Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը Ուկրաինայի հանրային հեռուստառադիոընկերությանը տված հարցազրույցին բարձրաձայնել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Վլադիմիր Կարապետյանը նշել է, որ Ադրբեջանը հաստատում է, որ գերության մեջ է պահում 38 հայ զինծառայողների, մինչդեռ հայկական կողմը համարում է, որ գերիների թվում պետք է լինի ևս 26 զինվորական։
Դեսպանը ընդգծել է, որ ամենաբարձր մակարդակով պայմանավորվածություն է եղել, որ գերիների փոխանակումը լինելու է բոլորը բոլորի դիմաց:
Հայկական կողմը փոխանցել է բոլոր գերիներին, նույնիսկ հանցագործներին, որոնք դատապարտվել են բոլորովին այլ հոդվածներով, այդ թվում՝ մարդասպանության համար։
Դեսպանի խոսքով՝ հայկական կողմն ունի համապատասխան փաստաթղթային ապացույցներ, տեսագրություններ, ինչպես նաև արդեն Հայաստան վերադարձած նախկին գերիների ցուցմունքները։
Կարապետյանը հավելել է, որ ադրբեջանական կողմը բաց է թողել հայ զինվորականների մի մասին՝ ականապատման քարտեզների դիմաց։
«Որպես բարի կամքի դրսևորում, Հայաստանի ղեկավարությունը փոխանցեց ականապատ դաշտերի այն քարտեզները, որոնք մենք մեր տրամադրության տակ ունեինք դեռևս 90-ականներից սկսած՝ ղարաբաղյան առաջին պատերազմի տարիներից»,- պարզաբանել է դեսպանը։
Դիվանագետն ընդգծել է, որ փոխանցված քարտեզները զգալիորեն կրճատել են ականների հետ կապված մահացությունների թիվը։
«Չնայած նրան, որ Ադրբեջանը հրապարակավ և բազմիցս բողոքել է այդ քարտեզների որոշ անճշտության մասով, սակայն դրանք մեր կողմից փոխանցելուց հետո պայթյունների թիվը զգալիորեն նվազել է, և ընդամենը մեկ-երկու մահացության դեպք է եղել: Մեր քարտեզները բավականին ճշգրիտ են, բայց պետք է հաշվի առնել անցած ժամանակահատվածը»,- ամփոփել է Վլադիմիր Կարապետյանը։

Azerbaijan downsizes number of Armenian PoWs by 26 – ambassador tells Ukraine public TV
YEREVAN, AUGUST 8, ARMENPRESS. The Armenian Ambassador to Ukraine Vladimir Karapetyan spoke about the Armenian prisoners of war who are still being held captive in Azerbaijan during an interview with the Public TV and Radio of Ukraine.
Ambassador Karapetyan said that Azerbaijan confirms that it is holding 38 Armenian servicemen in captivity, whereas Armenia finds that another 26 servicemen must be in the number of the captives.
He emphasized that there was an agreement on the highest level that the exchange of prisoners must take place "all for all". The Armenian side handed over all prisoners, even convicted criminals who were serving prison sentences for unrelated crimes, including murder.
The Armenian side has documents and video evidence, as well as the testimonies of former PoWs who’ve already returned to Armenia proving that Azerbaijan is holding another 26 servicemen captive in addition to the 38.
Karapetyan added that Azerbaijan released some of the Armenian servicemen in exchange for the minefield maps.
“As a sign of goodwill gesture the Armenian leadership handed over the minefield maps which were in our possession back from the 1990s, from the years of the first Nagorno Karabakh war,” the Ambassador said.
Ambassador Karapetyan said that the transferred minefield maps have significantly decreased the landmine-related fatal incidents.
“Despite the fact that Azerbaijan has publicly and numerously complained about the accuracy of these maps, after we gave it to them the number of explosions decreased significantly, and only one or two fatal incidents happened. Our maps are very accurate, but the time that passed must be taken into account.”