Իրանը և Հայաստանը ունեն ընդհանուր շահեր և մտահոգություններ. Զոհուրի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կազմում գործող «Օրբելի» վերլուծական կենտրոնի հարթակում իրականացվում է «Հարցեր դեսպանին» նախաձեռնությունը, որի շրջանակներում ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի առանցքային խնդիրների, երկկողմ, բազմակողմ տարաբնույթ հարաբերությունների շուրջ հարցազրույցներ են կազմակերպվում Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների, արտերկրում ՀՀ դեսպանների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ և այլն։
Նախաձեռնության շրջանակներում «Օրբելի» վերլուծական կենտրոնի զրուցակիցն է Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, որն ավարտում է առաքելությունը Հայաստանում։
- Ձերդ Գերազանցություն, 2022 թվականը բավականաչափ կարևոր և արդյունավետ տարի էր գրեթե բոլոր ոլորտներում Հայաստան-Իրան համագործակցության զարգացման տեսանկյունից։ Քաղաքական հարթությունում տեղի են ունեցել բավականաչափ կարևոր հանդիպումներ, փոխայցելություններ, բանակցություններ՝ ընդհուպ հնարավոր ամենաբարձր մակարդակով։ Կապանում բացվեց ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոսությունը, տնտեսական հարաբերություններում երկկողմ առևտրաշրջանառությունն արձանագրում է աննախադեպ առաջընթաց՝ հատելով 700 մլն. դոլարի սահմանագիծը։ Ինչպե՞ս Դուք կգնահատեք անցած տարում երկկողմ համագործակցությունը, և ի՞նչ ակնկալիքներ և նշաձողեր կան առաջիկա տարիների համար։
- Մենք ականատես եղանք տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների աճին ու
զարգացմանը։ Ամենակարևորում, այն է՝ քաղաքական և ռազմավարական հարցերում մենք ականատես եղանք բարձր մակարդակներով կանոնավոր շփումների շարունակականության և փոխադարձ վստահության ու հարգանքի ամրապնդման։ Անցյալ տարվա կարևոր իրադարձություններից էր նաև Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության բացումը։ Երկկողմ համագործակցությունը ենթակառուցվածքների ոլորտում, այդ թվում՝ էներգետիկ և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, նույնպես դրական զարգացումներ արձանագրեց։ Անցյալ տարի երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը նույնպես ավելի քան քառասուն տոկոսով աճեց և հատեց յոթ հարյուր միլիոն դոլարի սահմանագիծը։ Առևտրաշրջանառության աճը շարունակվել է նաև այս տարվա առաջին ամիսներին։ Ականատես եղանք հետաքրքիր միտումների նաև մարդկային շփումների և միմյանց նկատմամբ առկա հասարակական կարծիքի առումով։
- Պարոն դեսպան, ամբողջ աշխարհը, այդ թվում նաև մեր տարածաշրջանը բախվում են քաղաքական և անվտանգային լրջագույն սպառնալիքների։ Որպես այս տարածաշրջանի տեղաբնիկներ, մի քանի հազարամյա հարևան և բարեկամ հայ և իրանցի ժողովուրդները, նրանց ստեղծած պետությունները փորձում են դիմակայել նոր մարտահրավերների՝ հաճախ դրսևորելով բավականաչափ մոտ դիրքորոշումներ։ Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչպես կարելի է առավել արդյունավետ դարձնել նաև ընդհանուր մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ երկկողմ համագործակցությունը։
- Վերջին տարիներին դեսպանության ուշադրության կենտրոնում գտնվող կարևոր կետերից էր երկու երկրների իշխանությունների և ժողովուրդների միջև վստահության և փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտի պահպանումն ու ամրապնդումը։ Կարծում եմ, որ մենք ներկա դրությամբ առավել քան երբևէ գիտակցում ենք երկկողմ համագործակցության կարևորությունը և երկու երկրներում էլ կա լուրջ կամք՝ ընդլայնելու համագործակցությունը։ Անհրաժեշտ է ձգտել պահպանելու այս վիճակը։ Մյուս կարևոր կետը ուշադրության արժանացնելն է այն հանգամանքին, որ միջազգային և տարածաշրջանային մակարդակներում տեղի են ունենում խորը և լուրջ զարգացումներ, որոնք կարող են հանգեցնել անսպասելի հնարավորությունների ստեղծման և մարտահրավերների։ Ելնելով դրանից՝ շատ կարևոր եմ համարում երկու երկրների իշխանությունների և փորձագիտական շրջանակների շփումների ու համակարծության շարունակականությունը։ Հատկապես, փորձագիտական և մասնագիտական հաղորդակցությունները կարող են օգնել փոխըմբռնման ընդլայնմանը, մարտահրավերների ճիշտ կանխատեսմանը և ճիշտ պլանավորմանը՝ հնարավորություններն օգտագործելու համար:
