ՀՀ վարչապետի մոտ խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են խաղողի վերամշակման հետ կապված խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիները
ՀՀ վարչապետի մոտ խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են խաղողի
վերամշակման հետ կապված խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցությանը քննարկվել են ընթացիկ տարվա ընթացքում խաղողի վերամշակման հետ կապված խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Կառավարությունից, զեկուցվել է, որ վերջին տարիների ընթացքում մեր երկրից շշալցված կոնյակի արտահանման ծավալները շարունակաբար աճել են: Նման միտում է առկա նաև խաղողի գինու դեպքում: Վերջինիս սպառման ծավալներն աճում են նաև հանրապետության տարածքում:
Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել այս տարի ակնկալվող բերքի ծավալներին, մթերման գործընթացի կազմակերպմանը, գյուղացիական տնտեսությունների և ընկերությունների հետ տարվող աշխատանքների ընթացքին:
Նշվել է, որ արդեն իսկ պետական սուբսիդավորման ծրագրի շրջանակում արտադրողների և մթերողների միջև կնքվել է շուրջ 97 հազար տոննա խաղողի մթերման պայմանագիր, գործընթացը կրում է շարունակական բնույթ:
Կարևորվել է հնարավոր խնդիրների լուծման ուղղությամբ ամենօրյա հետևողական աշխատանքների իրականացումը և կառավարության գործիքակազմերի շրջանակում մթերող ընկերություններին օժանդակության ցուցաբերումը՝ արտահանման ծավալների ավելացման նպատակով:
Այս առումով, ընդգծվել է, որ կառավարությունն առաջիկայում նախատեսում է հանդես գալ արտահանման գործընթացում տուրքերի վճարների օպտիմալացման նախաձեռնությամբ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է մեր երկրից շշալցված կոնյակի և գինիների արտահանման ծավալների հետևողական ավելացումն ու նշել, որ գործադիրը շարունակելու է հարցը պահել ուշադրության կենտրոնում:

Grape processing problems and ways to solve them discussed at Government
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. During the consultation held at Prime Minister Nikol Pashinyan, the problems related to grape processing during the current year and the possibilities of their solution were discussed, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
It was reported that during the last years, the volume of exports of bottled brandy from our country has continuously increased. A similar trend is present in the case of grape wine. The volume of consumption of the latter is also increasing in the territory of the country.
In this context, reference was made to the volume of harvest expected this year, the organization of the procurement process, the course of work with farms and companies.
It was noted that within the framework of the state subsidy program, a contract for procurement of about 97 thousand tons of grapes has been signed between producers and suppliers, the process is continuous.
The implementation of daily consistent activities in the direction of solving possible problems and providing assistance to procurement companies within the framework of the government tools in order to increase export volumes were highlighted.
In this regard, it was emphasized that the Government plans to take an initiative to optimize the payment of duties in the export process in the near future.
Prime Minister Pashinyan emphasized the consistent increase in the volume of exports of bottled brandy and wines from our country and noted that the Executive will continue to keep the issue in the center of attention.