Ադրբեջանցիները «Տելեգրամ»-ում ստեղծել են հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգված ու մասնատված մարմինների լուսանկարների sticker-ներ. Թաթոյան
Ադրբեջանցիները «Տելեգրամ»-ում ստեղծել են հայ զինծառայողների, քաղաքացիական
անձանց խոշտանգված ու մասնատված մարմինների լուսանկարների sticker-ներ.
Թաթոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Տելեգրամ» սոցիալական ցանցի ադրբեջանական տիրույթում չաթ բոթերի միջոցով ստեղծվել են հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգված ու մասնատված մարմինների լուսանկարների sticker-ներ։  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին ֆեյսբուքի իր պաշտոնական էջում գրառում  է կատարել ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Նրա խոսքով` sticker-ները ստեղծվել են 2022 սեպտեմբերի 14-ին, հայտնաբերվել` սեպտեմբերի 18-ին։ Ստեղծվելուց անմիջապես հետո դրանք դարձել են լայն հասանելի՝ ցանկացած անձի հնարավորություն տալով բեռնել և օգտագործել հաղորդակցության ժամանակ:
«Մենք արձանագրել ենք 119 լուսանկար, այսինքն՝ 119 sticker, որը 5 օրում ունեցել է առավել, քան 20,000 ներբեռնում: Այսինքն՝ 20,000 ադրբեջանական օգտատեր ընդամենը 5 օրվա ընթացքում ներբեռնել է լուսանկարները Տելեգրամի իր հաշվին: Մեզ աջակցող մասնագետի ջանքերով՝ այդ հնարավորությունը Տելեգրամը փակել է, բայց ակնհայտ է, որ այս նոր գործիքն ադրբեջանական հարթակներն օգտագործելու են հայ հասարակությանն ահաբեկելու, ծաղրելու նպատակով»,-գրել է նա, հավելելով, որ sticker-ներում օգտագործվել են վայրագությունների լուսանկարներ, որոնք տեղի են ունեցել ինչպես արցախյան 44-օրյա պատերազմում, այնպես էլ 2022թ. սեպտեմբերի 13-15-ը Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի ժամանակ:
«Մեր ուսումնասիրությունը վկայում է, որ ադրբեջանական օգտատերերը, որոնք ներբեռնել են այդ լուսանկարները, մեծ ցնծությամբ են ընդունել հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգումների, մարմինների մասնատումների լուսանկարները՝ դրանք առօրյա հաղորդակցության, տարբեր քննարկումների ժամանակ օգտագործելու հնարավորության համար: Այս հանցավոր արարքը ևս մեկ ապացույց է, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից տասնամյակներով հովանավորվող հայատյացության քաղաքականությունը խորն արմատավորվել է ադրբեջանական հասարակությունում և ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հնչող խաղաղասիրության կոչերն ուղղակի շղարշ են միջազգային հանրության աչքերի համար, որով թաքցնում են իրենց իրական մտադրությունները»,-նշված է Թաթոյանի գրառման մեջ:

Armenians to spread terror
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. Social media stickers depicting the tortured and mutilated bodies of killed Armenian troops and civilians have been created through chat bots in the Azerbaijani Telegram social media dimension, the former Ombudsman Arman Tatoyan said.
He said that these stickers were launched on September 14, 2022 – one day after Azerbaijan launched the deadly attack on Armenia – and were discovered on September 18.  These stickers were widely accessible.
“We’ve separated 119 pictures, that is 119 stickers, which had more than 20,000 downloads in 5 days,” Tatoyan said.
“Through the efforts of an expert who’s been supporting us, Telegram blocked this [download], but it is obvious that the Azerbaijani platforms will use this new tool to terrorize and mock the Armenian society,” Tatoyan added, noting that photos of atrocities committed by the Azerbaijani troops against Armenians both during the 2020 war and the 2022 September 13-15 attack were used.
“Our study shows that Azerbaijani social media users who’ve downloaded these stickers were greatly excited to have the opportunity to use photos of the torture and mutilations of dead Armenian servicemen and civilians in their chats. This criminal act is new evidence that the state-sanctioned Armenophobia in Azerbaijan over many years has deep roots in the Azerbaijani society and the peace-loving calls by the Azerbaijani government are simply a veil for the eyes of the international community to cover up their real intentions,” Tatoyan said.