Տնտեսագետի համոզմամբ՝ դրամի արժևորման պայմաններում ամենալավ վիճակում գտնվում են ներմուծողները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանի համոզմամբ՝ Հայաստանում ներկայում դրամի արժևորման, արտարժույթի «էժանացման» պայմաններում այսօր ամենալավ վիճակում գտնվում են ներմուծողները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ տնտեսագետը նման տեսակետ հայտնեց հուլիսի 21-ին կայացած ասուլիսում:
«Այսօր ամենաբարվոք, ամենալավ վիճակում գտնվում են ներմուծողները, ոչ արդյունաբերողները, ոչ արտադրություն հիմնողները, այլ ներմուծողները: Եվ դա առաջին հերթին պայմանավորված է «էժան դոլարով», արժևորված դրամով»,-ասաց Մանասերյանը:
Նա նկատեց՝ ներմուծողները հիմա նույն ապրանքների դիմաց ավելի էժան են վճարում, մեծ շահույթ են ստանում:
«Երբ տնտեսության մեջ նկատվում է ազգային արժույթի արժևորում, գրեթե ավտոմատ ձևով  դա անպայման բերում է գների անկման: Երբ մենք ներմուծման ուղղվածություն ունեցող պետություն ենք, ներմուծում ենք նաև համաշխարհային շուկայի գները: Երբ դրամն արժևորվում է, այդ գները՝ դրամով արտահայտված, մի քիչ պետք է անկում ապրեն, որը տեղի չի ունենում»,-ասաց տնտեսագետը:
Նա այդ առումով գների՝ պետական պատշաճ վերահսկողության կարիք է տեսնում: Տնտեսագետը նկատում է, որ այսօր ներկրողների ձեռքում կա արժևորված ազգային արժույթ, նաև անգամ բարձր գների համեմատ բարձր պահանջարկ կա, որքան էլ գները բարձրանում են, պահանջարկը չի նվազում:

Economist says importers in Armenia are in the best situation now amid appreciation of dram
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. Economist Tatul Manaseryan says that importers are now in the best situation during the current appreciation of the Armenian dram and depreciation of foreign currency.
“Today, importers, not manufacturers and those establishing production, are in the most favorable, in the best situation. And this is, first of all, connected with the “cheap” dollar and the appreciated dram”, he said at a press conference today.
He said that importers are now paying cheaper for the same goods and make a big profit.
“When a national currency is appreciated in the economy, it almost automatically leads to the decline in prices. When we are a country with import direction, we also import the prices of the global market. When the dram is appreciated, these prices, expressed in dram, should fall a bit, which is not taking place”, he said.
In this sense he sees need for proper state control of prices. He notes that today importers have an appreciated national currency in their hands, even there is a high demand despite the high prices, no matter how much the prices rise, the demand is not declining.