ԱՄՆ-ը, Հարավային Կորեան եւ Ճապոնիան անցկացրել են հրթիռային արձակումների հակազդման վարժանքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի ռազմածվային ուժերը Կորեայի Հանրապետության եւ Ճապոնիայի գոծընկերների հետ համատեղ օգոստոսի 8-ից մինչեւ 14-ն ընկած ժամանակամիջոցում Հավայան կղզիների շրջանում անցկացրել են բալիստիկ հրթիռների արձակումների հակազդման Pacific Dragon զինավարժանքները: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված Է Պենտագոնի մամուլի ծառայության՝ օգոստոսի 15-ին տարածած հայտարարության մեջ:
Երեք երկրների ռազմածովային ուժերը «մասնակցել են «բալիստիկ հրթիռների արձակումների մասին տեղեկացման, դրանց հայտնաբերման եւ հսկման վարժանքներ», ընդգծված Է հաղորդագրության մեջ: Նշվում Է, որ զորավարժությունները տեղի են ունեցել Հավայան կղզիների ափերի մոտ: Ինչպես նշում են Պենտագոնում, դրանք «ցուցադրել են եռակողմ համագործակցության ամրապնդման՝ ԱՄՆ-ի, Կորեայի Հանապետության եւ Ճապոնիայի հանձնառությունն ի պատասխան ԿԺԴՀ-ի կողմից մարտահրավերների»:
Փենյանն ընթացիկ տարվա սկզբից իրականացրել Է շուրջ 20 հրթիռային արձակումներ, ներառյալ միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի նախատիպի փորձարկումը: Բացի դանից, Հարավային Կորեայի եւ Միացյալ Նահանգների հետախուզությունները հայտնել են միջուկային փորձարկում կատարելու՝ ԿԺԴՀ-ի նախապատրաստվելու մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США, Южная Корея и Япония провели учения по реагированию на ракетные пуски
ВМС США совместно с коллегами из Республики Корея и Японии провели в период с 8 по 14 августа в районе Гавайских островов военные учения Pacific Dragon по реагированию на пуски баллистических ракет. Как передает Арменпресс, об этом говорится в распространенном в понедельник заявлении пресс-службы Пентагона.
Военно-морские силы трех стран "приняли участие в учениях по оповещению о пусках баллистических ракет, их обнаружению и отслеживанию", подчеркивается в сообщении.
Отмечается, что маневры прошли у берегов Гавайских островов. Как утверждают в Пентагоне, они "продемонстрировали приверженность США, Республики Корея и Японии укреплению трехстороннего сотрудничества в ответ на вызовы со стороны КНДР".
Пхеньян с начала текущего года осуществил около 20 ракетных запусков, включая испытание прототипа межконтинентальной баллистической ракеты. Кроме того, южнокорейская и американская разведки сообщали о подготовке КНДР к проведению ядерного испытания.