Կիպրոսը խստորեն դատապարտում է հայ ռազմագերիների սպանությունը Ադրբեջանի զինուժի կողմից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է հայ ռազմագերիների սպանությունը Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Կիպրոսի Հանրապետության ԱԳՆ-ն այս մասին հայտարարություն է տարածել:
«Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում անհապաղ ազատել բոլոր հայ ռազմագերիներին, ինչպես նաև մանրակրկիտ հետաքննություն իրականացնել՝ հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելու համար», - հայտարարել է Կիպրոսի ԱԳՆ-ը:
Կիպրոսի ԱԳՆ խոսնակ Դեմետրիս Դեմետրիուն իր հերթին «Թվիթեր»-ում գրել է, որ ցնցված է ադրբեջանական զորքի կողմից հայ անզեն ռազմագերիներին մահապատժի ենթարկելու մասին լուրերով:
«Կիպրոսը խստորեն դատապարտում է բռնության նման գործողությունները և կոչ է անում մանրակրկիտ հետաքննություն իրականացնել՝ հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելու համար», - նշել է խոսնակը:
Հոկտեմբերի 2-ին ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում հրապարակվեց մի տեսանյութ, որում երևում էր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները հայկական մարտական հենակետում դաժանաբար գնդակահարում արդեն իսկ գերի հանձնված հայ զինծառայողներին: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի զինուժի կողմից հայ ռազմագերիների սպանությունը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 13-ին՝ Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման ընթացքում: Հոկտեմբերի 3-ին Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը հայ զինծառայողների սպանության՝ սոցիալական ցանցերում շրջանառված տեսանյութը ներկայացրել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և Արդարադատության միջազգային դատարան:

Кипр решительно осуждает убийство армянских военнопленных, совершенное вооруженными силами Азербайджана
Кипр решительно осуждает убийство армянских военнопленных, совершенное
вооруженными силами Азербайджана
Министерство иностранных дел Кипра решительно осуждает убийство армянских военнопленных, совершенное вооруженными силами Азербайджана.
Как передает «Арменпресс»,  такое заявление распространило Министерство иностранных дел Республики Кипр.
«Еще раз призываем к немедленному освобождению всех армянских военнопленных, а также к тщательному расследованию для привлечения преступников к ответственности», - заявил МИД Кипра.
Пресс-секретарь МИД Кипра Деметрис Деметриу написал в Twitter, что они шокированы известием о расстреле безоружных армянских военнопленных азербайджанской армией.
«Кипр решительно осуждает такие акты насилия и призывает к тщательному расследованию для привлечения виновных к ответственности», - написал пресс-секретарь МИД Кипра.
2 октября на азербайджанских Telegram-каналах была опубликована видеозапись, на которой видно, как азербайджанские солдаты зверски расстреливают пленных армянских солдат на территории армянского боевого поста. Омбудсмен Армении Кристине Григорян сообщила, что убийство армянских военнопленных азербайджанскими военными произошло 13 сентября, во время широкомасштабного нападения Азербайджана на Республику Армения. 3 октября Офис представителя РА по международным правовым вопросам видеозапись убийства армянских военнослужащих, распространенную в социальных сетях, направил в Европейский суд по правам человека и в Международный суд ООН.