Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ-ի դուրսբերումն առաջնահերթ է. ՀՀ ԱԺ նախագահը՝ Նորվեգիայի ԱԳ նախարարին
Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ-ի դուրսբերումն առաջնահերթ է. ՀՀ ԱԺ
նախագահը՝ Նորվեգիայի ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Հյութֆիլդտի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Զրույցը ծավալվել է հիմնականում հայաստանյան ժողովրդավարության եւ դրա զարգացմանը նպաստող անհրաժեշտ պայմանների շուրջ: ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի վերջին դրսեւորման հետեւանքների վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ նշելով, որ Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական ԶՈՒ-ի դուրսբերումն առաջնահերթ է: Ալեն Սիմոնյանը հույս է հայտնել, որ Նորվեգիան՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առաջատար երկիր, հետեւողական կլինի ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների դատապարտման, դրանց արդար դատաքննության ու մեղավորների պատժման հարցում:
Նշվում է, որ հանդիպմանը խոսվել է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությունից, ինչի շնորհիվ երկրներին հաջողվում է քաղաքական եւ միջազգային հարթակներում բարձրաձայնել շուտափույթ լուծումներ պահանջող խնդիրներ:
«Հայկական կողմը շահագրգռված է խթանել քաղաքական երկխոսությունը Նորվեգիայի հետ: Առաջնահերթ եմ համարում միջխորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվացումը: Տեղյակ եմ, որ Նորվեգիայի խորհրդարանում բարեկամական խմբերի ձեւավորման ավանդույթ չկա: Սակայն, կարծում եմ, կարելի է գտնել համագործակցության այլ ձեւաչափեր»,-նշել է Ալեն Սիմոնյանը: Ի պատասխան Նորվեգիայի արտգործնախարարը հավելել է, որ կարելի է  խթանել երկկողմ խորհրդարանական համագործակցության մեխանիզմները, տարբեր միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությունը, ակտիվացնել փոխայցերը:

Withdrawal of Azerbaijani armed forces from Armenian territory is a priority. Alen Simonyan to Norway's FM
Withdrawal of Azerbaijani armed forces from Armenian territory is a priority. Alen Simonyan to
Norway's FM
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. On October 18, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan received the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of Norway Anniken Huitfeldt, who is on an official visit to Armenia.
As ARMENPRESS was informed from the National Assembly of Armenia, the parties discussed issues of mutual interest. The conversation was mainly about Armenian democracy and the necessary conditions for its development. The President of the National Assembly presented information on the consequences of the latest manifestation of Azerbaijani aggression, noting that the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the territory of Armenia is a priority. Alen Simonyan expressed hope that Norway, as a leading country in the field of human rights protection, will be consistent in condemning the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces, their fair trial and punishment of the culprits.
The importance of parliamentary diplomacy was also discussed at the meeting, thanks to which countries are able to raise issues that require quick solutions on political and international platforms.
"The Armenian side is interested in promoting the political dialogue with Norway. I consider the activation of inter-parliamentary relations as a priority. I am aware that there is no tradition of forming friendship groups in the Norwegian Parliament. However, I think that other formats of cooperation can be found," said Alen Simonyan. In response, the Foreign Minister of Norway added that it is possible to promote bilateral parliamentary cooperation mechanisms, cooperation in the parliamentary platforms of various international organizations, and to activate mutual visits.