Լիբանանի խորհրդարանը հինգշաբթի օրը երկրի նոր նախագահ կընտրի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի խորհրդարանը սեպտեմբերի 29-ի նիստում պլանավորում Է նոր նախագահ ընտրել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է NBN հեռուստաալիքը:
«Ներկայացուցիչների պալատը նիստի Է հրավիրվում սեպտեմբերի 29-ին ժամը 11:00-ին (Երեւանի ժամանակով 12:00-ին)՝ հանրապետության նախագահի ընտրությունների համար»,-հեռուստաալիքը մեջբերում Է անում խորհրդարանի խոսնակ Նաբիհ Բերիի ստորագրությամբ փաստաթղթից: 2016 թվականի հոկտեմբերից Լիբանանը գլխավորում Է 88-ամյա Միշել Աունը:
Քվորումի բացակայության նկատառումով այն ժամանակ խորհրդարանին հարկավոր էր առնվազն 45 նիստ՝ նախագահ ընտրելու համար:
Լիբանանի Ներկայացուցիչների պալատի (խորհրդարան) ընտրությունները տեղի են ունեցել մայիսի 15-ին սուր տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին, ընտրություններին արդյունքներով՝ «Հըզբոլլահ» շիա շարժումը եւ նրա զինակիցները զրկվել են մեծամասնությունից:
Լիբանանն արդեն երկու տարուց ավելի գտնվում Է խորը ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի մեջ, որն ուղեկցվում Է քաղաքական ու հասարակական լարվածությամբ:
Ճգնաժամի ֆոնին գործնականում լիովին կաթվածահար վիճակում Է հայտնվել բանկային համակարգը, ազգային արժույթը դոլարի նկատմամբ արժեզրկվել Է ավելի քան 20 անգամ: Արդյունքում բնակչության ավելի քան 70 տիոկոսը հայտնվել Է աղքատության շեմին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Парламент Ливана в четверг выберет нового президента страны
Парламент Ливана на заседании 29 сентября планирует выбрать нового президента․ Как сообщает Арменпресс, об этом передает телеканал NBN.
"Палата представителей созывается на заседание 29 сентября в 11.00 (совпадает с мск – ред.) для выборов президента республики", - цитирует телеканал документ за подписью спикера парламента Набиха Берри.
С октября 2016 года Ливан возглавляет 88-летний Мишель Аун. Парламенту тогда ввиду отсутствия кворума понадобилось не менее 45 заседаний, чтобы выбрать президента.
Выборы в палату представителей (парламент) Ливана прошли 15 мая на фоне острого экономического кризиса, по итогам выборов шиитское движение "Хезболлах" и его соратники утратили большинство.
Ливан больше двух лет находится в глубоком финансово-экономическом кризисе, который сопровождается политической и общественной напряженностью. На фоне кризиса практически полностью оказалась парализована банковская система, национальная валюта относительно доллара обесценилась более чем в 20 раз. В результате более 70% населения оказались за чертой бедности.