«Սուրմալու»-ում պայթյունից զոհերի թիվը հասել է 15-ի. անհետ կորած է համարվում 18 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունից զոհերի թիվը հասել է 15-ի։
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը, օգոստոսի 16-ին, ժամը 05։19-ի դրությամբ հրդեհաշիջման և որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են։
Որոնողափրկարարական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 15 քաղաքացու դի (Միսակ Պատվականի Մարգարյան, ծնված 1964թ․, Անահիտ Վազգենի Մխիթարյան, ծնված 1967թ․, Ջեմմա Սարգսի Նազարյան, ծնված 1960 թ․, Անահիտ Զարզանդի Խալաթյան, Վարդան Գուրգենի Քոչարյան, ծնված 1960 թ․ և Գայանե Արտավազդի Ավետիսյան, ծնված 1966 թ․ և անձը չպարզված ինը քաղաքացու դի)։
Երևան քաղաքի ԲԿ-ներ է դիմել 60 քաղաքացի, որոնցից 12-ը շարունակում է բուժում ստանալ, իսկ մնացած 48-ը, ստանալով համապատասխան բուժօգնություն, դուրս է գրվել։
Դեպքի վայրում աշխատում են ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության 171 հրշեջ-փրկարար, 8 հրշեջ և 1 փրկարարական տեխնիկա, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի օպերատիվ, Փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական, ԱԹՍ մասնագիտացված և կինոլոգիական, Բժշկական ապահովման վարչության, Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի հերթապահ խմբերը, Հոգեբանական աջակցության բաժնի հերթապահ հոգեբանը, գազածխապաշտպան ծառայության ավտոմեքենան, Շիրակի և Տավուշի քաղաքային որոնողափրկարարական թիմերը (համապատասխանաբար` 44 և 40 փրկարարներով), Ռուս-հայկական կենտրոնից՝ 2 փրկարար և 1 հրշեջ տեխնիկա, 30 կամավոր «ՈՄԱ» ռազմահայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունից և 102 կամավոր՝ «Կարմիր Խաչ» մարդասիրական կազմակերպությունից։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներն իրականացվում են 4 տեղամասով։ Աշխատանքներում ներգրավվել են նաև քաղաքապետարանի 10 տրակտոր, 16 բեռնատար ինքնաթափ, 2 ջրատար, շտապօգնության 3 բրիգադ, 1 դի տեղափոխող ավտոմեքենա և 2 ավտոկռունկ։
ԱԻՆ «911» թեժ գծին ստացված զանգերի արդյուքում «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում անհետ կորած կարող են համարվել հետևյալ քաղաքացիները՝
1․ Արամ Հայրապետյան (ծնված 1981 թ․)
2․ Մարատ Շահբազյան
3․ Սիրարփի Խաչատրյան
4․ Մարիամ Խաչատրյան
5․ Հարութ Գարաքյան
6․ Գագիկ Կարապետյան
7․ Արտավազդ Հայրապետյան
8․ Էռնա Գրիգորյան (ծնված 1980 թ․)
9․ Հրաչյա Սարգսյան (ծնված 1976 թ․)
10․ Վաչագան Եղոյան (ծնված 2000 թ․)
11․ Վանիկ Ամիրխանյան
12․ Կսենիա Բադալյան (ծնված 1981 թ․)
13․ Արամ Հարությունյան
14․ Դավիթ Մխիթարյան
15․ Մելինե Տալոյան (ծնված 1997 թ․)
16․ Լյուբա Գրիբովա (ՌԴ քաղաքացի, ծնված 1959 թ․)
17․ Մեհրի Թահերի (ԻԻՀ քաղաքացի)
18․ Գեղամ Պետրոսյան (ծնված 1985 թ․)
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 14-ին, ժամը 13։23-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևանի Արշակունյաց 15 հասցեում գտնվող «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի է ունեցել պայթյուն՝ հրդեհի բռնկմամբ, ինչի հետևանքով եռահարկ շինությունը մասնակի փլուզվել է։

Количество жертв взрыва в ТЦ «Сурмалу» достигло 15 человек: пропавшими числятся 18 человек
МЧС РА сообщает: по состоянию на 05:19 16 августа продолжаются работы по тушению возникающих очагов и поисково-спасательные работы.
В результате поисково-спасательных работ обнаружены тела 15 граждан: Маргарян Мисак Патваканович, 1964 г.р.; Мхитарян Анаит Вазгеновна, 1967 г.р.; Назарян Джемма Саркисовна, 1960 г.р.; Халатян Анаит Зарзандовна, Кочарян Вардан Гургенович, 1960 г.р.; Аветисян Гаянэ Артаваздовна, 1966 г.р. Имена девяти граждан не установлены.
В медицинские центры города Еревана обратились 60 граждан, 12 из них продолжают получать лечение, 48, получив соответствующую медицинскую помощь, выписаны.
На месте работают 171 пожарных-спасателей спасательной служба Спасательного управления города Еревана, 8 пожарных и 1 единица спасательной техники Центра оперативных, спасательных работ специального назначения Управления спасательных сил Национального центра кризисного управления, группа Управления специализированного и кинологического, медицинского обеспечения, БПЛА отдела организации противопожарных и спасательных работ, дежурный психолог отдела психологической поддержки, автомобиль газоуглеродной службы, городские поисково-спасательные команды Ширака и Тавуша (с 44 и 40 спасателями соответственно), 2 спасателя и 1 единица пожарной техники Российско-Армянского центра, 30 добровольцев из военно-патриотической общественной организации «ИОЖ» и 102 добровольца из гуманитарной организации «Красный Крест».
Работы по тушению пожара ведутся на 4 точках. В работах также задействованы 10 тракторов мэрии, 16 самосвалов, 2 автоцистерны, 3 бригады скорой помощи, 1 кузовной транспортер и 2 автокрана.
Дежурная группа отдела психологической поддержки на месте оказывает гражданам психологическую помощь. Психологическую помощь могут получить, позвонив на номер горячей линии 911.
Работы по тушению пожара на месте координирует министр по ЧС Армен Памбухчян.
По результатам звонков, поступивших на номер горячей линии МЧС 911, пропавшими на территории ТЦ «Сурмалу» могут считаться следующие граждане:
1. Арам Айрапетян, 1981 г.р.)
2. Марат Шахбазян
3. Сирарпи Хачатрян
4. Мариам Хачатрян
5. Арут Гаракян
6. Гагик Карапетян
7. Артавазд Айрапетян
8. Эрна Григорян (1980 г. р.)
9. Грачья Саркисян (1976 г. р.)
10. Вачаган Егоян (2000 г. р.)
11. Ваник Амирханян
12. Ксения Бадалян (1981 г. р.)
13. Арам Арутюнян
14. Давид Мхитарян
15. Мелине Талоян (1997 г. р.)
16. Люба Грибова (гражданка РФ, 1959 г. р.)
17. Мехри Тахери (гражданин ИРИ)
18. Гегам Петросян (1985 г. р.)
Напомним, что 14 августа в 13:23 в Национальный центр кризисного управления поступил сигнал, что в ереванском торговом центре «Сурмалу», расположенном по адресу Аршакуняц 15, произошел взрыв с возгоранием, в результате чего частично обрушилось трехэтажное здание центра.