Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել եւ զարգացնել ՄԹ հետ բազմակողմ հարաբերությունները. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել եւ զարգացնել ՄԹ հետ
բազմակողմ հարաբերությունները. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի ղեկավար Պենի Մորդընթին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից։
ԱԺ խոսնակը նշել է, որ այս այցը Միացյալ Թագավորություն լավ առիթ է քննարկելու երկու երկրների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր` հավելելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել եւ զարգացնել ՄԹ հետ բազմակողմ հարաբերությունները:
Անդրադարձ է եղել հունիսի 1-ին Քիշնեւում երկու երկրների վարչապետների կարճ հանդիպմանը եւ ՄԹ Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի Հայաստան այցին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՄԹ կողմից իրականացվող խորհրդարանի կարողությունների հզորացմանն ուղղված ծրագրերը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները տարածաշրջանի անվտանգության շուրջ մտքեր են փոխանակել բրիտանացի գործընկերների հետ՝ մանրամասնելով ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով առաջացած իրավիճակը:

Armenia eager to develop ties with UK, Speaker Simonyan tells Leader of House of Commons Penny Mordaunt
Armenia eager to develop ties with UK, Speaker Simonyan tells Leader of House of
Commons Penny Mordaunt
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan and his delegation have met with Penny Mordaunt, the Leader of the House of Commons of the UK Parliament.
Speaker Simonyan said that his visit to the UK is a good chance to discuss issues related to cooperation between the two countries, and added that Armenia is eager to bring relations with the UK to sustainable grounds and develop ties.
The brief meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and British Prime Minister Rishi Sunak on June 1 in Chisinau, as well as UK Minister for Europe Leo Docherty’s visit to Armenia were also discussed.
Simonyan commended the programs carried out by the UK for the strengthening of the parliament’s capacities.
Members of the delegation also discussed regional security with their British colleagues and presented the situation resulting from the Azerbaijani aggression.