях повышения курса драма в лучшем состоянии находятся импортеры
По мнению доктора экономических наук, профессора Татула Манасеряна, в условиях повышения курса драма и обесценивания иностранной валюты в Армении сегодня в лучшем положении находятся импортеры. Как сообщает «Арменпресс», такое мнение экономист высказал на состоявшейся 21 июля пресс-конференции.
«Сегодня в самом лучшем состоянии находятся импортеры, не производители, а импортеры. И это в первую очередь из-за дешевого доллара и выросшего драма», - сказал Манасерян.
Он заметил, что импортеры за тот же товар теперь платят дешевле и получают большую прибыль.
«Когда в экономике происходит укрепление национальной валюты, это почти автоматически приводит к падению цен. Когда мы являемся страной, ориентированной на импорт, мы импортируем и цены мирового рынка. Когда драм дорожает, эти цены, выраженные в драмах,  должны понижаться, чего не происходит», - отметил экономист.
В этом смысле он видит необходимость надлежащего государственного контроля над ценами. Экономист замечает, что сегодня у импортеров на руках выросшая национальная валюта, и даже по сравнению с высокими ценами есть высокий спрос, и сколько бы цены не росли, спрос не снижается.