- Պարոն Զոհուրի, արդեն 4 ամսից ավելի է, ինչ Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքը, որի հետևանքով Արցախի 120000 հայ բնակչությունը շրջափակման մեջ է հայտնվել: Ադրբեջանը նաև անցակետ է տեղադրել միջանցքում: Բաքվի այս գործողությունները 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հերթական կոպիտ խախտումներն են ու ոտնահարում են արցախահայության՝ իրենց բնօրրանում ազատ ու անվտանգ ապրելու իրավունքը: Ո՞րն է Թեհրանի դիրքորոշումն այս հարցում, և Իրանն ինչպե՞ս կարող է աջակցել ճգնաժամի հանգուցալուծմանը:
- Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և դրան հաջորդած պայմանավորվածությունների բոլոր կողմերին մեր խորհուրդը մշտապես եղել է այն, որ հավատարիմ մնան այս պայմանավորվածությունների և պարտավորությունների տեքստին և ոգուն: Միջազգային իրավունքի ներքո նույնպես երկրները ունեն հստակ պարտավորություններ, որոնցից մեկը տարածաշրջանի բնակիչների իրավունքների ու անվտանգության պահպանումն է։ Մենք նշում ենք, որ նշված տարածքի բնակիչների իրավունքների և անվտանգության հարցը բարդ և նուրբ խնդիր է։
- Հայկական և իրանական դաշտերում հաճախ է խոսվում երկու երկրների միջև անվտանգության ոլորտում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտության մասին: Ըստ Ձեզ՝ այս ոլորտում երկկողմ համագործակցության ինչ հեռանկարներ կան:
- Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունն ազգային անվտանգության ոլորտում ունեն ընդհանուր շահեր և ընդհանուր մտահոգություններ։ Տեղյակ եք, որ ի թիվս երկու երկրների ղեկավարների պարբերական շփումներին, անցյալ տարվա ընթացքում կանոնավոր հանդիպումներ և շփումներ են եղել երկու երկրների ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարների միջև։ Երկու երկրներում ազգային անվտանգության համար պատասխանատու կառույցները նույնպես սերտորեն համագործակցում են միմյանց հետ։ Սա այն ուղին է, որը պետք է շարունակվի տարբեր մակարդակներում։ Մյուս ուղին, որին պետք է հետամուտ լինել և ուշադրություն դարձնել ազգային անվտանգության ոլորտում, դա արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական լուրջ խորհրդակցությունների և երկու երկրների միջև ռազմավարական երկխոսությունների կանոնավոր ընթացքն է։ Այս առումով, այս տարվա մարտ ամսին ականատես եղանք Իրանի արտաքին գործերի նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ պարոն Բաղերիի Հայաստան կատարած այցին։
- Պարոն Զոհուրի, ինչպես գիտենք, Հայաստանում կառուցվում է Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղին, որի շնորհիվ Հայաստանը կարող է դառնալ Հյուսիս-Հարավ միջազգային միջանցքի առանցքային երթուղիներից մեկը: 2022թ. հոկտեմբերի 20-ին ԻԻՀ արտգործնախարար Ամիր Աբդոլլահիանը Հայաստան կատարած այցի ընթացքում հայտարարեց, որ Հյուսիս-Հարավ միջանցքի հարցում արդյունավետ համագործակցության համար պետք է Հայաստան-Իրան-Հնդկաստան հարթակ ստեղծել։ Ի դեպ, հարկ է նշել, որ օրերս ՀՀ ԱԳՆ ում եռակողմ քաղաքական խորհրդակցություններ են տեղի ունեցել։ Միևնույն ժամանակ փորձագիտական որոշ շրջանակներ թերահավատորեն են մոտենում Հյուսիս-Հարավ միջազգային միջանցքի ծրագրի իրականացման հարցին։ Որքանո՞վ է կարևոր այս միջանցքն Իրանի համար, ի՞նչ առարկայական խոչընդոտներ կան դրա իրականացման ճանապարհին, և ի՞նչ կոնկրետ ակնկալիքներ կան Հայաստանից՝ տարածաշրջանային այս կարևոր ծրագիրը հնարավորինս արագ կյանքի կոչելու համար։
- Իրանի և Հայաստանի միջև առևտրի մեծ մասն իրականացվում է Նորդուզից դեպի Երևան ձգվող ցամաքային ճանապարհով, որն անցնում է Հայաստանի Սյունիքի մարզով։ Հայաստանում «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհի նախագծի շրջանակներում ՀՀ կառավարությունը լուրջ ծրագրեր ունի՝ բարելավելու այս երթուղու ենթակառուցվածքները և այն վերածելու միջազգային տարանցիկ ճանապարհի։ Մենք նույնպես շատ կարևոր ենք համարում այս նախագծի լիարժեք իրագործումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, և իրանական ընկերությունները պատրաստ են ակտիվորեն մասնակցելու այս նախագծի իրականացմանը։ Այս ծրագրի իրագործումը կնպաստի Իրանի և Հայաստանի տարածքով Պարսից ծոց-Սև ծով տարանցիկ միջանցքի գործարկմանը, որը գրավել է նաև այլ երկրների ուշադրությունը։ «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհի նախագիծը մեծ ծրագիր է՝ թե՛ տնտեսական, թե՛ գործառնական առումով։ Այս ծավալի նախագծի իրականացումը Հայաստանի պատմության ամենամեծ տնտեսական նախագծերից է։ Աշխատանքները պետք է կատարվեն շատ ուշադիր կերպով՝ ֆինանսավորման, մրցույթների անցկացման, նախագծի իրագործման և սահմանված ժամկետների նկատմամբ վերահսկողության տեսանկյունից։ Կարծում եմ, որ այժմ ծրագրի իրականացման հեռանկարը զգալիորեն բարելավվել է։
