ԼՂ-ում առկա է Ադրբեջանի կողմից հայերի էթնիկ զտումների իրական վտանգ. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Աֆրիկայի ու Մերձավոր Արևելքի եվրոպական կորպորատիվ խորհրդի (ECAM Council) գագաթնաժողովին:
ECAM-ի ամենամյա բազմակողմ գագաթնաժողովի նպատակն է՝ համախմբել քաղաքական և մասնագիտական ոլորտների տարբեր առաջնորդների՝ կառուցողական վերլուծության, մտքերի փոխանակման և տարբեր մարտահրավերների դիմագրավման ուղիներ գտնելու համար: Գագաթնաժողովը կազմակերպվել է Իտալիայում տեղակայված Ամբրոզետտի ուղեղային կենտրոնի հետ համատեղ՝ ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության միջոցառման շրջանակում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, գագաթնաժողովի շրջանակում Հայաստանի նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
«Նախ և առաջ, թույլ տվեք իմ երախտագիտությունը հայտնել կազմակերպիչներին, մասնավորապես՝ Ամբրոզետտի կենտրոնին, ամենանշանավոր ուղեղային կենտրոններից մեկին, այսօրվա կարևոր և պատեհաժամ միջոցառումը կազմակերպելու, ինչպես նաև առհասարակ իր առաքելության համար՝ խթանելու տարբեր տարածաշրջանների միջև կառուցողական երկխոսությունը, նոր փոխգործակցությունները և ամուր համագործակցությունը։
Իր հիմնադրումից ի վեր գագաթնաժողովը համախմբել է պետությունների ղեկավարների, կառավարությունների անդամների, Նոբելյան մրցանակակիրների և գործարարների՝ քննարկելու աշխարհի կայուն զարգացման ամենահրատապ մարտահրավերների լուծումները: Եվ այսօր, որպես Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, ինձ համար առանձնապես հաճելի է հնարավորություն ունենալ հենց այս ամբիոնից դիմելու հարգարժան ներկաներին իմ երկրի համար դժվարին ժամանակաշրջանում:
Քանի որ մենք այսօր գտնվում ենք այստեղ՝ Հռոմում, ես կցանկանայի հակիրճ անդրադառնալ Հայաստանի և Իտալիայի միջև երկարամյա հարաբերություններին։ Մեր երկու ժողովուրդները պատմական, մշակութային և տնտեսական կապեր ունեն, որոնք դիմակայել են ժամանակի փորձությանը: Իտալիան արժեքավոր գործընկեր է եղել Հայաստանի համար, և մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկրների միջև առկա բարեկամական կապերը:
Այսօրվա կարևոր միջոցառման խորագիրը՝ «Փոփոխություններն այսօր՝ հանուն վաղվա բարեկեցիկ մոլորակի» և դրա նպատակը լիովին համահունչ են Հայաստանին։ Ինչպես տեղյակ եք, հայ ազգը ներկայումս շարունակում է պայքարել մեր տարածաշրջանում արդար խաղաղության հաստատման համար, և երկրի ղեկավարությունն անկեղծորեն հավատարիմ է այդ վեհ նպատակն առաջ մղելուն: Նման հանձնառությունը հավակնոտ, սակայն անհրաժեշտ նպատակ է մեր տարածաշրջանի և աշխարհի համար այս խռովալից ժամանակներում:
Անդրադառնալով պարենային անվտանգության կայունությանը, ես կցանկանայի ընդգծել, որ այն ցանկացած հասարակության անվտանգության կարևորագույն բաղադրիչներից է։ Այն որոշիչ դեր է կատարում բնակչության անվտանգության և կենսամակարդակի բարձրացման հարցում։
Միևնույն ժամանակ, մենք պետք է այսօրվա օրակարգը դիտարկենք աշխարհում տեղի ունեցող վերջին զարգացումների ավելի լայն համատեքստում։ Իմ երկիրը չափազանց զգայուն է պարենային անվտանգության խնդիրների նկատմամբ՝ հատկապես այսօր, երբ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը առերեսվում է իր հայրենիքում սննդի պակասի մարտահրավերին և դժվարություններին: Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամն օրըստօրե վատթարանում է։ Շուրջ 8 ամիս է, ինչ բնակչությունը զրկված է բոլոր տեսակի ապրանքների մատակարարումից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով։
Լեռնային Ղարաբաղում առկա է Ադրբեջանի կողմից հայերի էթնիկ զտումների իրական վտանգ, և հրատապ անհրաժեշտություն կա լուծելու Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 հայ բնակչության հիմնարար իրավունքների և անվտանգության խնդիրները։ Ադրբեջանն արգելափակել է Լեռնային Ղարաբաղին սննդի, դեղորայքի, էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման բոլոր ուղիները։ Չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին և միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի, իրական առումով պարտադիր որոշումներին՝ Ադրբեջանը շարունակում է շրջափակել Լեռնային Ղարաբաղը՝ վայելելով լիակատար անպատժելիություն։
Թույլ տվեք տրամադրել որոշ տվյալներ, որպեսզի ավելի հստակ ներկայացնեմ, թե ինչպես է զարգացել իրավիճակը վերջին ամիսներին.
Փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը իրավական առումով պարտադիր որոշում արձակեց Ադրբեջանի դեմ՝ ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկկողմանի անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար։
Ի հեճուկս այս որոշման՝ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը ապօրինի կերպով անցակետ տեղադրեց Լաչինի միջանցքում՝ պնդելով, թե այդկերպ կատարում է դատարանի որոշումը։
Հունիսի 15-ին Ադրբեջանը ավելի հեռուն գնաց՝ ամբողջությամբ արգելափակելով միջանցքը՝ արգելելով ցանկացած մուտք դեպի Լեռնային Ղարաբաղ, նույնիսկ մարդասիրական, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մուտքը։
Հուլիսի 6-ին ՄՔԴ-ն արձակեց ևս մեկ հրաման՝ վերահաստատելով իր նախկին որոշումը և Ադրբեջանի միջազգային իրավական պարտավորությունը՝ ձեռնարկելու իր տրամադրության տակ եղած բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկկողմանի անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով, և հետևաբար, անհապաղ դադարեցնելու իր անցակետի շահագործումը, քանի որ դա անտարակույս ոտնահարում է Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց իրավունքները՝ հանդիսանալով սահմանված խտրականություն:
Հումանիտար տեսանկյունից ամենահրատապը էներգետիկ և պարենային անվտանգության խնդիրներն են, ինչպես նաև առողջապահական համակարգի պատշաճ գործունեության խաթարումը։ Ցանկանում եմ ձեզ ներկայացնել որոշ փաստեր և թվեր, որոնք կօգնեն ավելի լավ պատկերացնել իրավիճակը տեղում։
• 2023 թվականի հունվարի 9-ից Ադրբեջանը խափանել է էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև միակ բարձրավոլտ գծով։ Ամեն օր տեղի են ունեցել վեցժամյա հոսանքազրկումներ, գրեթե 50%-ով նվազել է էլեկտրաէներգիայի սպառումը, ինչպես նաև արձանագրվել է տեղական էլեկտրաէներգիայի արտադրության և մատակարարման միջոցների սպառում։
• 2022 թվականի դեկտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը պարբերաբար, իսկ մարտի 21-ից՝ գրեթե շարունակաբար, դադարեցնում է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ միակ գծով գազի մատակարարումը, դրանով իսկ խորացնելով էներգետիկ և հումանիտար ճգնաժամը։
• Վառելիքի և այլ հիմնական ռեսուրսների առկայության նվազման և Հայաստանից մատակարարումների ամբողջական ընդհատման պատճառով գյուղատնտեսական գրեթե բոլոր աշխատանքները, ինչպես նաև տնտեսության այլ ճյուղերի գործունեությունը կանգ են առել:
• Ավելին, տրանսպորտային համակարգը նույնպես կաթվածահար է եղել, հանրային տրանսպորտը, այդ թվում՝ միջհամայնքային, առաջիկա օրերին կդադարի գործել, մինչդեռ մասնավոր տրանսպորտը վաղուց է կանգ առել։ Վառելիքի սուր սղության պատճառով մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ներքին հանրային տրանսպորտը գործում է միայն 2 ավտոբուսով, որոնք սպասարկում են ավելի քան 60 հազար մարդու։
Կապված հենց այսօրվա քննարկման թեմայի՝ պարենային անվտանգության հետ, թույլ տվեք ընդգծել, որ.
