Արցախը հակված է բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո շարունակելուն. Արցախի ԱԺ նախագահ
Արցախը հակված է բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո
շարունակելուն. Արցախի ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած հակամարտող կողմերի ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանդեպ հակառակ դիրքորոշումներին Արցախը հակված է բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո շարունակելուն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին «Արցախյան հիմնախնդիրը արդի քաղաքական գործընթացների հոլովույթում» խորագրով գիտագործնական համաժողովում իր ելույթում ասել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Նա ողջունել է համաժողովի մասնակիցներին` խորապես կարևորելով «Արցախյան հիմնախնդիրը արդի քաղաքական գործընթացների հոլովույթում» խորագրով գիտագործնական համաժողովի նախաձեռնումն ու կազմակերպումը:
«Մեր օրերում, երբ վտանգված է Արցախի պետականությունը, հակամարտության վերջնական լուծման կողքին դրվում է նաև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հեռանկարը: Մեր այս դիրքորոշումը պետք է ընկալելի լինի նաև Հարավային Կովկասում իրենց տարածաշրջանային շահերը հետապնդող երկրների համար:Միջազգային հանրությունը պարտավոր է հարգել արցախահայության պահանջը, քանզի այն համապատասխանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին և նորմերին»,-ասել է ԱԺ նախագահն իր ելույթում:
Նրա խոսքով` հակամարտության կարգավորումը, տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղությունն անհնար է առանց Ադրբեջանի կողմից օկուպացված և փաստացի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանության, այդ թվում՝ բոլոր հնարավոր միջոցներով մշտադիտարկման կազմակերպման՝ կանխելու համար հայերի էթնիկ զտման նպատակով իրականացրած գործողությունները:
«Ադրբեջանը ցայսօր, խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, Արցախի նկատմամբ պարբերաբար ագրեսիվ գործողություններ է ձեռնարկում, որոնք որակվում են ինչպես հայատյացության դրսևորում, այնպես էլ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խախտման և հատկապես՝ խաղաղապահ առաքելության չեզոքացման նենգ դրսևորում: Մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանության, խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծմանը հասնելու ուղղությամբ»,-ասել է Թովմասյանը, հավելելով, որ արցախահայությունը  կանգնած է անցյալից դասեր առնելու, ընդօրինակելու, կատարվածը հանրագումարի բերելու հրամայականի առջև: Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է:
«Կարևորում ենք հատկապես ՌԴ կողմից այս հարցի նկատմամբ ընդգծված վերաբերմունքն ու իրականացված գործնական քայլերը: Աշխարհաքաղաքական բարդ ու անկանխատեսելի իրավիճակին և արտաքին մարտահրավերներին դիմակայելու համար առաջնային ու կարևոր գործոն պետք է հանդիսանան համաժողովրդական համախմբվածությունն ու համերաշխությունը»,-ընդգծել է Արթուր Թովմասյանը:

Artsakh inclined to continue negotiation process under auspices of OSCE Minsk Group - Speaker of Parliament
Artsakh inclined to continue negotiation process under auspices of OSCE Minsk Group - Speaker
of Parliament
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. Despite the opposing positions of the conflicting parties to the Karabakh conflict, Artsakh is inclined to continue the negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group, Speaker of Parliament of Artsakh Artur Tovmasyan said during a conference dedicated to the Artsakh issue.
“Nowadays, when the statehood of Artsakh is endangered, the prospect of exercise of the Artsakh people’s right to self-determination is also put side by side to the final settlement of the conflict. Our position should be perceivable also for the countries pursuing their regional interests in South Caucasus. The international community must respect the demand of the Artsakh-Armenians as it is in accordance with the fundamental principles and norms of the international law”, the Speaker said.
According to him, the settlement of the conflict, the lasting and stable peace in the region are impossible without preservation of the Armenian cultural and religious heritage in the territories that have come under the Azerbaijani occupation, as well as without organization of monitoring with all possible means in order to prevent the acts committed aimed at the ethnic cleansing of Armenians.
“Till today, Azerbaijan, in violation of the provisions of the 2020 November 9 trilateral statement, is regularly conducting aggressive acts against Artsakh which are called as a manifestation of Armenophobia, and also as insidious manifestation of violation of peace and stability in the region and especially neutralization of the peacekeeping mission. We will continue our efforts for the protection of the results of the Artsakh Liberation War carried out for the self-determination and security of the people of Artsakh, for achieving the peaceful and fair solution of the issue”, he said.
He said that at this moment the key task is to ensure the reliable security of the country.
“I highlight especially the attitude and practical steps taken by Russia over this matter”, he said.