ՀՀ նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իսպանիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին սեպտեմբերի 22-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իսպանիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարկոս Գոմես Մարտինեսը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնի ստանձնման առթիվ և համոզմունք հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-իսպանական հարաբերությունները կշարունակեն արձանագրել զարգացման դրական դինամիկա:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել հայ-իսպանական հարաբերությունների ներկա օրակարգի, ինչպես նաև՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու և խորացնելու ներուժի իրացման շուրջ:
Նախագահ Խաչատուրյանն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սանձազերծված ագրեսիային, նշել, որ Ադրբեջանի ցանկացած ոտնձգություն պետք է արժանանա հակազդեցության, ինչպես նաև միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի:

Посол Испании вручил верительные грамоты президенту Армении
Президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну вручил верительные грамоты новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Испания в Армении Маркос Гомес Мартинес (резиденция в Москве).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян поздравил посла с вступлением в должность и выразил уверенность, что в течение срока его полномочий армяно-испанские отношения продолжат фиксировать положительную динамику развития.
На встрече состоялся обмен мнениями по актуальной повестке армяно-испанских отношений, а также реализации потенциала по укреплению и углублению сотрудничества в различных сферах.
Президент Хачатурян коснулся агрессии, развязанной вооруженными силами Азербайджана против суверенной территории Армении, отметив, что любая агрессия со стороны Азербайджана должна получить противодействие, в том числе адресного ответа международного сообщества.