Իրաքի խորհրդարանը չի ընդունել խոսնակի պաշտոնաթողությունը եւ վստահություն Է հայտնել նրան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի Ներկայացուցիչների խորհուրդը (խորհրդարանը) սեպտեմբերի 28-ին կայացած նիստում վստահություն Է հայտնել իր նախագահ Մուհամեդ ալ Հալբուսիին, որը երկուշաբթի օրը հայտարարել Էր պաշտոնից հեռանալու մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել Է Իրաքի SHAFAQ News լրատվական պորտալը:
Պորտալի տվյալներով՝ 222 պատգամավորներ քվեարկել են զբաղեցրած պաշտոնից ալ Հալբուսի հեռանալը մերժելու օգտին, 13-ը հավանություն Է տվել դրան: Այսպիսով, խորհրդարանը չի ընդունել իր խոսնակի պաշտոնաթողությունը: Ներկայացուցիչների խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ Է ընտրվել Մուհսեն ալ Մանդալավին, որն Էր այդ մասին հայտնել Է իր Twitter-ում:
Երկուշաբթի օրը ալ Հալբուսին որոշել Է սեպտեմբերի 28-ին անցկացնել Ներկայացուցիչների խորհրդի նիստ՝ դրա նախագահի պաշտոնաթողության հարցի քվեարկության համար: Օրակարգում նաեւ նշված Էր խոսակի առաջին տեղակալի ընտրությունը: Այն բանից հետո, երբ Իրաքի Դաշնային դատարանը սեպտեմբերի 7-ին որոշել Է, որ լիազորություններ չունի արձակելու խորհրդարանը, ինչպես դա պահանջել Է շիաների ազդեցիկ իմամ Մուքթադա աս Սադրի շարժումը, պատգամավորների մեծամասնությունը հանդես Է եկել աշխատանքը վերսկսելու եւ կառավարություն կազմելու օգտին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Парламент Ирака не принял отставку спикера и выразил ему свое доверие
Совет представителей (парламент) Ирака на заседании в среду выразил доверие своему председателю Мухаммеду аль-Халбуси, который в понедельник заявил об уходе с поста. Как передает Арменпресс, об этом передает иракский информационный портал SHAFAQ News.
По его данным, 222 депутата проголосовали за отклонение отставки аль-Халбуси с занимаемой должности, 13 поддержали ее. Таким образом, парламент не принял отставку своего спикера. Первым заместителем председателя Совета представителей был избран Мухсен аль-Мандалави, который сообщил об этом в своем Twitter.
В понедельник аль-Халбуси постановил провести заседание Совета представителей в среду для голосования по вопросу об отставке его председателя. В повестке также значилось избрание первого заместителя спикера.
После того, как Федеральный суд Ирака 7 сентября постановил, что не имеет полномочий распускать парламент, как того требовало движение влиятельного шиитского имама Муктады ас-Садра, большинство депутатов высказалось за возобновление работы и формирование правительства.