- Եվ վերջում, քանի որ նաև ավարտին է մոտենում Ձեր դիվանագիտական գործունեությունը Հայաստանում, դրա ընթացքում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար ինչպիսի՞ էական խոչընդոտների եք բախվել, որոնց լուծմանը կարող էին նպաստել ՀՀ պետական կառույցները և ինչպիսիք շարունակում են մնալ մ,ինչև օրս: Եվ ՀՀ-ում պաշտոնավարման ընթացքում որո՞նք են ամենատպավորիչ ձեռքբերումները։
- Պարոն Փաշինյանի հետ ունեցած հրաժեշտի հանդիպման ժամանակ ես բարձր եմ գնահատել նրա, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և պետական համակարգի դրսևորած համագործակցությունը՝ տարբեր մակարդակներում հարաբերությունները զարգացնելու գործում։ Հարկ եմ համարում ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել իմ առաքելության ընթացքում հայկական կողմի ցուցաբերած ողջ համագործակցության համար։ Առանց երկու կողմերի կամքի ու համագործակցության հնարավոր չէր լինի առաջ տանել աշխատանքները։ Իհարկե, սա չի նշանակում, որ իրավիճակն ավելի լավ չէր կարող լինել կամ խոչընդոտներ ու խնդիրներ առկա չեն։ Իմ պատկերացումն այն է, որ միմյանց կարողությունների և ներուժի մասին տեղեկացվածության աճը, բյուրոկրատական խոչընդոտների նվազեցումը և համագործակցության արագացումն ու դյուրացումը և հատկապես հիմնական խնդիրների վրա կենտրոնանալն ունի առաջնային նշանակություն և կարող է նպաստել հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։ Բոլոր ոլորտներում հարաբերությունների զարգացումը երկու երկրների իշխանությունների և ժողովուրդների համատեղ ձեռքբերումն է վերջին տարիներին։

Iran and Armenia have common interests and concerns – Ambassador
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. The "Questions to the Ambassador" initiative is being implemented on the platform of the "Orbeli" analytical center operating under the Public Relations and Information Center of the Armenian Prime Minister's Office, within the framework of which interviews are organized with heads of diplomatic missions accredited in Armenia, Armenian ambassadors abroad, representatives of international organizations, etc., on key issues of Armenian foreign policy agenda, bilateral and multilateral relations.
Within the framework of the initiative, the guest of the "Orbeli" analytical center is the Ambassador of Iran to Armenia, Abbas Badakhshan Zohouri, who is completing his mission in Armenia.
- Your Excellency, the year 2022 was quite an important and effective year in terms of the development of Armenia-Iran cooperation in almost all fields. In the political sphere, there have been enough important meetings, mutual visits, top level negotiations. The Consulate General of the Islamic Republic of Iran was opened in Kapan, the bilateral trade turnover records an unprecedented progress, exceeding 700 million USD. How would you assess bilateral cooperation in the past year, and what expectations and benchmarks are there for the coming years?
- We witnessed the growth and development of relations in various fields. Most importantly, on political and strategic issues, we witnessed the continuation of regular contacts at the highest levels and the strengthening of mutual trust and respect. One of the important events of last year was the opening of the Consulate General of the Islamic Republic of Iran in Kapan. Bilateral cooperation in the field of infrastructures, including energy and transport infrastructures, also recorded positive developments. Last year, the trade turnover between the two countries also increased by more than forty percent and crossed the threshold of 700 million USD. The increase in trade turnover continued in the first months of this year as well. We witnessed interesting trends also in terms of human contacts and public opinion towards each other.
- Mr. Ambassador, the whole world, including our region, is facing serious political and security threats. The Armenian and Iranian peoples, as the indigenous peoples of this region that have been neighbors and friends for several thousand years, and their states are trying to face new challenges, often showing quite close positions. In your opinion, how can bilateral cooperation in the direction of facing common challenges be made more effective?
