Արցախը հակված է բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո շարունակելուն. Արցախի ԱԺ նախագահ
Արցախը հակված է բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո
շարունակելուն. Արցախի ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած հակամարտող կողմերի ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանդեպ հակառակ դիրքորոշումներին Արցախը հակված է բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո շարունակելուն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին «Արցախյան հիմնախնդիրը արդի քաղաքական գործընթացների հոլովույթում» խորագրով գիտագործնական համաժողովում իր ելույթում ասել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Նա ողջունել է համաժողովի մասնակիցներին` խորապես կարևորելով «Արցախյան հիմնախնդիրը արդի քաղաքական գործընթացների հոլովույթում» խորագրով գիտագործնական համաժողովի նախաձեռնումն ու կազմակերպումը:
«Մեր օրերում, երբ վտանգված է Արցախի պետականությունը, հակամարտության վերջնական լուծման կողքին դրվում է նաև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հեռանկարը: Մեր այս դիրքորոշումը պետք է ընկալելի լինի նաև Հարավային Կովկասում իրենց տարածաշրջանային շահերը հետապնդող երկրների համար:Միջազգային հանրությունը պարտավոր է հարգել արցախահայության պահանջը, քանզի այն համապատասխանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին և նորմերին»,-ասել է ԱԺ նախագահն իր ելույթում:
Նրա խոսքով` հակամարտության կարգավորումը, տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղությունն անհնար է առանց Ադրբեջանի կողմից օկուպացված և փաստացի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանության, այդ թվում՝ բոլոր հնարավոր միջոցներով մշտադիտարկման կազմակերպման՝ կանխելու համար հայերի էթնիկ զտման նպատակով իրականացրած գործողությունները:
«Ադրբեջանը ցայսօր, խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, Արցախի նկատմամբ պարբերաբար ագրեսիվ գործողություններ է ձեռնարկում, որոնք որակվում են ինչպես հայատյացության դրսևորում, այնպես էլ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խախտման և հատկապես՝ խաղաղապահ առաքելության չեզոքացման նենգ դրսևորում: Մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանության, խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծմանը հասնելու ուղղությամբ»,-ասել է Թովմասյանը, հավելելով, որ արցախահայությունը  կանգնած է անցյալից դասեր առնելու, ընդօրինակելու, կատարվածը հանրագումարի բերելու հրամայականի առջև: Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է:
«Կարևորում ենք հատկապես ՌԴ կողմից այս հարցի նկատմամբ ընդգծված վերաբերմունքն ու իրականացված գործնական քայլերը: Աշխարհաքաղաքական բարդ ու անկանխատեսելի իրավիճակին և արտաքին մարտահրավերներին դիմակայելու համար առաջնային ու կարևոր գործոն պետք է հանդիսանան համաժողովրդական համախմբվածությունն ու համերաշխությունը»,-ընդգծել է Արթուր Թովմասյանը:

Арцах склонен к продолжению переговорного процесса под эгидой МГ ОБСЕ. Спикер НС Арцаха
Несмотря на противоположные позиции конфликтующих сторон по карабахскому вопросу, Арцах склонен к продолжению переговорного процесса под эгидой Минской группы ОБСЕ.
Как передает Арменпресс, об этом в своем выступлении на научно-практическом форуме «Арцахская проблема в контексте современных политических процессов» заявил спикер Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян.
Он приветствовал участников форума, особо отметив инициирование и организацию научно-практического форума «Арцахская проблема в контексте современных политических процессов».
«Сегодня, когда государственность Арцаха находится под угрозой, перспектива реализации права народа Арцаха на самоопределение ставится рядом с вопросом об окончательном решении конфликта. Эта наша позиция должна быть понятна и странам, преследующим свои региональные интересы на Южном Кавказе. Международное сообщество обязано уважать требование арцахских армян, поскольку оно соответствует основополагающим принципам и нормам международного права», - сказал спикер. Национального собрания в своем выступлении.
По его словам, урегулирование конфликта, прочный и стабильный мир в регионе невозможны без защиты армянского культурного и духовного наследия на территориях, оккупированных Азербайджаном и фактически находящихся под контролем Азербайджана, в том числе и организация мониторинга всеми возможными средствами – для  предотвращения действий, осуществляемых с целью этнической чистки армян.
«Азербайджан до сих пор,  в нарушение положений трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года, регулярно предпринимает против Арцаха агрессивные действия, которые квалифицируются как проявление армянофобии, а также как коварное проявление нарушения мира и стабильности в регионе, и особенно нейтрализации миротворческой миссии. Мы продолжим наши усилия для  защиты результатов Арцахской освободительной войны, которая велась во имя самоопределения и безопасности народа Арцаха, и достижения мирного и справедливого решения проблемы», - сказал Товмасян, добавив что арцахские армяне столкнулись с необходимостью извлечь уроки из прошлого, повторить и довести до конца то, что произошло.
В настоящее время приоритетной задачей является обеспечение надежной безопасности страны.
«Особенно ценим отношение России к этому вопросу и предпринятые практические шаги. Чтобы противостоять сложной и непредсказуемой геополитической ситуации и внешним вызовам, национальное единство и солидарность должны быть первоочередным и важным фактором", - подчеркнул Артур Товмасян.