Իրան-Հայաստան երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը նախատեսվում է ավարտին հասցնել մինչև տարեվերջ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանն իրատեսական է համարում մինչև տարեվերջ Հայաստան-Իրան երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումն ավարտելը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վարդանյանն այս մասին ասաց Սյունիքի մարզում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Թեև Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարությունը սկսվել է դեռ 17 տարի առաջ՝ 2006-ին, սակայն, փոխնախարարի խոսքով՝ իրական աշխատանքները դե ֆակտո սկսվել են 2015-2016 թթ:
«Մինչև 2018 թվականի փետրվար-մարտ ամիսների վերակնքումները ընդհանուր ծավալից 1-2 տոկոս աշխատանք էր կատարված: Իրականում 2018 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներից են սկսվել լայն թափով աշխատանքները»,-ասաց Վարդանյանը:
Այդ ընթացքում կորոնավիրուսի համավարակի, պատերազմի հետևանքով որոշակի դանդաղումներ եղել են: Փոխնախարարի խոսքով՝ դանդաղումներ են եղել օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով: «Հուսով ենք, որ այս տարվա ավարտին ամբողջությամբ կավարտենք Իրան-Հայաստան ծրագիրը, այսինքն` գիծը մինչև Հրազդան պատրաստ կլինի»,-նշեց Վարդանյանը:
Երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումից հետո փոխհոսքի հնարավորությունները ներկայիս 340 մեգավատի փոխարեն դառնալու են ժամում 1200 ՄգՎ: Դա նշանակում է, որ Հայաստանը տարեկան մինչև 7-7.5 մլրդ կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա արտահանելու հնարավորություն կունենա, եթե էլեկտրաէներգետիկական ռեժիմները դասավորվեն ամենաիդելական վիճակում: Միջինում մինչև 5.5-6 մլրդ կվտ/ժ հնարավոր կլինի արտահանել:
Կառուցման համար վարկը տրամադրել է Իրանական արտահանման զարգացման բանկը, կապալառու ընկերությունը ևս իրանական է ՝«Սամիր»-ը : Հայկական կողմն այստեղ պատվիրատու է հանդիսանում: Շինարարության ավարտի ձգձգումը փոխնախարարը հիմնավորում է տարբեր պատճառներով: Օրինակ՝ որոշակի ժամանակ վատթարացել է կապալառու ընկերության՝ «Սամիր»-ի ֆինանսական վիճակը, խնդիրներ են եղել հողերի ձեռքբերումների, անտառհատումների հետ կապված և այլն:  Սակայն, Վարդանյանի վստահեցմամբ, խոչընդոտների 90 և ավելի տոկոսը հիմա վերացել է: Հայկական կողմից խնդիր չկա, կապալառու ընկերության ֆինանսական խնդիրներն էլ հաղթահարվում են:
Վարդանյանը նաև վստահեցրեց, որ պետությունն ամեն ինչ արել է, հնարավոր աջակցությունը ցուցաբերել է, որ ծրագիրն արագ շարժվի առաջ: Նա միանգամայն իրատեսական համարեց մինչև տարվա վերջ աշխատանքներն ավարտելը: Եթե մինչև տարվա վերջ ինտենսիվ աշխատանքներ տարվեն, անպայման հնարավոր է վերջացնել:

Строительство третьей высоковольтной линии Иран-Армения планируется завершить до конца года
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Акоп Варданян завершение строительства третьей высоковольтной линии Армения-Иран до конца года считает вполне реальным. Как сообщает «Арменпресс», об этом Варданян заявил на брифинге в Сюникской области.
Хотя строительство третьей высоковольтной линии Армения-Иран началось 17 лет назад, в 2006 году, по словам замминистра, фактические работы были в 2015-2016 годах.
«До перезаключений в феврале-марте 2018 года был проделан лишь 1-2% работы. С февраля-марта 2018 года началась широкомасштабная работа», - сказал Варданян.
Работа замедлилась из-за пандемии коронавируса и войны. По словам замминистра, задержки были по объективным и субъективным причинам. «Мы надеемся, что до конца этого года завершим проект Иран-Армения, то есть линия будет готова до Раздана», - сказал Варданян.
После строительства третьей высоковольтной линии пропускная способность составит 1200 МгВ в час вместо нынешних 340 мегаватт. Это означает, что у Армении будет возможность ежегодно экспортировать до 7-7,5 млрд кВтч электроэнергии, если режимы электроснабжения будут налажены в самом идеальном состоянии, в среднем можно будет экспортировать до 5,5-6 млрд кВтч.
Кредит на строительство предоставил Иранский банк развития и экспорта, подрядчиком является иранская компания «Самир». Армянская сторона является ее клиентом. Замминистра оправдал задержку завершения строительства разными причинами. Например, в некоторое время ухудшилось финансовое положение подрядной компании «Самир», возникли проблемы, связанные с покупкой земли, вырубкой леса и т.д. Однако, по словам Варданяна, 90 и более процентов препятствий уже нет. С армянской стороны проблем нет, преодолены и финансовые проблемы компании-подрядчика.
Варданян заверил, что государство сделало все для быстрого продвижения проекта. Он посчитал вполне реальным завершить работы до конца года. Если вести интенсивную работу, то к концу года ее точно можно закончить.