Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահի համոզմամբ՝ Երևանում կազմակերպված առաջնությունը լավագույններից է
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահի համոզմամբ՝ Երևանում
կազմակերպված առաջնությունը լավագույններից է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծանրամարտի Եվրոպայի ընթացիկ առաջնությունը, որն  անցկացվում է Երևանում, լավագույններից մեկն է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահ Աթիլա Ադամֆին:
-Պարոն Ադամֆի, ձեր գնահատմամբ, ինչպե՞ս է կազմակերպել ծանրամարտի Եվրոպայի ընթացիկ առաջնությունը։
-Ես պատիվ եմ ունեցել մասնակցելու եվրոպական և աշխարհի մի շարք առաջնությունների և կարող եմ վստահաբար պնդել, որ համեմատելով իմ տեսած մի շարք առաջնություններ, սա լավագույններից մեկն է։ Բարդ և տքնաջան աշխատանք է տարվել, որ մարզաձևը ճիշտ ներկայացվի։ Ամեն ինչ հիանալի է՝ սկսած մարքեթինգային արշավներից։ Ես առաջին անգամ եմ Հայաստանում ու երբ դուրս եկա զբոսնելու, միանգամից հանդիպեցի սպորտային տրամադրության։ Փողոցում ամենուր կարող ենք տեսնել գովազդային վահանակներ, նաև մետրո մտնելիս դու անմիջապես տեղեկացվում ես մրցաշարի մասին։ Կրկին եմ նշում՝  սա լավագույն աշխատանքներից մեկն է, որ ես տեսել եմ։ Կարևոր է նաև թե ինչպես է մրցաշարը ներկայացվում հեռուստատեսությամբ, այս դեպքում ևս գրագետ աշխատանք է արվել։
-Ինչպե՞ս կգնահատեք այն պայմանները, որ ստեղծվել են Հայաստան ժամանած պատվիրակությունների համար։
-Ես տեսնում եմ թե ինչպես են մարզիկները մարզվում մինչ մրցելույթները, ես տեսնում եմ թե ինչ պայմաններում են անցկացվում մրցումները գնահատականս կրկին այն է, որ ամեն բան ֆանտաստիկ է արված։ Շատ կարևոր է, որ հարմար պայմաններ լինեն հենց մարզիկների համար։ Եվ ես պարբերաբար ճշտում եմ, թե արդյո՞ք հյուրանոցային պայմանները նորմալ են, ուղևորափոխադրումը նորմալ է, սնունդը նորմալ է։ Սրանք բաներ են, որոնց ես չեմ կարող անձամբ գնահատական տալ։ Եվ տարբեր խմբերից  ստանում եմ միևնույն գնահատականը՝ ամեն բան հիանալի է։ Լավ կազմակերպված աշխատանքից բացի շատ կարևոր է նաև հայ ժողովրդի վերաբերմունքը։ Այստեղ բոլորին են շատ ջերմ ընդունում։ Հայաստանում բոլորս ենք մեզ լավ զգում ։
-Իսկ ի՞նչ եք կարծում, առաջիկայում Հայաստանը կարող է կրկին հյուրընկալել նման միջոցառում։
-Կարող եմ մեկ բառով պատասխանել՝ այո։ Չկան որևէ առաջնություններ, որի ընթացքում որևէ խնդիրներ չլինեն, կարևորը, դրանց արագ լուծելն ու հարթելն է։ Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023թ. առաջնության անցկացման աշխատանքների նախապատրաստման և կազմակերպման միջգերատեսչական հանձնաժողովը պրոֆեսիոնալ մարդկանցից է կազմված։ Այս թիմը ավելին կարող է։

Проходящий в Ереване ЧЕ является одним из лучших: вице-президент Международной федерации тяжелой атлетики
Проходящий в Ереване ЧЕ является одним из лучших: вице-президент
Международной федерации тяжелой атлетики
Текущий Чемпионат Европы по тяжелой атлетике, который проходит в Ереване, является одним из лучших. Об этом в беседе с Арменпресс заявил вице-президент Международной федерации тяжелой атлетики Аттила Адамфи (Attila Adamfi).
- Господин Адамфи, как, по Вашей оценке, организован текущий Чемпионат Европы по тяжелой атлетике?
- Я имел честь участвовать в ряде чемпионатов Европы и мира и могу с уверенностью сказать, что по сравнению с рядом чемпионатов, которые я видел, этот является один из лучших. Проделана сложная и кропотливая работа по правильному представлению данного вида спорта. Все замечательно, начиная с маркетинговых кампаний. Я впервые нахожусь в Армении, и когда вышел на прогулку сразу увидел спортивный настрой. Повсюду на улицах можно увидеть рекламные щиты, а при входе в метро сразу сообщают о ЧЕ. Еще раз отмечу: это одна из лучших организационных работ, что я видел. Немаловажно и то, как турнир преподносят на телевидении, в этом плане тоже проделана грамотная работа.
- Как бы Вы оценили условия, созданные для прибывших в Армению делегаций?
- Я вижу, как спортсмены тренируются перед соревнованиями, вижу, в каких условиях проходят соревнования, моя оценка снова такая:  все сделано фантастически прекрасно. Очень важно, чтобы для спортсменов были подходящие условия. И я регулярно проверяю, нормальные ли условия в отеле, нормально ли осуществляются перевозки делегаций, нормальное ли питание. Это вещи, которые я лично не могу оценить. И от разных групп получаю одинаковую оценку: все отлично. Помимо хорошо организованной работы, очень важно и отношение армянского народа. Здесь всех тепло встречают. Мы все чувствуем себя в Армении прекрасно.
- Как Вы думаете, может ли Армения  в ближайшее время снова принять подобное мероприятие?
- Могу ответить одним словом: да. Не бывает чемпионатов, на которых не бывает проблем, главное - быстро разрешить их.  Межведомственная комиссия по организации и проведению Чемпионата Европы по тяжелой атлетике 2023 года состоит из профессиональных людей. Эта команда может больше.