Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունում  հումանիտար ճգնաժամերի թվի կտրուկ աճ են նշել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) գլխավոր տնօրեն Անտոնիու Վիտորինուն հումանիտար ճգնաժամերի թվի կտրուկ ավելացում Է արձանագրել ամբողջ աշխարհում եւ միջազգային հանրակցությանը կոչ Է արել շտապ ակտիվացնելու միջոցները:
«Մենք խնդրում ենք հավասար հարգանքով վերաբերվել բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր լքում են իրենց երկիրը լավ կյանքի որոնումներով: Մենք աշխարհում հումանիտար ճգնաժամերի թվի կտրուկ ավելացման վկաներն ենք, եւ միջազգային հանրակցությունը պետք Է շտապ ակտիվացնի միջոցները»,- հայտարարել Է նա սեպտեմբերի 28-ին la Repubblica թերթում հրապարակված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները նա բնորոշել Է որպես «արտակարգ հումանիտար իրավիճակ, որը Եվրոպան պետք Է լուծի այժմ»: «Ավելի քան 7 միլիոն մարդ հարկադրված Է որպես փախստական ապրելու այլ երկրներում, նրանց 50 տոկոսը կորցել Է եկամտի ցանկաած աղբյուր:
Նրանք, ովքեր վերադարձել են, համալրում են տեղահանված անձանց շարքերը. նրանք այլեւս տուն, աշխատանք չունեն: 78 տոկոսը տնտեսական աջակցության կարիք ունի: Հիմնականում դրանք կանայք են, երեխաներ, տարեց մարդիկ»,- ասել Է Վիտորինուն: Նա նաեւ նշել Է, որ «Աֆրիկայի երկրներում դիտվում Է իրադրության վատթարացում կլիմայի փոփոխության եւ պարենի ու Էներգիայի աղբյուրներից օգտվելու դժվարության պատճառով, ինչի վրա նաեւ ազդեցություն Է գործում ուկրաինական ճգնաժամը»:
«2021 թվականին 23,7 միլիոն մարդ հարկադրված Է եղել մեկնելու  տնտեսական եւ քաղաքական պատճառներով, եւ նրանց թիվը շարունակում Է աճել»,- նշել Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության ղեկավարը: Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի Փաստականների գործերով գերագույն կոմիսարի վարչությունը հաշվել Է, որ 2022 թվականի փետրվարի 24-ից մինչեւ սեպտեմբերի 13-ն Ուկրաինայից Եվրոպայի երկրներ Է ժամանել ընդհանուր առմամբ ավելի քան 7,2 միլիոն փախստական, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Международной организации по миграции отметили резкий рост числа гуманитарных кризисов
Генеральный директор Международной организации по миграции (МОМ) Антониу Виторину констатировал резкое увеличение числа гуманитарных кризисов по всему миру и призвал международное сообщество срочно активизировать ресурсы, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мы просим с равным уважением относиться ко всем, кто покидает свою страну в поисках лучшей жизни. Мы являемся свидетелями резкого увеличения числа гуманитарных кризисов в мире, и международному сообществу необходимо срочно активизировать ресурсы", - заявил он в опубликованном в среду интервью газете la Repubblica.
Происходящие вокруг Украины события он охарактеризовал как "чрезвычайную гуманитарную ситуацию, которую Европа должна решать сейчас". "Более 7 млн человек вынуждены жить в качестве беженцев в других странах, 50% из них потеряли любой источник дохода. Те, кто вернулся, пополняют ряды перемещенных лиц: у них больше нет дома, работы. 78% нуждаются в экономической поддержке. В основном это женщины, дети, пожилые люди", - сказал Виторину.
Он также отметил, что "в африканских странах наблюдается ухудшение ситуации в связи с изменением климата и все более затрудненным доступом к источникам продовольствия и энергии, на что также оказывает влияние украинский кризис". "В 2021 году 23,7 млн человек вынуждены были уехать по экологическим и политическим причинам, и их число продолжает расти", - указал глава МОМ.
Ранее Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев подсчитало, что с 24 февраля по 13 сентября 2022 года в страны Европы прибыли в общей сложности более 7,2 млн беженцев с Украины.