Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահի համոզմամբ՝ Երևանում կազմակերպված առաջնությունը լավագույններից է
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահի համոզմամբ՝ Երևանում
կազմակերպված առաջնությունը լավագույններից է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծանրամարտի Եվրոպայի ընթացիկ առաջնությունը, որն  անցկացվում է Երևանում, լավագույններից մեկն է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահ Աթիլա Ադամֆին:
-Պարոն Ադամֆի, ձեր գնահատմամբ, ինչպե՞ս է կազմակերպել ծանրամարտի Եվրոպայի ընթացիկ առաջնությունը։
-Ես պատիվ եմ ունեցել մասնակցելու եվրոպական և աշխարհի մի շարք առաջնությունների և կարող եմ վստահաբար պնդել, որ համեմատելով իմ տեսած մի շարք առաջնություններ, սա լավագույններից մեկն է։ Բարդ և տքնաջան աշխատանք է տարվել, որ մարզաձևը ճիշտ ներկայացվի։ Ամեն ինչ հիանալի է՝ սկսած մարքեթինգային արշավներից։ Ես առաջին անգամ եմ Հայաստանում ու երբ դուրս եկա զբոսնելու, միանգամից հանդիպեցի սպորտային տրամադրության։ Փողոցում ամենուր կարող ենք տեսնել գովազդային վահանակներ, նաև մետրո մտնելիս դու անմիջապես տեղեկացվում ես մրցաշարի մասին։ Կրկին եմ նշում՝  սա լավագույն աշխատանքներից մեկն է, որ ես տեսել եմ։ Կարևոր է նաև թե ինչպես է մրցաշարը ներկայացվում հեռուստատեսությամբ, այս դեպքում ևս գրագետ աշխատանք է արվել։
-Ինչպե՞ս կգնահատեք այն պայմանները, որ ստեղծվել են Հայաստան ժամանած պատվիրակությունների համար։
-Ես տեսնում եմ թե ինչպես են մարզիկները մարզվում մինչ մրցելույթները, ես տեսնում եմ թե ինչ պայմաններում են անցկացվում մրցումները գնահատականս կրկին այն է, որ ամեն բան ֆանտաստիկ է արված։ Շատ կարևոր է, որ հարմար պայմաններ լինեն հենց մարզիկների համար։ Եվ ես պարբերաբար ճշտում եմ, թե արդյո՞ք հյուրանոցային պայմանները նորմալ են, ուղևորափոխադրումը նորմալ է, սնունդը նորմալ է։ Սրանք բաներ են, որոնց ես չեմ կարող անձամբ գնահատական տալ։ Եվ տարբեր խմբերից  ստանում եմ միևնույն գնահատականը՝ ամեն բան հիանալի է։ Լավ կազմակերպված աշխատանքից բացի շատ կարևոր է նաև հայ ժողովրդի վերաբերմունքը։ Այստեղ բոլորին են շատ ջերմ ընդունում։ Հայաստանում բոլորս ենք մեզ լավ զգում ։
-Իսկ ի՞նչ եք կարծում, առաջիկայում Հայաստանը կարող է կրկին հյուրընկալել նման միջոցառում։
-Կարող եմ մեկ բառով պատասխանել՝ այո։ Չկան որևէ առաջնություններ, որի ընթացքում որևէ խնդիրներ չլինեն, կարևորը, դրանց արագ լուծելն ու հարթելն է։ Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023թ. առաջնության անցկացման աշխատանքների նախապատրաստման և կազմակերպման միջգերատեսչական հանձնաժողովը պրոֆեսիոնալ մարդկանցից է կազմված։ Այս թիմը ավելին կարող է։

Vice-president of International Weightlifting Federation says the championship organized in Yerevan is one of the best
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. The ongoing European Weightlifting Championship, which is held in Yerevan, is one of the best, Attila Adamfi, vice-president of the International Weightlifting Federation, told ARMENPRESS.
- Mr. Adamfi, in your opinion, how is the ongoing European weightlifting championship organized?
- I have had the honor to participate in a number of European and world championships and I can say with certainty that comparing a number of championships I have seen, this is one of the best. Complex and painstaking work has been done to present the sport correctly. Everything is great, starting with the marketing campaigns. I am in Armenia for the first time and when I went out for a walk, I immediately met a sporty mood. You can see billboards everywhere on the streets, and when you enter the subway, you are immediately informed about the tournament. Again, this is one of the best works I've seen. It is also important how the tournament is presented on TV, and in this case again a good job was done.
- How would you assess the conditions created for the delegations that arrived in Armenia?
- I see how the athletes train before the competitions, I see under what conditions the competitions are held, my assessment is again that everything is done fantastically well. It is very important that there are appropriate conditions for athletes. And I regularly inquire about hotel conditions, passenger transportation, food. These are things that I cannot personally evaluate. And I get the same assessment from different groups: everything is great. In addition to well-organized work, the attitude of the Armenian people is also very important. Everyone is warmly welcomed here. We all feel good in Armenia.
- What do you think, can Armenia host such an event again in the near future?
- I can answer in one word: yes. There are no totally trouble-free championships, the important thing is to solve them quickly. The interdepartmental committee for the preparation and organization of the European Weightlifting Championship 2023 is made up of professional people. This team can do more.