Համահայկական խաղերին այս տարի առաջին անգամ մասնակիցներ կլինեն Չիլիից, Սաուդյան Արաբիայից, Հնդկաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից
Համահայկական խաղերին այս տարի առաջին անգամ մասնակիցներ կլինեն
Չիլիից, Սաուդյան Արաբիայից, Հնդկաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից
ԳՅՈՒՄՐԻ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գյումրիի  «Շիրակ» մարզադաշտում  օգոստոսի 5-ին, ժամը 21:00-ին կտրվի Համահայկական ամառային 8-րդ խաղերի մեկնարկը։ Խաղերի նպատակով Գյումրի կժամանի ավելի քան 11 հազար մարդ:
Միայն  19 մարզաձևերում մասնակից մարզիկների  ու մարզուհիների թիվը 7161 է: Համահայկական խաղերի անցկացմանն աջակցելու  համար հայտագրվել է մոտ 2000 կամավոր։
Խաղերի բացման հանդիսավոր միջոցառման համար կառուցվել է մեծ բեմահարթակ, տեղադրվել է լուսաձայնային ժամանակակից տեխնիկա։
Հաշվի առնելով միջոցառման բացման պաշտոնական արարողությանը հետևելու ցանկություն հայտնած մարդկանց մեծ թիվը՝ Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում տեղադրվել է  նաև մեծ  էկրան:
«Արդեն 8-րդ տարին անցկացվող խաղերն այս տարի աննախադեպ են լինելու ինչպես մասնակից երկրների աշխարագրությամբ, այնպես էլ մասնակիցների թվով. Մասնակցիցներ են լինելու 41 երկրի 179 քաղաքներից»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրեց Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի լրատվական ծառայության ղեկավար Աննա Վարդանյանը՝ հավելելով, որ այս տարի առաջին անգամ մասնակիցներ են լինելու նաև Չիլիից, Ղազախստանից, Բելառուսից, Սաուդիան Արաբիայից ու Հնդկաստանից:
Աշխատանքային բարձր պատրաստվածության են բերվել ոստիկանությունը, փրկարար ծառայությունը, շտապօգնությունը։ Առաջին օգնության սպասարկում կիրականացնի Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը։
Արդեն 25 տարի «Միասնություն սպորտով» կարգախոսի ներքո Հայաստանը համախմբում է աշխարհասփյուռ հայերին։ Մրցումների ընթացքում Հայաստան ժամանած մարզիկները հնարավորություն կստանան ծանոթանալ Հայաստանի տեսարժան վայրերին:

В VIII Панармянских играх впервые будут участники из Чили, Саудовской Аравии, Индии, Беларуси и Казахстана
В VIII Панармянских играх впервые будут участники из Чили, Саудовской Аравии,
Индии, Беларуси и Казахстана
5 августа в 21:00 на стадионе «Ширак» в Гюмри состоится старт VIII Панармянских летних игр. На Игры в Гюмри прибудут более 11 тысяч человек.
Учитывая большое количество желающих посмотреть официальную церемонию открытия мероприятия, на площади Вардананц в Гюмри также был установлен большой экран.
«Игры, которые проводятся уже 8-й год, в этом году будут беспрецедентными как по географии стран-участниц, так и по количеству участников. Участники будут из 179 городов 41 страны», -как передает Арменпресс, сообщила руководитель пресс-службы Всемирного комитета Панармянских игр Анна Варданян, добавив, что в этом году впервые примут участие также участники из Чили, Казахстана, Беларуси, Саудовской Аравии и Индии.
Полиция, служба спасения, скорая помощь приведены в высокую степень готовности к работе. Услуги по оказанию первой помощи окажет Общество Красного Креста Армении.
Вот уже 25 лет под лозунгом «Единство в спорте» Армения объединяет армян всего мира. Во время соревнований у спортсменов, прибывающих в Армению, будет возможность ознакомиться с достопримечательностями страны.