Շիրակի մարզի մի շարք բնակավայրերում ընթացքի մեջ են սուբվենցիոն ծրագրերը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզի մի շարք բնակավայրերում ընթացքի մեջ են սուբվենցիոն ծրագրերը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Աշոցք համայնքի Արփենի, Կաքավասար, Բավրա և Սարագյուղ բնակավայրերի խմելու ջրագծերի վերանորոգման և վերակառուցման աշխատանքներ» սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակներում՝ Արփենի բնակավայրում մեկնարկած շինարարական աշխատանքները մոտենում են ավարտին։  Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 90 մլն 643 հազար դրամ է, կառավարության համամասնությունը՝ 65 տոկոս։ Արփենի բնակավայրում իրականացվող ենթածրագրի համար նախատեսվել է 10 մլն 800 հազար դրամ։ Տեղադրվել է 11 դիտահոր։
Շիրակի մարզպետարանից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին, որ  մեկ այլ՝  «Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքի Բավրա, Սարագյուղ, Զույգաղբյուր բնակավայրերում բնական գազի ներքին ցանցի կառուցում» սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակներում 12,7 մլն դրամի շրջանակներում կառուցվելու է 2210 մետր երկարությամբ գազատար (Բավրա՝ 1086 մ, Զույգաղբյուր՝ 724 մ, Սարագյուղ՝ 400 մ),  ծրագրից կօգտվի 217 տնային տնտեսություն։
Սրանց զուգահեռ,  Աշոցքում կառուցվում է պուրակ․ «Աշոցք բնակավայրում պուրակի կառուցման աշխատանքներ» սուբվենցիոն ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմում է 78 մլն դրամ, որից կառավարության համամասնությունը կազմում է 45 տոկոս։ 3725 քառակուսի մետր մակերեսով պուրակում 1710 քմ տարածքը նախատեսված է ճեմուղու համար։ Կառուցվելու է խաղահրապարակ, տեղադրվելու է շատրվան, նստարաններ, անցկացվելու է լուսավորության ցանց։
Թավշուտ բնակավայրում ևս  ընթացքի մեջ են ոռոգման համակարգի կառուցման աշխատանքները։ Սուբվենցիոն այս ծրագրի արժեքը 69,6 մլն դրամ է։ Կառավարություն համամասնությունը 70 տոկոս է։ Համակարգի կառուցմամբ նախատեսվում է ոռոգելի դարձնել բնակավայրի 350-400 հա վարելահող։

В ряде населенных пунктов Ширакской области продолжаются субвенционные программы
Как передает Арменпресс, в рамках субвенционной программы «Работы по ремонту и реконструкции линий питьевой воды в населенных пунктах Арпени, Какавасар, Бавра и Сарагюх общины Ашоцк» строительные работы, начатые в населенном пункте Арпени, подходят к концу. Общая стоимость программы — 90 млн 643 тыс. драмов, доля правительства — 65%. На подпрограмму, реализуемую в населенном пункте Арпени, предусмотрено 10 млн 800 тыс. драмов. Установлено 11 смотровых ям.
Администрация Ширакской области сообщает, что в рамках программы субсидирования «Строительство внутренней сети природного газа в поселках Бавра, Сарагюх, Зуйгахпюр Ашоцкой общины Ширакской области» будет построен еще один газопровод протяженностью 2210 метров на сумму 12,7 млн ​​драмов (Бавра — 1086 м, Зуйгалпюр — 724 м, Сарагюх — 400 м), 217 хозяйств получат пользу от проекта.
Параллельно с этим в Ашоцке строится парк. Общая стоимость программы субсидирования «Строительные работы в парке в поселке Ашоцк» составляет 78 млн драмов, из которых доля государства составляет 45 процентов. 1710 квадратных метров в парке площадью 3725 квадратных метров отведено под аллею. Построят детскую площадку, установят фонтан, скамейки, проведут сеть освещения.
В поселке Тавшут также ведется строительство оросительной системы. Стоимость данной программы субсидирования составляет 69,6 млн драмов. Доля правительства составляет 70 процентов. Со строительством системы планируется сделать орошаемыми 350-400 га пашни поселка.