• Հունիսի 15-ից ի վեր մարդասիրական բոլոր մատակարարումների դադարեցումը, զուգորդված ներքին սահմանափակ պաշարների աստիճանական օգտագործման հետ, հանգեցրել է սննդի սուր պակասի և խանութների փակմանը: Մինչև շրջափակումը, սպառված սննդամթերքի շուրջ 90%-ը ներկրվում էր Հայաստանից, և ամեն անցնող օր Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները չեն ստանում 400 տոննա առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ։
• Ավելին, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել գյուղատնտեսական գործունեությունը շփման գծին հարող մոտ 10,000 հեկտար հողատարածքում, որը կազմում է ընդհանուր մշակվող հողերի զգալի մասը:
• Արդյունքում այսօր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը գտնվում է սովի ու սովամահության եզրին։
Ապօրինի շրջափակումը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի այլ հիմնարար իրավունքների ոտնահարման, այդ թվում՝
• Առողջապահության իրավունքը, քանի որ վառելիքի բացակայության պատճառով տուժում է նաև առողջապահական համակարգի աշխատանքը՝ հաճախ չկարողանալով կազմակերպել հիվանդների նույնիսկ շտապ տեղափոխումը տեղական հիվանդանոցներ։ Ամենօրյա հոսանքազրկումները և վառելիքի պակասը լրջորեն ազդել են բժշկական սարքավորումների շահագործման վրա՝ հանգեցնելով առողջապահական ծառայությունների ծավալի և որակի նվազմանը։
• Դեղորայքի և բժշկական պարագաների խորացող պակասը, զուգորդված հիվանդներին Հայաստան տեղափոխելու արգելքի հետ, աճող վտանգ է ներկայացնում մարդկանց կյանքի և առողջության համար։
• Հիմնական սննդամթերքի և վիտամինների բացակայության պատճառով մոտ 2000 հղի կին, մոտ 30000 երեխա, 20000 տարեց և 9000 հաշմանդամություն ունեցող անձինք պայքարում են թերսնման պայմաններում գոյատևելու համար:
• Խրոնիկական հիվանդություններ ունեցող անձինք, այդ թվում՝ 4687 շաքարային դիաբետով և 8450 արյան շրջանառության հիվանդություններ ունեցողներ անձինք, մնացել են գրեթե առանց որևէ դեղորայքի:
• Դեղատների դարակները լրիվ դատարկ են, անկարող են անգամ առաջին բուժօգնություն ցուցաբերել։
Այս հումանիտար աղետի առջև մենք չենք կարող լուռ և անտարբեր մնալ, այլ պետք է գործենք վճռականորեն և առանց հապաղելու՝ կանխելու վերահաս ողբերգությունը։ Բոլոր ազգերը պետք է մերժեն կյանքի և կայունության համար անհրաժեշտ ռեսուրսների բռնազավթումը: Սա ընդհանուր սպառնալիք է, որը համաշխարհային հանրությունը պետք է քննարկի և առերեսվի դրա հետ:
Մեր տարածաշրջանից դուրս իրավիճակն ավելի բարվոք չի թվում, ինչը վկայում է, որ խաղաղության և բարի կամքի ճանապարհը դեռ երկար է։ Մարդիկ պետք է կարողանան ապրել և ստեղծագործել արագ զարգացող և նեղացող աշխարհում, որտեղ պատերազմներն ու ագրեսիաները տեղ չունեն։
Հայաստանն ունի յուրահատուկ աշխարհառազմավարական նշանակություն՝ բնականորեն կամուրջ ծառայելով երկու մայրցամաքների միջև։ Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացումը մեր կառավարության օրակարգի առաջնահերթություններից է, և այս ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկվում։ Ցանկանում եմ ներկայացնել Հայաստանի տեսլականը Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային կապի ապահովմանն ուղղված ենթակառուցվածքային նախագծերի վերաբերյալ։ Հայաստանը միշտ ընդունել է այս հայեցակարգը՝ գիտակցելով այն հսկայական ներուժը, որն այն ունի տնտեսական աճի խթանման, մշակութային փոխանակման և խաղաղության խթանման համար: Մեր տեսլականը ենթադրում է հայկական խաչմերուկ, որը վեր է քաղաքական բարդություններից՝ խթանելով ազգերի միջև համագործակցությունն ու գործընկերությունը:
Սակայն Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու գործողությունները Հայաստանի տարածքով արտատարածքային միջանցքի չհիմնավորված պահանջների հետ մեկտեղ խոչընդոտներ են ստեղծում այս և այլ կարևոր նախագծերի իրականացման համար։ Մենք համոզված ենք, որ բաց և հուսալի հաղորդակցման ուղիները կենսական նշանակություն ունեն ազգերի միջև փոխըմբռնման, վստահության և համագործակցության ապահովման համար, և մենք հաստատակամորեն պաշտպանում ենք կառուցողական երկխոսության և խաղաղ բանակցությունների հավատը՝ որպես հակամարտությունների լուծման և տարածաշրջանային առաջընթացի խթանման միջոց:
