Իրանը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր և կարևոր գործընկեր է. ՀՀ փոխվարչապետն ու ԻԻՀ փոխնախագահը Թեհրանում աշխատանքային հանդիպում են ունեցել
Իրանը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր և կարևոր գործընկեր է. ՀՀ
փոխվարչապետն ու ԻԻՀ փոխնախագահը Թեհրանում աշխատանքային
հանդիպում են ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԻԻՀ փոխնախագահ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիի համանախագահությամբ հունվարի 31-ին Թեհրանում կայացել է Հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի պայմանավորվածությունների ընթացքը մշտադիտարկող հանձնախմբի նիստը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, նիստի շրջանակներում քննարկվել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտում առկա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Մտքեր են փոխանակվել առևտրատնտեսական հարաբերությունների՝ այդ թվում ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության  զարգացման և ընդլայնման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման շուրջ։
Նիստի նախօրեին կայացել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԻԻՀ փոխնախագահ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիի աշխատանքային հանդիպումը։
Հանձնախմբի աշխատանքների շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, էկոնոմիկայի, շրջակա միջավայրի նախարարների տեղակալների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել առանձին թեմատիկ քննարկումներ՝ հայ-իրանական համագործակցության փոխշահավետ ուղղություններով առկա խնդիրները վերհանելու և դրանց լուծման ուղղությամբ համատեղ միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով։
Հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի պայմանավորվածությունները մշտադիտարկող հանձնախմբի նիստի ավարտին փոխվարչապետը, նշելով, որ Իրանը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր և կարևոր գործընկեր է, շնորհակալություն է հայտնել իրանական կողմին ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար և կարևորել է նման ձևաչափով պարբերական քննարկումների անցկացումը։ Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ԻԻՀ փոխնախագահ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիին հրավիրել է Երևան հաջորդ նման ձևաչափով նիստն անցկացնելու համար։
Երկուստեք նշվել է, որ արձանագրված խնդիրների լուծումները մշտապես կլինեն երկու երկրների կառավարությունների ուշադրության կենտրոնում։

“Iran is a friendly country and important partner for Armenia” – Deputy PM meets with Vice President Masoud Mir Kazemi
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and Vice President of Iran Masoud Mir Kazemi co-chaired the session of the monitoring commission of the course of agreements (steering committee) of the 17th session of the Armenian-Iranian Inter-Governmental Joint Commission in Tehran.
The prospects of developing trade-economic relations between the two countries, as well as opportunities for enhancing the existing cooperation in energy and transport were discussed at the session, Grigoryan’s office said in a read-out.
Ideas were exchanged around creating favorable conditions for developing and enhancing trade-economic relations, including within the framework of the EEU.
A day before the session, Deputy PM Mher Grigoryan and Iranian Vice President Masoud Mir Kazemi held a meeting.
The deputy ministers of territorial administration and infrastructures, economy, and environment of Armenia participated in separate themed discussions as part of the commission’s meeting to outline the existing problems in the mutually-beneficial directions of the Armenian-Iranian cooperation and to implement joint actions for solving them.
At the end of the session, the Deputy PM said that Iran is a friendly country and important partner for Armenia, and thanked the Iranian side for the warm hospitality and attached importance to holding regular discussions in this format. Deputy PM Grigoryan invited Vice President of Iran Masoud Mir Kazemi to visit Yerevan for holding the next such meeting.