Հազարից ավելի հրշեջներ եւ 11 թռչող ապարատներ են պայքարում հրդեհների դեմ Ֆրանսիայի հարավ - արեւմուտքում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հազարից ավելի հրշեջներ, ինն ինքնաթիռ եւ երկու ուղղաթիռ են ներգրավված անտառային հրդեհների մարման համար Ֆրանսիայի հարավ - արեւմուտքում: Օգոստոսի 10-ին այդ մասին հայտնել Է երկրի ներքին գործերի նախարարության ղեկավար Ժերալդ Դարմանենն իր Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կրակի դեմ պայքարի համար, որը վերսկսվել Է Ժիրոնդի եւ Լանդերի դեպարտամենտներում եւ արդեն ոչնչացրել ավելի քան 6 հազար հեկտար անտառ, ես որոշում ընդունեցի ուժեղացնել հրշեջների խմբավորումը,- գրել Է Դարմանենը:- Կրակի դեմ պայքարին մասնակցում են հազարից ավելի հրշեջներ, 9 ինքնաթիռ եւ երկու ուղղաթիռ, որոնք սարքավորված են ջրանետման համար համակարգերով»: Ինչպես ճշտել են Ժիրոնդի պրեֆեկտուրայում, կրակի տարածման սպառնալիքի պատճառով տարհանվել Է շուրջ 6 հազար մարդ: BFM հեռուստաալիքի տվյալներով՝ կրակն արդեն ոչնչացրել Է 16 տուն:
Ծանր իրավիճակի մասին իրազեկված Է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որը «զեկուցումներ Է ստանում յուրքանչյուր երկու ժամը մեկ», ճշտել Է հեռուստաալիքը: Հրդեհի տարածմանը նպաստում են շոգ եղանակը եւ քամին: Տարեսկզբից կրակը ոչնչացրել Է ավելի քան 47 հազար հեկտար անտառ, «ինչը ռեկորդային ցուցանիշ Է ֆրանսիայի համար վերջին 15 տարվա ընթացքում»: Նախորդ առավելագույն ցուցանիշն արձանագրվել Է 2019 թվականին, երբ հրդեհները ոչնչացրել են ավելի քան 43,5 հազար հեկտար անտառ, ճշտւմ Է BFM-ն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 1 тыс. пожарных и 11 летательных аппаратов борются с пожарами на юго-западе Франции
Более 1 тыс. пожарных, девять самолетов и два вертолета привлечены для тушения лесных пожаров на юго-западе Франции. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в среду глава МВД страны Жеральд Дарманен в своем Twitter.
"Для борьбы с огнем, который возобновился в департаментах Жиронда и Ланды и уже уничтожил более 6 тыс. гектаров леса, я принял решение усилить группировку пожарных, - написал Дарманен. - В борьбе с огнем участвуют более 1 тыс. пожарных, 9 самолетов и 2 вертолета, которые оборудованы системами для сброса воды".
Как уточнили в префектуре Жиронды, из-за угрозы распространения огня эвакуировано около 6 тыс. человек.
По данным телеканала BFM, огонь уже уничтожил 16 домов. О тяжелой ситуации осведомлен президент Франции Эмманюэль Макрон, который "получает доклады каждые два часа", уточнил телеканал.
Распространению пожара способствуют жаркая погода и ветер.
С начала года огонь уничтожил более 47 тыс. гектаров леса, "что является рекордным показателем для Франции за последние 15 лет". Предыдущий максимальный показатель был зарегистрирован в 2019 году, когда пожары уничтожили более 43,5 тыс. гектаров леса, уточняет BFM.