Միսիսիպիում մահացու պտտահողմից հետո նոր փոթորիկների են սպասում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Միսիսիպի նահանգում կարող է եղանակն ավելի վատթարանալ այն բանից հետո, երբ տորնադոները 26 մարդու մահվան պատճառ են դարձել: Միսիսիպիի նահանգապետ Թեյթ Ռիվզը հայտարարել է, որ նահանգի մի մասում դեռ զգալի վտանգը պահպանվում է: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ին:
Հարյուրավոր մարդիկ տեղահանվել են հզոր պտտահողմերից հետո, որոնք պատուհասել են Միսիսիպի և Ալաբամա նահանգներին մարտի 24-ի գիշերը: Միսիսիպիում տորնադոն առնվազն 25 մարդու մահվան պատճառ է դարձել, հարևան Ալաբամայում տարերքից 1 մարդ է մահացել:
Պտտահողմերի պատճառով ավերվել են տներ, արմատախիլ են եղել ծառեր, շրջվել մեքենաներ, պոկվել են էլեկտրալարերը:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը արտակարգ դրություն է հայտարարել և դաշնային ռեսուրսներ տեղակայել ամենաշատ տուժած քաղաքներում որոնողափրկարարական աշխատանքներին օգնելու համար:
Մինչ ընթանում են պտտահողմերի հետևանքների վերացման աշխատանքները, նահանգային իշխանությունները նախազգուշացրել են նոր փոթորիկների մասին:
BBC –ն նշում է, որ առայժմ հստակ չէ, թե որքանով է կլիմայի փոփոխությունն ազդում փոթորիկների հաճախականության վրա, սակայն հայտնի է, որ ծովի մակերևույթի ջերմաստիճանի բարձրացումը տաքացնում է օդը, հետևաբար, ավելի շատ էներգիա է հասկանալի դառնում փոթորիկների, ցիկլոնների և թայֆունների առաջացման համար:

В Миссисипи после смертоносного торнадо ожидаются новые ураганы
В американском штате Миссисипи после смертоносного торнадо, унесшего жизни 26 человек, погода вновь может ухудшиться. Губернатор штата Миссисипи Тейт Ривз заявил, что в некоторых частях штата по-прежнему сохраняется серьезная угроза. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на BBC.
Сотни людей вынуждены были покинуть свои дома после мощных торнадо, обрушившихся на Миссисипи и Алабаму в ночь на 24 марта. Торнадо унесли жизни 25 человек в Миссисипи, 1 человек погиб в соседней Алабаме.
Торнадо разрушили дома, деревья были вырваны с корнем, перевернуты автомобили, оборваны линии электропередач.
Президент США Джо Байден объявил чрезвычайное положение и задействовал федеральные ресурсы для оказания помощи в проведении поисково-спасательных работ в наиболее пострадавших городах.
В то время как продолжаются усилия по оказанию помощи, власти штатов предупреждают о новых ураганах.
BBC отмечает, что пока неясно, насколько изменение климата повлияло на частоту ураганов, но известно, что повышенная температура воды на поверхности моря нагревает воздух, вследствие чего появляется достаточно энергии для образования ураганов, циклонов и тайфунов.