ՀՀ վարչապետի նկատմամբ առերևույթ բռնություն գործադրելու փորձի դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
ՀՀ վարչապետի նկատմամբ առերևույթ բռնություն գործադրելու փորձի դեպքի
առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում քրեական վարույթ է նախաձեռնվել ՀՀ վարչապետի նկատմամբ առերևույթ բռնություն գործադրելու փորձի դեպքի առթիվ։ «Արմենպրես»-ին  այս մասին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«Հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ 2023թ. ապրիլի 10-ին ՀՀ վարչապետի Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի Մալիշկա բնակավայր կատարվող այցի ընթացքում ժամը 13:15-ի սահմաններում Մալիշկա բնակավայրի նոր կառուցված 8-րդ, 14-րդ և Կենտրոնական փողոցների խաչմերուկ է մոտեցել 47-ամյա մի կին։ Վերջինս չենթարկվելով ոստիկանության ծառայողների կողմից բազմիցս ներկայացված օրինական պահանջներին և անտեսելով վերջիններիս հորդորները՝ ժամը 14:40-ի սահմաններում Մալիշկա բնակավայրի առանձնատներից մեկի բակում ՀՀ վարչապետի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով փորձել է Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ բռնություն գործադրել, այն է՝ իր մոտ գտնվող անձրևանոցը դիտավորությամբ նետել է ՀՀ վարչապետի ուղղությամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ հետաքննության մարմնի կողմից անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով նշված անձը ձերբակալվել է և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին:
Դեպքի առթիվ  ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-452-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով նախատեսվել է քրեական վարույթ։

Возбуждено уголовное дело по факту попытки применения насилия в отношении премьер-министра
Следственный комитет Армении начал уголовное производство по факту попытки применения насилия в отношении премьер-министра Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СК Армении, 10 апреля, во время визита премьер-министра Армении в населенный пункт Малишка Вайоцдзорской области, около 13:15 к перекрестку 8-й, 14-й и Центральной улиц населенного пункта Малишка подошла 47-летняя женщина. Не подчинившись неоднократно предъявляемым сотрудниками полиции законным требованиям и игнорируя их призывы, около 14:40 во дворе частного дома в населенном пункте Малишка, с целью воспрепятствования законной служебной деятельности премьер-министра Республики Армения, она попыталась применить насилие в отношении Никола Пашиняна, метнув имевшийся у нее зонтик в направлении премьер-министра Армении.
По факту возбуждено уголовное дело по ч. 3 ст. 44-452 УК Армении (покушение на преступление, применение насилия к должностному лицу в целях вмешательства в законную служебную или политическую деятельность должностного лица). Ведется следствие.