Ադրբեջանցիները «Տելեգրամ»-ում ստեղծել են հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգված ու մասնատված մարմինների լուսանկարների sticker-ներ. Թաթոյան
Ադրբեջանցիները «Տելեգրամ»-ում ստեղծել են հայ զինծառայողների, քաղաքացիական
անձանց խոշտանգված ու մասնատված մարմինների լուսանկարների sticker-ներ.
Թաթոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Տելեգրամ» սոցիալական ցանցի ադրբեջանական տիրույթում չաթ բոթերի միջոցով ստեղծվել են հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգված ու մասնատված մարմինների լուսանկարների sticker-ներ։  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին ֆեյսբուքի իր պաշտոնական էջում գրառում  է կատարել ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Նրա խոսքով` sticker-ները ստեղծվել են 2022 սեպտեմբերի 14-ին, հայտնաբերվել` սեպտեմբերի 18-ին։ Ստեղծվելուց անմիջապես հետո դրանք դարձել են լայն հասանելի՝ ցանկացած անձի հնարավորություն տալով բեռնել և օգտագործել հաղորդակցության ժամանակ:
«Մենք արձանագրել ենք 119 լուսանկար, այսինքն՝ 119 sticker, որը 5 օրում ունեցել է առավել, քան 20,000 ներբեռնում: Այսինքն՝ 20,000 ադրբեջանական օգտատեր ընդամենը 5 օրվա ընթացքում ներբեռնել է լուսանկարները Տելեգրամի իր հաշվին: Մեզ աջակցող մասնագետի ջանքերով՝ այդ հնարավորությունը Տելեգրամը փակել է, բայց ակնհայտ է, որ այս նոր գործիքն ադրբեջանական հարթակներն օգտագործելու են հայ հասարակությանն ահաբեկելու, ծաղրելու նպատակով»,-գրել է նա, հավելելով, որ sticker-ներում օգտագործվել են վայրագությունների լուսանկարներ, որոնք տեղի են ունեցել ինչպես արցախյան 44-օրյա պատերազմում, այնպես էլ 2022թ. սեպտեմբերի 13-15-ը Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի ժամանակ:
«Մեր ուսումնասիրությունը վկայում է, որ ադրբեջանական օգտատերերը, որոնք ներբեռնել են այդ լուսանկարները, մեծ ցնծությամբ են ընդունել հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգումների, մարմինների մասնատումների լուսանկարները՝ դրանք առօրյա հաղորդակցության, տարբեր քննարկումների ժամանակ օգտագործելու հնարավորության համար: Այս հանցավոր արարքը ևս մեկ ապացույց է, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից տասնամյակներով հովանավորվող հայատյացության քաղաքականությունը խորն արմատավորվել է ադրբեջանական հասարակությունում և ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հնչող խաղաղասիրության կոչերն ուղղակի շղարշ են միջազգային հանրության աչքերի համար, որով թաքցնում են իրենց իրական մտադրությունները»,-նշված է Թաթոյանի գրառման մեջ:

Азербайджанцы в Telegram создали стикеры с фотографиями расчлененных тел армянских военных и гражданских лиц
Азербайджанцы в Telegram создали стикеры с фотографиями расчлененных тел
армянских военных и гражданских лиц
В азербайджанском домене социальной сети Telegram с помощью чат-ботов созданы стикеры с фотографиями замученных и расчлененных тел армянских военнослужащих и мирных жителей. Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей официальной странице в Facebook написал бывший Омбудсмен РА Арман Татоян.
По его словам, стикеры были созданы 14 сентября 2022 года, обнаружены 18 сентября. Вскоре после их создания они стали широко доступны, что позволило всем скачивать и использовать их в коммуникациях.
«Мы зафиксировали 119 фотографий, то есть 119 стикеров, которые за 5 дней скачали более 20 000 раз. Другими словами, 20 000 азербайджанских пользователей загрузили фотографии в свои аккаунты Telegram всего за 5 дней. Усилиями поддерживающего нас специалиста Telegram закрыл эту возможность, но очевидно, что этот новый инструмент будет использоваться азербайджанскими платформами для запугивания и высмеивания армянского общества», - написал он, добавив, что в стикерах использовались фотографии зверств, которые имело место как в 44-дневной Арцахской войне, так и во время агрессии против Армении 13-15 сентября 2022 года.
«Наше исследование доказывает, что азербайджанские пользователи, скачавшие эти фотографии, с большой радостью восприняли фотографии пытаемых армянских военнослужащих, гражданских лиц, расчленяющих тела, для возможности их использования в повседневном общении, во время различных дискуссий. Этот преступный акт является еще одним доказательством, что политика армянофобии, десятилетиями питаемая азербайджанскими властями, глубоко укоренилась в азербайджанском обществе, а призывы азербайджанских властей к миру являются всего лишь пеленой для глаз международного сообщества, под которой они скрывают свои истинные намерения», - говорится в посте Армана Татояна.