ԱՄՆ-ն ցանկանում է օգնել Հայաստանին ու Ադրբեջանին երկարաժամկետ խաղաղություն գտնելու հարցում. պետդեպ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղարը, ինչպես նաև ամերիկացի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ բոլոր մակարդակներում շարունակում են աշխատանքը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ շարունակելով առաջարկել ամերիկյան կողմի աջակցությունը՝ հանուն երկարաժամկետ ու համապարփակ խաղաղության: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը:
Լրագրողը նրան հիշեցրել է, որ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն օրերս հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ վերահաստատելով կողմերի միջև առկա գործընթացին աջակցելու պատրաստակամությունը: Նա հետաքրքրվել է, թե արդյոք դա նշանակում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարության կողմից արված նախկին նման առաջարկները մերժվել էին, ինչին ի պատասխան Փրայսը պատասխանել է. «Ոչ, դա այդպես չէ: Դա նշանակում է, որ մենք կարողացել ենք հասնել որոշակի առաջընթացի, և մեր հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ շարունակական շփումների ու դիվանագիտական բանակցությունների միջոցով, կարծում ենք, որ կարող ենք շարունակել այս ընթացքը: Միանշանակ, պետքարտուղարը տարբեր հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարությունների հետ, սակայն այս կառույցում կան մեծ թվով մարդիկ՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ովքեր իրենց գործընկերների հետ տարբեր մակարդակներում շփումների մեջ են եղել՝ շարունակելու պրոցեսն ու վերահաստատելով մեր օգնության առաջարկը, քանի որ մենք ցանկանում ենք երկարաժամկետ, համապարփակ խաղաղություն»:
Լրագրողի դիտարկմանը, որ ի տարբերություն պետդեպի, որն իր հայտարարությունների մեջ շարունակաբար հիշատակում է խնդրի կարգավորման գործընթացում միջնորդ մարմնի՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի մասին, Ադրբեջանի նախագահն ամեն օր վատաբանում է այն, Փրայսը պատասխանել է. «Մենք մեր հայտարարությունների մեջ հստակ ասել ենք, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել այս երկու երկրներին ու համախոհ գործընկերներին ցանկացած տարբերակով կամ ձևաչափով, որն արդյունավետ կլինի: Մենք 1994 թվականից Մինսկի խմբի համանախագահ ենք, բայց ինչպես արդեն ցույց ենք տվել, մենք նաև ցանկանում ենք երկրների հետ ներգրավվել երկկողմ ձևաչափով՝ օգնելու Հայաստանին ու Ադրբեջանին գտնել երկարաժամկետ, համապարփակ խաղաղություն»:

United States reiterates support in helping Armenia and Azerbaijan find long-term
QUESTION: ….. I have seen your readout on the Secretary’s calls yesterday to President Aliyev and Pashinyan. There’s one line that I see that you’re – correct me if I’m wrong – three or four times since January. The Secretary reiterated his offer of assistance in helping and facilitating the process to both sides. Does that mean the previous offers have been turned down?
PRICE: No, it doesn’t mean that. It means that we’ve been able to achieve what we think is a degree of progress, and through continued engagements and diplomatic conversations with our Armenian, with our Azerbaijani partners in this case, we think we can continue that momentum. So the Secretary obviously has had a number of calls with the Armenian and Azerbaijani leadership, but there are a number of people, senior officials in this building who have engaged with their counterparts at all levels to continue this momentum and to continue to offer our assistance in the issues as we seek a long-term, comprehensive peace.
QUESTION: But there’s one caveat, though, which is the Minsk Group. Yesterday, President Aliyev’s office issued a statement. There was no reference to Minsk Group. If you’re an average Azerbaijani, you will see your president is lambasting Minsk Group every other day. And then you have the State Department readout referring to the very Minsk Group as a possible, let’s say, way to go. My question is: There’s clearly a mismatch here in terms of how you see and how the Azeri Government sees it.
PRICE: We’ve made clear in our statements, including, I believe, in the readouts yesterday, that the United States stands ready to assist these two countries and our likeminded partners in whichever way, whichever format is most effective. We have been a co-chair of the Minsk Group since 1994, but as we’ve demonstrated, we’re also willing to engage bilaterally with the countries to help Armenia and Azerbaijan find that long-term, comprehensive peace.