- Maintaining and strengthening the atmosphere of trust and mutual respect between the authorities and peoples of the two countries was one of the important areas in the center of attention of the embassy in recent years. I think that at present, more than ever, we realize the importance of bilateral cooperation and there is a real will to expand cooperation in both countries. It is necessary to strive to maintain this dynamic. Another important point is to draw attention to the fact that deep and serious developments are taking place at the international and regional levels, which may lead to the creation of unexpected opportunities and challenges. Based on this, I consider the continuity of contacts and consensus between the authorities and expert circles of the two countries to be very important. In particular, expert and professional communication can help foster mutual understanding, correctly predict challenges, and proper planning of grasping opportunities.
- Mr. Zohouri, it has been more than 4 months since Azerbaijan closed the Lachin Corridor, as a result of which the 120,000 Armenian population of Artsakh has appeared under siege. Azerbaijan has also placed a checkpoint in the corridor. These actions of Baku are another gross violation of the tripartite declaration of November 9, 2020 and violate the right of Artsakh Armenians to live freely and safely in their homeland. What is Tehran's position on this issue, and how can Iran support the resolution of the crisis?
- Our advice to all parties to the November 9 declaration and the subsequent agreements has always been to adhere to the letter and spirit of these agreements and commitments. The countries also have clear obligations under international law, one of which is to protect the rights and safety of the residents of the region. We note that the issue of the rights and security of the residents of the mentioned area is a complex and delicate issue.
- Armenian and Iranian expert fields often talk about the need to develop security cooperation between the two countries. According to you, what are the prospects for bilateral cooperation in this field?
- The Islamic Republic of Iran and the Republic of Armenia have common interests and common concerns in the field of national security. You are aware that among the periodic contacts between the heads of the two countries, there were regular meetings and contacts between the secretaries of the national security councils of the two countries during the past year. Institutions responsible for national security in both countries also closely cooperate with each other. This is the path that should be continued at different levels. Another direction to pursue and pay attention to in the field of national security is the regular process of serious political consultations between the ministries of foreign affairs and strategic dialogue between the two countries. In this regard, in March of this year, we witnessed the visit of Iran's Deputy Minister of Foreign Affairs for Political Affairs, Mr. Bagheri, to Armenia.
- Mr. Zohouri, as we know, the North-South highway is being built in Armenia, thanks to which Armenia can become one of the key routes of the North-South international corridor. On October 20, 2022, Iranian Foreign Minister Amir Abdollahian announced during his visit to Armenia that an Armenia-Iran-India platform should be created for effective cooperation in the sidelines of North-South Corridor. By the way, it should be noted that tripartite political consultations were held at the Armenian MFA recently. At the same time, some expert circles are skeptical about the implementation of the North-South International Corridor project. How important is this corridor for Iran, what are the material obstacles on the way to its implementation, and what are the concrete expectations from Armenia to implement this important regional program as quickly as possible?
- Most of the trade between Iran and Armenia is carried out by the land route from Nurduz to Yerevan, which passes through the Syunik Province of Armenia. Within the framework of the "North-South" road project in Armenia, the Armenian government has serious plans to improve the infrastructure of this route and turn it into an international transit road. We also attach great importance to the full implementation of this project in the territory of the Republic of Armenia, and Iranian companies are ready to actively participate in the implementation of this project. The implementation of this project will contribute to the launch of the Persian Gulf-Black Sea transit corridor through the territory of Iran and Armenia, which has also attracted the attention of other countries. The North-South road project is a large-scale project, both economically and in terms of implementation. The implementation of a project of this scale is one of the largest economic projects in the history of Armenia. The works must be carried out very carefully in terms of financing, tendering, project implementation and monitoring of deadlines. I think that now the perspective of the implementation of the project has significantly improved.
- And in the end, since your diplomatic activity in Armenia is coming to an end, during it, what significant obstacles did you face for the development of bilateral relations, which could have been solved by the state structures of the Republic of Armenia, and which still continue to exist? And what are the most impressive achievements during your tenure in the Republic of Armenia?
- During the farewell meeting with Mr. Pashinyan, I highly appreciated the cooperation shown by him, the government of the Republic of Armenia and the state system in developing relations at different levels. I consider it necessary to thank once again for all the cooperation shown by the Armenian side during my mission. Without the will and cooperation of both parties, it would not be possible to advance the works. Of course, this does not mean that the situation could not be better or that there are no obstacles and problems. My understanding is that increasing awareness of each other's capabilities and potential, reducing bureaucratic barriers, and speeding up and facilitating cooperation and especially focusing on key issues is of primary importance and can contribute to further development of relations. The development of relations in all spheres is the joint achievement of the authorities and peoples of the two countries in recent years.