Ավելին, ես կցանկանայի անդրադառնալ այն քայլերին, որոնք Հայաստանը ձեռնարկել է պարենային անվտանգության, խելացի գյուղատնտեսության, ինտենսիվ այգիների ուղղությամբ։ Մենք հանձնառություն ենք ստանձնել ապահովել, որ մեր երկիրը ոչ միայն բավարարի իր ներքին պարենային պահանջները, այլև դառնա բարձրորակ գյուղատնտեսական արտադրանքի հուսալի մատակարար:
Նորարարությունների, տեխնոլոգիաների և կայուն գյուղատնտեսական պրակտիկաների միջոցով մենք ամրապնդում ենք մեր գյուղատնտեսության ոլորտը, որն առանցքային դեր է խաղում մեր տնտեսական զարգացման և միջազգային հեղինակության հարցում:
Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ անցած ամիս Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է 2023-2026 թվականների մեր երկրի պարենային անվտանգության համակարգի բարելավմանն ուղղված ռազմավարությունը և գործողությունների ծրագիրը։
Հայաստանի ժողովրդավարությունը մեր ամենամեծ ձեռքբերումն է, և մենք հաստատակամ ենք ամեն կերպ պաշտպանելու այն իմ երկրի անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հետ մեկտեղ։
Մենք ձգտում ենք խաղաղություն հաստատել մեր տարածաշրջանում՝ միաժամանակ ունենալով միջազգային հանրության աջակցությունը, որը կլինի ինքնիշխան և ժողովրդավար Հայաստանի կողքին։
Մենք հավատարիմ ենք մնում տարածաշրջանային հաղորդակցությանը, կայուն էներգետիկ զարգացմանը, պարենային անվտանգությանը և տնտեսական աճին հետամուտ լինելուն:
Եվ ի վերջո, մենք փնտրում ենք գործընկերություն և աջակցություն միջազգային հանրությունից՝ իրականացնելու մեր տեսլականը և նպաստելու բարգավաճ ու խաղաղ աշխարհին:
Եզրափակելով՝ ևս մեկ անգամ իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում Ամբրոզետտիի կազմակերպիչներին, այս հարթակը տրամադրելու համար»։

Есть реальная опасность этнической чистки армян Азербайджаном в НК: речь президента Армении на саммите ECAM Council
Есть реальная опасность этнической чистки армян Азербайджаном в НК: речь
президента Армении на саммите ECAM Council
В ходе рабочего визита в Итальянскую Республику президент Республики Армения Ваагн Хачатурян 24 июля принял участие в саммите Аналитического центра Амброзетти и Европейского совета по Африке и Ближнему Востоку (ECAM Council) на тему  «Мировые лидеры сегодня: Мультилатерализм для лучшего будущего» (Global Leaders today: multilateralism for a better future).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в ходе мероприятия Ваагн Хачатурян выступил с речью, в которой отметил:
«Прежде всего, позвольте выразить благодарность организаторам, в частности центру Амброзетти, одному из самых авторитетных аналитических центров, за организацию сегодняшнего важного и своевременного мероприятия, а также за его миссию по содействию конструктивному диалогу, новому взаимодействию и тесному сотрудничеству между различными регионами.
С самого своего основания Саммит собирал глав государств, членов правительств, лауреатов Нобелевской премии и бизнесменов для обсуждения решений самых насущных мировых проблем в области устойчивого развития. И сегодня мне, как президенту Республики Армения, особенно приятно иметь возможность обратиться с этой трибуны к уважаемой аудитории в трудный для моей страны период.
Поскольку мы находимся сегодня здесь, в Риме, я хотел бы кратко коснуться многовековых отношений между Арменией и Италией. Наши два народа связывают исторические, культурные и экономические связи, выдержавшие испытание временем. Италия была для Армении важным партнером, и мы высоко ценим дружественные связи между нашими странами.
Название сегодняшнего важного мероприятия «Изменения сегодня ради процветающей планеты завтра» и его цель полностью созвучны Армении. Как известно, в настоящее время армянский народ продолжает борьбу за установление справедливого мира в нашем регионе, и руководство страны искренне привержено продвижению этой благородной цели. Такое обязательство является амбициозной, но необходимой целью для нашего региона и всего мира в эти неспокойные времена.
