Լաչինի միջանցքի փակումը քաղաքական առումով ավելի մեծ վնաս պատճառեց Ադրբեջանին. ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գնահատմամբ՝ Լաչինի միջանցքի փակումն ավելի մեծ վնաս է պատճառել Ադրբեջանին, քան  Հայաստանին և Արցախին՝ քաղաքական առումով, Ադրբեջանը քաղաքական առումով հայտնվել է փակուղու մեջ:
Սիմոնյանը նման դիրքորոշում հայտնեց «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան:
Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանն անդրադառնալով՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանն այս որոշումը մաքսիմալ միջազգային բոլոր ատյաններում օգտագործելու է, լինելու են նաև այլ որոշումներ:
«Միջազգային առումով բավականին մեծ հաջողություններ ենք գրանցում և շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ աշխատել: Իմ գնահատմամբ՝ Լաչինի միջանցքի փակումն ավելի մեծ վնաս պատճառեց Ադրբեջանին, քան  Հայաստանին և Արցախին՝ քաղաքական առումով: Այո, մենք տուժեցինք, այո, մենք ծանր ենք տանում, այո, մեր հայրենակիցները փակված են, մենք խնդիրներ ունենք: Սակայն, իմ գնահատմամբ, քաղաքական առումով Ադրբեջանը հայտնվել է փակուղու մեջ»,-ասաց Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ սա պետք է օգտագործվի:
Անդրադառնալով հարցին, թե Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակումը՝ Հաագայի դատարանի որոշման կատարումը կարո՞ղ է բանակցություններում նախապայման լինել՝ ԱԺ նախագահն ասաց, որ Հայաստանը չի բանակցում Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ, որովհետև Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ կա բանակցված և ստորագրված փաստաթուղթ՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Արդարադատության միջազգային դատարանը փետրվարի 22-ին հրապարակել էր Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Հայաստանի պահանջի մասին որոշումը: Դատարանը եզրակացրել էր, որ Ադրբեջանը պարտավոր է իր՝ կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունների համաձայն՝ ձեռնարկել իրենից կախված բոլոր միջոցները, որպեսզի ապահովի անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով:

By blocking Lachin Corridor Azerbaijan inflicted greater harm on itself than on Armenia and Artsakh, says Speaker
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan says that by blockading the Lachin Corridor Azerbaijan actually inflicted greater harm on itself politicallythan on Armenia and Artsakh and now Baku is in a deadlock.
Commenting on the world court ruling, the Speaker said that Armenia will maximally make use of this decision in all international organizations.
“We are achieving rather big success internationally and we will continue to work in this direction. I think that the closure of the Lachin corridor inflicted greater harm on Azerbaijan than on Armenia and Artsakh politically. Yes, we suffered, indeed, we are taking it hard, yes, our compatriots are blocked, we have problems. But by my evaluation, politically Azerbaijan has appeared in a deadlock,” Speaker Simonyan said when asked by ARMENPRESS to comment.
Asked whether or not lifting the blockade, fulfilling the world court’s order, could be a precondition in the negotiations, the Speaker reiterated that Armenia does not negotiate over Lachin corridor because a negotiated and signed agreement on the Lachin corridor already exists, i.e., the 9 November 2020 trilateral statement.
The United Nations’ highest court – the International Court of Justice - ordered Azerbaijan on February 22 to “take all steps at its disposal” to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions.