ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի նախագահ Աբդուլլա Շահիդի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 27-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանի, ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանի և Երևանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլա Փիթրս Յահիայի ուղեկցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը տեղեկացնում է, որ հյուրերին դիմավորել և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Նա հյուրերին ներկայացրել է նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
Աբդուլլա Շահիդը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Պատվիրակության անդամները շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ՀՑԹԻ ավագ էքսկուրսավար Հասմիկ Մարտիրոսյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել են մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո Աբդուլլա Շահիդը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը պատվավոր հյուրին նվիրել է Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր: Իր հերթին պարոն Աբդուլլա Շահիդը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և հետաքրքիր շրջայցի համար:

Делегация во главе с председателем Генассамблеи ООН посетила Мемориал жертв Геноцида армян
Делегация во главе с председателем 76-й сессии Генеральной ассамблеи ООН Абдуллой Шахидом в сопровождении заместителя министра иностранных дел Армении Ваге Геворкяна, постоянного представителя Армении при ООН Мгера Маргаряна и и.о. постоянного представителя ООН в Армении Лилы Питерс Яхьи 27 июля  посетила Мемориал жертв Геноцида армян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИГА, директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян приветствовал гостей и представил историю создания мемориального комплекса. Он также представил гостям историю трех хачкаров, установленных на территории Цицернакаберда, которые посвящены памяти армян, погибших во время этнической чистки армянского населения на территории Азербайджана в конце прошлого века.
Абдулла Шахид возложил венок к Мемориалу жертв Геноцида армян, затем гости возложили цветы к вечному огню и почтили минутой молчания память полутора миллионов невинных жертв Геноцида армян.
Члены делегации также посетили Музей-институт Геноцида армян, где в сопровождении старшего экскурсовода Асмик Мартиросян ознакомились с постоянной и временной экспозициями, после чего Абдулла Шахид сделал запись в книге Почетных гостей.
Выразив признательность за визит, директор МИГА Арутюн Марутян вручил высокому гостю книги о Геноциде армян. В свою очередь г-н Абдулла Шахид поблагодарил за теплый прием и интересную экскурсию.