Относительно устойчивости продовольственной безопасности, я хотел бы подчеркнуть, что она является одной из важнейших составляющих безопасности любого общества. Она играет решающую роль в повышении безопасности и уровня жизни населения.
В то же время мы должны рассматривать сегодняшнюю повестку дня в более широком контексте последних развитий в мире. Моя страна чрезвычайно чувствительна к вопросам продовольственной безопасности, особенно сегодня, когда армянское население Нагорного Карабаха сталкивается с проблемами и тяготами нехватки продовольствия на своей Родине. Гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе усугубляется день ото дня. Около 8 месяцев население лишено снабжения всеми видами товаров в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора.
Существует реальная угроза этнической чистки армян со стороны Азербайджана в Нагорном Карабахе, и существует настоятельная необходимость решения основных вопросов прав и безопасности 120-тысячного армянского населения Нагорного Карабаха. Азербайджан перекрыл все пути снабжения Нагорного Карабаха продовольствием, медикаментами, электричеством и газом. Несмотря на многочисленные призывы международного сообщества и юридически обязывающие решения международных организаций, в том числе Международного Суда ООН, Азербайджан продолжает блокаду Нагорного Карабаха, в условиях полной безнаказанности.
Позвольте мне привести некоторые данные, чтобы дать более четкое представление о том, как развивалась ситуация в последние месяцы.
22 февраля Международный суд ООН вынес юридически обязывающее решение в отношении Азербайджана принять все необходимые меры для обеспечения беспрепятственного двустороннего движения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
Вопреки этому решению 23 апреля Азербайджан незаконно установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре, заявив, что выполняет решение Суда.
15 июня Азербайджан пошел еще дальше, полностью перекрыв коридор, запретив любой доступ в Нагорный Карабах, даже гуманитарный доступ, в том числе для Международного комитета Красного Креста.
6 июля Международный Суд ООН издал еще один приказ, подтверждающий свое предыдущее решение и международно-правовое обязательство Азербайджана принять все необходимые меры, имеющиеся в его распоряжении, для обеспечения беспрепятственного двустороннего движения людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор и, следовательно, немедленно прекратить работу азербайджанского контрольно-пропускного пункта, поскольку он явно нарушает права людей, проживающих в Нагорном Карабахе, что представляет собой дискриминацию.
С гуманитарной точки зрения наиболее актуальными являются проблемы энергетической и продовольственной безопасности, а также нарушение нормального функционирования системы здравоохранения. Я хотел бы представить вам некоторые факты и цифры, которые помогут лучше представить ситуацию на земле:
• с 9 января 2023 года Азербайджан прервал подачу электроэнергии по единственной высоковольтной линии между Арменией и Нагорным Карабахом. Ежедневно были шестичасовые отключения электроэнергии, потребление электроэнергии снизилось почти на 50%, а также зафиксировано снижение мощности местных объектов производства и снабжения электроэнергии.
• с 13 декабря 2022 года Азербайджан периодически, а с 21 марта почти постоянно прекращает подачу газа из Армении в Нагорный Карабах по единственному газопроводу, тем самым углубляя энергетический и гуманитарный кризис.
• в связи с уменьшением обеспеченности топливом и другими основными ресурсами и полным прекращением поставок из Армении почти вся сельскохозяйственная деятельность, а также деятельность других отраслей экономики остановились.
• кроме того, транспортная система также парализована, общественный транспорт, в том числе междугородний, в ближайшие дни прекратит работу, а частный транспорт уже давно стоит на месте. Из-за острой нехватки топлива внутренний общественный транспорт столицы Степанакерта обслуживает всего 2 автобуса, которые обслуживают более 60 тысяч человек.
В связи с сегодняшней темой обсуждения, продовольственной безопасностью, позвольте мне подчеркнуть, что:
• приостановка всех поставок гуманитарной помощи с 15 июня в сочетании с постепенным использованием ограниченных внутренних запасов привели к острой нехватке продовольствия и закрытию магазинов. До блокады около 90% потребляемых продуктов питания завозилось из Армении, и каждый день жители Нагорного Карабаха не получают 400 тонн предметов первой необходимости.
