Խաչատուր Քոքոբելյանի հոր առևանգման կասկածանքով Իջևանի երկու բնակիչ է ձերբակալվել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանի հոր՝ Տավուշի մարզի 83-ամյա բնակիչ Գրիշա Քոքոբելյանի առևանգման կասկածանքով Իջևանի երկու բնակիչ է ձերբակալվել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հաղորդեցին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության կապի և լրատվության վարչությունից՝ Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության ծառայողների միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է, որ հուլիսի 27-ից անհետ կորած համարվող Գրիշա Քոքոբելյանին իրականում առևանգել են:
Նշվում է, որ անհայտ անձը կապ էր հաստատել Գրիշա Քոքոբելյանի հարազատների հետ և նրան անվնաս վերադարձնելու դիմաց  գումար պահանջել։ Որոշակի գումար ստանալուց հետո օգոստոսի 2-ին Գրիշա Քոքոբելյանին ազատ էին արձակել։
«Քրեական ոստիկանության գլխավոր, Տավուշի մարզային վարչության և Իջևանի բաժնի ծառայողների ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ հանցագործությունը կազմակերպել և կատարել են Իջևանի բնակիչներ 37–ամյա Սուրեն Մ.-ն և 25-ամյա Արմեն Ք.-ն։ Նրանք ոստիկանության ծառայողների կողմից օգոստոսի 11-ին հայտնաբերվել, ձերբակալվել և ներկայացվել են նախաքննական մարմնին։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Հանգամանքները նախաքննությամբ պարզվում են։ Մանրամասներին հանգամանալից կանդրադառնանք առաջիկայում», - հաղորդում է Ոստիկանությունը:
Ավելի վաղ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանը իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել էր, որ իր հոր առևանգման փաստով ձերբակալվել է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի անդամ, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Սուրեն Մանուկյանը ու ևս երկու հոգի: Քոքոբելյանի խոսքով՝ նույն գործով կա ևս երկու ձերբակալված արտերկրում:
Հուլիսի 27-ի առավոտյան ոստիկանության Իջևանի բաժնում հաղորդում էր ստացվել, որ Տավուշի մարզի բնակիչ 83-ամյա Գրիշա Քոքոբելյանը անհետ կորել է։ Ոստիկանության մի շարք ստորաբաժանումների ծառայողներ միջոցառումներ էին սկսել նրան հայտնաբերելու նպատակով։

По подозрению в похищении отца Хачатура Кокобеляна задержаны двое жителей Иджевана
По подозрению в похищении отца Хачатура Кокобеляна - председателя партии  "Свободные демократы", 83-летнего жителя Тавушской области Гриши Кокобеляна, задержаны двое жителей Иджевана.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ полиции Армении, благодаря мероприятиям, осуществленным сотрудниками Главного управления уголовной полиции, выяснилось, что Гриша Кокобелян, считающийся пропавшим без вести 27 июля, на самом деле был похищен.
Отмечается, что неизвестный связался с родственниками Гриши Кокобеляна и потребовал деньги в обмен на его возвращение целым и невредимым. Гриша Кокобелян был освобожден 2 августа после получения определенной суммы денег.
«В результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных начальником криминальной полиции Тавушского райотдела и сотрудниками Иджеванского РОВД, было установлено, что преступление организовали и совершили жители Иджевана — 37-летний Сурен М. и 25-летний Армен К. Они были обнаружены сотрудниками милиции 11 августа, задержаны и доставлены в орган предварительного следствия. В связи с инцидентом возбуждено уголовное дело. Обстоятельства выясняются. К подробностям обратимся в ближайшее время», — сообщает полиция.
Ранее председатель партии «Свободные демократы» Хачатур Кокобелян сообщил на своей странице в Facebook, что по делу о похищении его отца арестованы член Верховного Совета АРФД, бывший депутат Национального собрания Сурен Манукян и еще двое. По словам Кокобеляна, за рубежом по тому же делу задержаны еще двое.
Утром 27 июля в Иджеванское отделение полиции поступило сообщение о том, что исчез 83-летний житель Тавушской области Гриша Кокобеляна. Сотрудники ряда подразделений полиции предприняли меры по его розыску.