Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել եւ զարգացնել ՄԹ հետ բազմակողմ հարաբերությունները. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել եւ զարգացնել ՄԹ հետ
բազմակողմ հարաբերությունները. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի ղեկավար Պենի Մորդընթին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից։
ԱԺ խոսնակը նշել է, որ այս այցը Միացյալ Թագավորություն լավ առիթ է քննարկելու երկու երկրների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր` հավելելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է կայուն հիմքերի վրա դնել եւ զարգացնել ՄԹ հետ բազմակողմ հարաբերությունները:
Անդրադարձ է եղել հունիսի 1-ին Քիշնեւում երկու երկրների վարչապետների կարճ հանդիպմանը եւ ՄԹ Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթիի Հայաստան այցին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՄԹ կողմից իրականացվող խորհրդարանի կարողությունների հզորացմանն ուղղված ծրագրերը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները տարածաշրջանի անվտանգության շուրջ մտքեր են փոխանակել բրիտանացի գործընկերների հետ՝ մանրամասնելով ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով առաջացած իրավիճակը:

Армения заинтересована в развитии многосторонних отношений с Великобританией: спикер Национального собрания
Армения заинтересована в развитии многосторонних отношений с Великобританией:
спикер Национального собрания
Делегация, возглавляемая спикером Национального собрания Армении Алленом Симоняном встретилась с главой Палаты общин Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Пенни Мордонт. «Арменпресс» об этом сообщили в Управлении по связям с общественностью и коммуникации Национального собрания РА.
Спикер НС отметил, что этот визит в Великобританию является хорошей возможностью для обсуждения вопросов, связанных с сотрудничеством двух стран, добавив, что Армения заинтересована в установлении прочных основ для развития многосторонних отношений с Великобританией.
Речь зашла и о краткосрочной встрече премьер-министров двух стран в Кишиневе 1 июня и визите в Армению государственного министра Великобритании по европейским делам Лео Дохерти.
Спикер НС РА высоко оценил реализуемые Великобританией программы, направленные на укрепление возможностей Парламента РА.
Члены делегации НС РА обсудили с британскими коллегами вопросы безопасности региона, подробно остановившись на ситуации, вызванной азербайджанской агрессией.