• кроме того, применяя силу и угрожая силой, Азербайджан продолжает препятствовать сельскохозяйственной деятельности примерно на 10 000 га земли, прилегающей к линии соприкосновения, что составляет значительную часть общей обрабатываемой земли.
• в результате сегодня народ Нагорного Карабаха находится на грани голода и голодной смерти.
Незаконная блокада привела к нарушению других основных прав народа Нагорного Карабаха, в том числе:
• право на охрану здоровья, поскольку нехватка топлива также влияет на работу системы здравоохранения, часто не в состоянии организовать даже экстренную транспортировку больных в местные больницы. Ежедневные отключения электроэнергии и нехватка топлива серьезно повлияли на работу медицинского оборудования, что привело к снижению объема и качества медицинских услуг.
• усугубляющийся дефицит медикаментов и предметов медицинского назначения в сочетании с запретом на вывоз больных в Армению представляет растущую угрозу жизни и здоровью людей.
• из-за нехватки основных продуктов питания и витаминов около 2 000 беременных женщин, около 30 000 детей, 20 000 пожилых людей и 9 000 инвалидов борются за выживание в условиях недоедания.
• люди с хроническими заболеваниями, в том числе 4 687 человек с диабетом и 8 450 человек с болезнями системы кровообращения, остались практически без лекарств.
• полки аптек совершенно пусты, даже первую помощь оказать не в состоянии.
Перед лицом этой гуманитарной катастрофы мы не можем оставаться безмолвными и равнодушными, а должны действовать решительно и безотлагательно, чтобы предотвратить надвигающуюся трагедию. Все страны должны отказаться от захвата ресурсов, необходимых для жизни и стабильности. Это общая угроза, которую мировое сообщество должно обсудить и встретить лицом к лицу.
Ситуация за пределами нашего региона выглядит не лучше, что свидетельствует о том, что путь к миру и доброй воле еще долог. Люди должны иметь возможность жить и творить в стремительно развивающемся и сужающемся мире, где нет места войнам и агрессиям.
Армения имеет уникальное геостратегическое значение, естественным образом служа мостом между двумя континентами. Открытие региональных коммуникаций является одним из приоритетов повестки нашего правительства, и в этом направлении предпринимаются необходимые шаги. Я хотел бы представить видение Армении в отношении инфраструктурных проектов, направленных на обеспечение региональных связей на Южном Кавказе. Армения всегда придерживалась этой концепции, осознавая ее огромный потенциал для содействия экономическому росту, культурному обмену и укреплению мира. Наше видение предусматривает армянский перекресток, который выше рамок политических сложностей, способствуя сотрудничеству и партнерству между народами.
Однако воинственная риторика и действия Азербайджана наряду с необоснованными требованиями об экстерриториальном коридоре через территорию Армении создают препятствия для реализации этого и других важных проектов. Мы твердо верим, что открытые и надежные каналы связи жизненно важны для обеспечения взаимопонимания, доверия и сотрудничества между народами, и мы твердо поддерживаем веру в конструктивный диалог и мирные переговоры как средство разрешения конфликтов и содействия региональному прогрессу.
Более того, я хотел бы коснуться шагов, предпринятых Арменией в направлении продовольственной безопасности, умного сельского хозяйства и интенсивных садов. Мы стремимся к тому, чтобы наша страна не только удовлетворяла внутренние потребности в продуктах питания, но и становилась надежным поставщиком высококачественной сельскохозяйственной продукции.
Благодаря инновациям, технологиям и устойчивым методам ведения сельского хозяйства мы укрепляем наш сельскохозяйственный сектор, который играет ключевую роль в нашем экономическом развитии и международной репутации.
Рад сообщить вам, что в прошлом месяце правительство Армении утвердило стратегию и план действий, направленных на улучшение системы продовольственной безопасности нашей страны на 2023-2026 годы.
Армянская демократия является нашим величайшим достижением, и мы полны решимости всеми способами защищать ее, равно как и независимость, суверенитет и территориальную целостность моей страны.
Мы стремимся установить мир в нашем регионе, имея при этом поддержку международного сообщества, которое будет на стороне суверенной и демократической Армении.
Мы по-прежнему привержены региональной взаимосвязанности, устойчивому развитию энергетики, продовольственной безопасности и экономическому росту.
И, наконец, мы ищем партнерства и поддержки со стороны международного сообщества, чтобы реализовать наше видение и внести свой вклад в процветание и мир во всем мире.
В заключение я еще раз выражаю благодарность организаторам Амброзетти за предоставление этой площадки».