Աշխարհը պետք է դիմադրի ավտորիտար դաժանությանը. Մենենդեսը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից հայկական բնակավայրերի վրա հարձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի բնակավայրերի վրա հարձակումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մենենդեսը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ հայկական քաղաքների և անմեղ բնակիչների հրետակոծումն անընդունելի է և անօրինական: «Աշխարհը պետք է դիմադրի ավտորիտար դաժանությանը: Միացյալ Նահանգները պետք է դադարեցնի Ադրբեջանին անվտանգության ապահովմանն ուղղված աջակցությունը»,- գրել է Մենենդեսը:
Ադրբեջանի հարձակումը դատապարտող հայտարարություններով են հանդես եկել նաև ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը, Դեյվիդ Վալադաոն, Ֆրանկ Փալոնը, Ջեքի Սփիրը: ԱՄՆ պետդեպը ևս հայտարարություն է տարածել՝ մտահոգություն հայտնելով հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքում քաղաքացիական բնակավայրերի վրա հարձակումներով: Պետդեպը հիշեցրել է՝ ինչպես Միացյալ Նահանգները վաղուց հասկացրել է, հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի՝ կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները:

“The world must stand up to authoritarian brutality” – Senator Menendez condemns Azeri attack on Armenian towns
“The world must stand up to authoritarian brutality” – Senator Menendez condemns Azeri
attack on Armenian towns
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The United States Senate Foreign Relations Committee Chairman Bob Menendez condemned the Azerbaijani attack on Armenian towns.
Menendez retweeted a statement published on the official Senate Foreign Relations Committee account, saying: “Deeply concerned by reports of Azerbaijani attacks on Armenian territory. Shelling Armenian towns & innocent civilians is illegal & unacceptable. The world must stand up to authoritarian brutality. The US must end all security assistance to Azerbaijan now.
United States lawmakers Adam Schiff, David Valadao, Franck Pallone and Jackie Speier also earlier condemned the Azerbaijani attack.
Secretary of State Antony Blinken said: "The United States is deeply concerned about reports of attacks along the Armenia-Azerbaijan border, including reported strikes against settlements and civilian infrastructure inside Armenia.  As we have long made clear, there can be no military solution to the conflict.  We urge an end to any military hostilities immediately. "